Íme, hogyan védekezhetsz ősszel a poloskák ellen!

poloska
Jordi Jornet/Shutterstock - Jordi Jornet
büdösbogár poloskainvázió poloskairtás poloska ősz
Ahogy beköszönt a hűvösebb idő, a nem kívánatos kis rovarok egyre gyakrabban tűnnek fel. A poloska bár emberre nézve nem ártalmas, mégis csúnya, és jellegzetes szagával nemkívánatos vendégnek számít az otthonunkban. De vajon hogyan tarthatjuk távol őket?

A poloska természetes élőhelye a szabadban van, de ahogy közeledik az ősz és csökken a hőmérséklet, melegebb helyet keres, ahol átvészelheti a hideg hónapokat. A fény és a kellemes hőmérséklet különösen vonzza őket, így otthonaink védett zugai ideális búvóhelyet kínálnak számukra. Ilyenkor a poloskák az ablakokon, ajtókon vagy apró réseken keresztül tucatszám próbálnak bejutni, hogy biztonságos menedéket találjanak. Mivel a poloskákat vonzza a fény, ezért amikor este szellőztetünk mindenképpen kapcsoljuk le a villanyt. A poloskák sajnos nemcsak ősszel, hanem tavasszal is gyakran megjelennek, amikor előbújnak hibernált állapotukból. Ha nálad is egyre gyakrabban bukkannak fel, mutatjuk, hogyan szabadulhatsz meg tőlük.

poloska
A poloska természetes élőhelye a szabadban van, de ahogy közeledik az ősz és csökken a hőmérséklet, melegebb helyet keres, ahol átvészelheti a hideg hónapokat
Forrás:  StrawberryRhubarb/Shutterstock

Számos egyszerű és természetes megoldás létezik a poloska távol tartására

A büdös poloskák több fajtája létezik, például a barna márványos büdösbogár (Halyomorpha halys) és a zöld büdös poloska (Chinavia hilaris). Az utóbbi időben ezek a rovarok nagyon elszaporodtak, és a lakásainkban való megjelenésük nemcsak a kényelmünket zavarja meg, hanem a kellemetlen szagukkal is hozzájárulnak ahhoz, hogy sokan irtózzanak tőlük. Még csak hozzá sem kell érni a pajzsszerű testükhöz (bár ezt senki sem teszi meg szívesen), elegendő, ha megzavarjuk őket, és védekezésképp máris eláraszt minket a koriander szagához hasonló bűzük. Vannak, akik a kén, az ammónia vagy a rothadt hús szagát érzik. Bármelyik is legyen, mindegyik orrfacsaró élmény! Azért, hogy minél kevesebb poloskával találd szembe magad otthonodban az alábbiakat teheted: 

1. Kerüld a rovarirtók használatát

 Bár lehet, hogy a legkézenfekvőbb megoldásnak tűnik azonnal rovarirtókhoz nyúlni, érdemesebb természetes módszereket alkalmazni. Ezzel elkerülheted a vegyszerek használatát otthonodban, különösen, ha kisgyerekek vagy háziállatok is vannak.

2. Vesd be a természetes illóolajok erejét

A mesterséges rovarirtó szerek helyett próbáld ki a természetes illóolajokat a poloskák ellen! A poloskák nem kedvelik az erős illatokat, különösen a borsmenta, eukaliptuszolaj és a teafaolaj aromáját. Ezekből könnyen készíthetsz házi rovarriasztó oldatot vízből és pár csepp illóolajból. Ezzel permetezd be az ajtók és ablakok környékét, hogy távolt tartsd a poloskákat.

3. Szerezz be poloskaűző növényeket

 

Beautiful,Lavender,Flowers,And,Book,On,Window,Sill,Indoors.,Space
 Néhány növény, mint például a levendula vagy a krizantém, természetes poloskaűző hatással bír
Forrás: New Africa/Shutterstock

Néhány növény, mint például a levendula vagy a krizantém, természetes poloskaűző hatással bír. Ha ezeket az ablakok környékére helyezed, hatékonyan elriaszthatod a poloskákat.

4. Zárd le az otthonod nyílásait 

A poloskák gyakran a rosszul záródó ablakokon, ajtókon vagy rések mentén jutnak be. Tudjuk, hogy ezek az apró kis kellemetlenkedők még a legszűkebb nyílást vagy rést is megtalálják, hogy befészkeljék magukat otthonunk melegébe és megzavarják a nyugalmunkat folytonos felbukkanásukkal. De azért érdemes átnézni a házat, lakást, hogy minden nyílás megfelelően szigetelve van-e, és ha szükséges kijavítani a réseket.

5. Helyezz el csapdákat

Ha olyan sok lett otthonodban a poloska, amivel már a természetes módszerek nem bírnak el, akkor használhatsz ragacsos csapdákat vagy speciális poloska csapdákat a lakás különböző részein, különösen az ablakok és ajtók közelében, hogy a már bejutott poloskáktól megszabadulj.

Ha már megtörtént a baj, és a büdösbogarak ellepték a lakásodat, próbáld meg őket óvatosan eltávolítani papíralapú csapdákkal vagy egy porszívóval, majd rázd ki őket a szabadban, lehetőleg minél távolabb. A porszívózás során használj olyan tartályt, amelyet könnyen ki tudsz üríteni. Sajnos nincs természetes ellenségük és ha hagyjuk, hogy az otthonunkban átvészeljék a telet, akkor jövőre csak még többen lesznek majd.

Ezek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.