Kapu Tibor őszintén a világűrben töltött napokról: „Ezt most bevallom férfiasan..."

LightRocket - SOPA Images
Hunor Program Kapu Tibor interjú űrkutatás
Végre eljött a várva várt interjú a legújabb magyar asztronautával, aki Houstonból jelentkezett be. Kapu Tibor mesélt a súlytalanságról, tudományos kísérletekről, de a magyarok számára is volt egy üzenete.

Hazánk fia, Kapu Tibor hosszú évek előkészületei után végre átélte élete legnagyobb kalandját és megjárta a Nemzetközi Űrállomást. Küldetéséről visszatérve a Tények c. műsornak adta első interjúját, ahol a súlytalanságban eltöltött időn túl a kísérletekről, valamint jövőbeli terveiről is mesélt a Hunor program asztronautája. Vajon milyen megélni a súlytalanságot?

Kapu Tibor első interjúja
Kapu Tibor számos érdekességet elárult első interjújában.
Forrás: AFP

Újra a gravitációban! Kapu Tibor napjai a földre szállás után

Egészen pontosan négy nap telt el azóta, hogy Kapu Tibor és társai visszatértek a Földre. Egyelőre egy kéthetes rehabilitációs programon kell részt vennie, majd a magyar asztronauta következő két hete a tapasztalatai megosztásáról fog szólni, ahol többek között a Nemzetközi Űrállomáson végzett kísérleteket értékeli ki a NASA, SpaceX kollégákkal.

Alsó hangon egy hónap, míg Kapu Tibor magyar földre lép.

Ugyanis a súlytalanság jelentősen átalakítja az asztronauták testét, újra meg kell tanulniuk létezni a földi gravitációban, elsősorban az izomsoradást kell visszafordítani. Orvosi vizsgálatok garmadáján esett át a Hunor Program magyar asztronautája, elmondása szerint jól van. Legnagyobb kihívása jelenleg az, hogy visszaszokjon a földi gravitációba.

„Minden egyes sejtem sokkal nehezebb volt, mint gondoltam volna.”

Nemcsak Kapu Tibor, de számos űrhajós is beszámolt arról, hogy a visszatérés a rázósabb, mivel négy ejtőernyőtől függ az életük. A gravitáció hirtelen újra hat a testre, az űrhajós szinte meg sem tudja emelni a karját, viszont az, amikor a légkörrel ütközik a kabin, hihetetlenül jó érzés az űrhajós beszámolója szerint.

Hullámvasút extrém kivitelben, avagy Kapu Tibor kilövése

Amilyen rázós volt a Földet érés, olyan szórakoztató és izgalmas a kilövés. Az első 5-8 perc, amikor az ember eléri a gravitáció átlépéséhez szükséges sebességet, igazi katartikus élmény, melyet Kapu Tibor kifejezetten élvezett.

”Indiai kollégámmal végignevettük és végig sikongtunk - ezt most bevallom férfiasan – mert annyira élveztük a felbocsátást.”

Desszert a plafonon? Meglepően kényelmes élet a Nemzetközi Űrállomáson

Kapu Tibor magyar űrhajós lelkesen mesélt a Nemzetközi Űrállomáson eltöltött idejéről. Komoly kihívást jelentett számára a helyváltoztatás biztonságos elsajátítása a súlytalanságban, ugyanis bevallása szerint az első négy napban minduntalan beütötte vagy a fejét vagy a könyökét egy fémtárgyba.

Crew of the International Space Station get their hair cut by NASA astronaut Nichole Ayers on the weekend of 12 July 2025.           Following their recent highest ever cocktail party, the crew of the International Space Station (ISS) have shown off the most remote barber shop. NASA astronaut Nichole Ayers was on hand 260 miles above Earth to tidy up the locks of her fellow space people last weekend. She said Monday (14 July): "We said goodbye to our Ax4 friends today. I was just reminiscing on the haircuts from last weekend! After a long quarantine, I think it was nice for them. We joked about how I might have a future in the haircutting business when I get back on Earth, but the reviews are still out." Before the SpaceX Axiom-4 (Ax4) crew returned home Tuesday, the ISS had a multinational crew, primarily composed of astronauts from the United States, Russia, and Japan, with the additional private astronauts from other countries aboard.
Photo released 16/07/2025
Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomáson.
Forrás: NASA / SWNS

Ezen felül azonban az űrállomáson töltött idő meglepően komfortos volt. A legfurcsább az volt számára, amikor közös étkezések alkalmával az orosz kollégái tortát készítettek, a desszertek pedig a plafonról lógtak. A tisztálkodást speciális tusfürdőszerű anyaggal átitatott törülközők segítségével oldották meg, ám ennél is meglepőbb, hogy beszámolója szerint a súlytalanságban lehet a legkényelmesebben aludni. Utóbbi már csak azért is meglepő, mert az űrállomás mintegy 28 000 km/h-val száguld, hogy vissza ne zuhanjon a Földre.

Mintha minden körém lenne öntve, és a lehető legtökéletesebb memóriamatracban feküdnék.

Minden körülötte lévő tárgyra rá tudott feküdni, tökéletesen kényelmes volt számára az alvás, amire szükségük is van az asztronautáknak, elvégre nem űrturistának mentek ki, küldetésük tudományos célokat szolgált.

Milyen kísérleteket végzett Kapu Tibor az űrben?

Az interjúban kitért arra is a magyar űrhajós, hogy a küldetésen milyen tudományos kísérletek folytak: elősorban a hosszú távú űrutazás volt a kutatások célpontja. Tudniillik a jelenlegi technológia alapján minimum két évig kell utazni ahhoz, hogy elérjék a Marsot, ilyen hosszú időt pedig még senki sem töltött az űrben. A kísérletek Kapu Tibor elmondása szerint messze túlmutatnak az űrkutatáson, a Földön is okulhatunk belőlük.

"Olyan problémákat oldanak meg, amikről gyakorlatilag nem is sejtjük, hogy léteznek."

Mivel az űrben romlik a látást az ödémák miatt, kísérletek tárgya volt, hogy gyulladáscsökkentők révén miként lehetne ezt visszafordítani, ami szignifikáns a hosszú távú űrutazás szempontjából. Ezen felül paprika-, illetve búzamagokkal is folytattak felmérést, hogy milyen hatással van rájuk a gravitáció nélküliség.

„Maradjunk az 1500-ban” – Kapu Tibor jövőbeli tervei és üzenete a magyaroknak

Kapu Tibor nagyon meghatódott a felé áramló pozitív energiától, érezte a támogatást, viccelődve pedig megjegyezte, hogy telefonján rengeteg üzenet várta megérkezésekor, bár az nem derült, hogy valóban másfél ezer-e a valós szám. Egyelőre még számos kötelezettsége van a Hunor Program részeként, de szívesen maradna asztronauta. Interjúja végén szívhez szóló üzenetet küldött a magyaroknak

Higgyük el azt, hogy ilyen területeken is tudunk világszintűt és maradandót alkotni.

Túlmutatott az űrkutatáson – Milyen volt az élet a ma 50 éves első nemzetközi űrállomáson?Üdv újra itthon Kapu Tibor! - Visszatért a Földre az Axiom-4 legénységeKapu Tibor számára még csak most jön a neheze: kiderült, a visszatérés nem lesz zökkenőmentes

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.