Túlmutatott az űrkutatáson – Milyen volt az élet a ma 50 éves első nemzetközi űrállomáson?

Disney General Entertainment Con - ABC Photo Archives
asztronauta Nemzetközi Űrállomás űrhajó
Az űrben nagy jelentőségű esemény történt 50 évvel ezelőtt. Létrejött az első nemzetközi űrállomás, ami új irányba kormányozta a történelmet.

A huszadik század jellegzetes epizódja volt az űrverseny, ahol az űr felfedezését tűzte zászlajára a két ellentétes pólus. A Holdra szállás eldöntötte a versenyt, ám végül egy közös expedíció tette fel a pontot a kozmoszért folytatott harc tetejére. Az Apollo és Szojuz-19 űrhajók egyesülésével létrejött az első nemzetközi űrállomás, melynek elsősorban puszta léte volt történelmi jelentőségű.

Az első nemzetközi űrállomás
Milyen volt az élet az első nemzetközi űrállomáson?
Forrás: Bettmann

Az első nemzetközi űrprogram története

Amikor 1975. július 15-én föld körüli pályára állta a Szojuz-19, illetve Apollo űrrakéta, bő három év közös munkájára, évtizedes folyamatra került fel a korona. A fellövés előzményeiről és körülményeiről egy korábbi cikkünkben részletesebben írtunk. Nem volt elég fellőni a két űrhajót, egyesülniük is kellett, hogy kezdetét vegye a közös munka.

Július 17-én egyesült a két űrhajó, ezzel létrehozva az első nemzetközi űrállomást.

Technikai problémák és csúszás – Hogyan jött létre az első nemzetközi űrállomás?

A közös amerikai-szovjet űrmisszió hidat képzett a hidegháborúban, ám ez elé komoly akadályokat gördített a két szuperhatalom eltérő technológiája. Tudniillik eltérő mérnökcsapatok dolgoztak, eltérő nyomás volt a két kabinban, de még a felhasznált alapanyagok sem egyeztek. Eredetileg egy nappal korábbra időzítették volna a dokkolást, ám mindkét űrhajón felmerültek technikai hibák, a vezetés pedig jobbnak látta aludni küldeni a legénységet.

Az Apollo rakétán egy vésznyitáshoz szükséges eszköz csúszott félre, azonban a Szojuz-19 sem maradt hiba nélkül: náluk a külső kamera vált használhatatlanná. Ezzel csak az volt a baj, hogy egyedül ez volt képes külső felvételeket készíteni, így némileg bosszúsan indult az első nemzetközi űrexpedíció. A két űrhajó hajtóművek használata nélkül kapcsolódott, direkt így állították őket keringési pályára.

Maga a dokkolás sem a megírt forgatókönyv szerint zajlott, ugyanis égett ragasztószag fogadta az amerikai asztronautákat, így végül zárt ajtók mögül olvasták fel az elnök üzenetét.

Végül három óra ügyködés után megnyílt az ajtó és Thomas P. Stafford és Alekszej Leonov űrhajósok között megtörtént a történelmi jelentőségű kézfogás. Az első napon még nem az űrkutatás, hanem az ismerkedés volt a főszerepben, az asztronauták közösen megajándékozták egymást, és egy emlékplakettel emlékeztek meg a találkozóról.

Nemzetközi űrprogram
Szoros barátságok köttettek az első nemzetközi űrprogramon.
Forrás: Archive Photos

Milyen volt az élet az első nemzetközi űrállomáson?

Az a nemzetközi űrállomás, melyen többek között Kapu Tibor is missziót folytatott, valóságos luxushotel svédasztalos reggelivel a Szojuz-Apollo program kikötőjéhez képest. Ugyanis alig 2 m átmérőjű és nagyjából 15-18 m hosszúságú szerkezetről volt szó, tehát nemzetközi űrállomás legénysége némileg szűkösen töltötte a missziót.

Az űrállomáson többek között borscs levest ettek tubusból, közös edzéseikről készített rajzokat ajándékoztak egymásnak.

Éjszakára mindkét szuperhatalom űrhajósai visszatértek saját űrhajójukba, nappal pedig közösen kísérleteztek. Többek között a súlytalanság hatásait bemutató filmeket készítettek, de földrajzi megfigyeléseket is tettek. Mégis, a legérdekesebb kísérlet az volt amikor mesterséges napfogyatkozást hoztak létre, hogy a nap koronájáról készítsenek felvételeket.

Az űrkutatáson túl Kapu Tiborhoz hasonlóan sajtótájékoztatók, interjúk vártak az asztronautákra, hisz az első nemzetközi űrállomás létrejöttének elsősorban politikai jelentősége volt.

Kozmikus barátságok, és a nemzetközi űrprogram jelentősége

A közös űrmisszióban szoros barátságok is köttettek, amit jól példáz, hogy Leonov Stafford gyerekének keresztapja lett. Leonov később eképp nyilatkozott az amerikai űrétekről: „egy jó vacsora legjobb része nem az, hogy mit eszel, hanem az, hogy kivel eszel.”

Végül július 19-én vált szét a két űrhajó, mely nemcsak az expedíciónak, hanem az űrversenynek is véget vetett.

Az első nemzetközi űrállomás annak bizonyítéka, hogy az összefogás sokszor célravezetőbb, mint a mániákus versengés.

Kapu Tibor űrhajós hamarosan visszatér a Földre – ekkor érhet véget a történelmi küldetésExtrém sportoló, gitárvirtuóz és most már űrhajós – 5 dolog, amit nem tudtál Kapu TiborrólSally Ride: Az első amerikai űrhajósnő – Ki volt a szkafander mögött?

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.