Ezeket érdemes tudnod az otthoni kémiai hámlasztókról

Forrás: Shutterstock -
bőrmegújítás kozmetikumok magazin kémiai hámlasztás bőrápolás peeling arcápolás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nőként betévedni egy drogériába olyan, mint amikor Gombóc Artúr elszabadul a csokoládéboltban és csak kapkodja a fejét, hogy kerek csokoládé, szögletes csokoládé, lyukas csokoládé... Valahogy így vagyunk mi nők is a sok kencével: kell, kell, kell... még akkor is, ha a feléről azt sem tudjuk, mire való...

Az utóbbi években számos olyan termék kapható már kereskedelmi forgalomban, amelyek korábban csak a profik számára voltak elérhetőek. Ilyenek például a különféle hámlasztók is. A hagyományos fizikai bőrradírokat már régóta ismerjük, sőt jól tudjuk, hogy házilag is remek peelingeket készíthetünk. Ám néhány éve a kémiai hámlasztók is elérhetővé váltak már, amelyek nem mechanikusan távolítják el az elhalt hámsejteket a bőrről, hanem a bennük található savaknak köszönhetően feloldják azokat.

A hámlasztók használata szinte elengedhetetlen, ha életteli, ragyogó, egészséges bőrképet szeretnénk,

ráadásul számos problémára is megoldás nyújthatnak – például pigmentfoltos, rosaceás vagy mitesszeres bőrre.

A köztudatba akkor robbantak be igazán a hámlasztók, amikor egyre népszerűbbé vált a koreai arcápolási rutin, hiszen ennek elengedhetetlen része a peeling.


Kémiai hámlasztók típusai

A kémiai hámlasztás korábban csak a kozmetikusoknál vagy a bőrgyógyászoknál volt elérhető, mostanra azonban bárki számára kivitelezhető, hiszen mi magunk is vásárolhatunk ilyen készítményeket. Mielőtt azonban a hámlasztók után nyúlnánk, nem árt kissé tájékozódni felőlük, mert bizony ez a kence, nem egészen veszélytelen. Először is jó, ha tudjuk, hogy

az otthon is alkalmazható kémiai hámlasztóknak három nagy csoportját különböztetjük meg.

AHA hámlasztók

Forrás: Shutterstock

Az AHA savas (alfa-hidroxisav) hámlasztók olyan vízben oldódó savakat tartalmaznak, amelyek a bőr felszínén dolgoznak, tehát leoldják az elhalt hámsejteket, így azonnal puhává, üdévé varázsolják a fakó, élettelen bőrt. Az AHA savak közé tartozik például a glikolsav, a tejsav vagy a mandulasav. Fontos tudni, hogy ezek a hámlasztók nem hatolnak be a pórusok mélyébe, így például a mitesszeres bőr nem lesz tőlük tisztább, viszont

remek anti-aging szerek, hatékonyan küzdenek a pigmentfoltok ellen és serkentik a kollagéntermelést.

Viszont vigyázzunk, mert az AHA hámlasztók növelik a bőr fényérzékenységét, így MINDIG (télen is!) kötelező utánuk széles spektrumú, magas védelmet nyújtó fényvédő használni!


BHA hámlasztók

Forrás: Shutterstock

A BHA savas (béta-hidroxisav) hámlasztók ellenben olyan savakat tartalmaznak, amelyek zsírban oldódnak és amelyek így a pórusok mélyén fejtik ki a hatásukat. Tehát nem a felszínen oldják le az elhalt hámsejteket, hanem

azokat a tisztátalanságokat számolják fel, amelyek a mitesszerek, pattanások képződéséért felelősek.

A BHA sav, avagy szalicilsav így remek választás, ha a legfőbb problémát a tág pórusok, a mitesszerekkel vagy pattanások okozzák, hiszen a BHA hámlasztókat pont erre találták ki. Ráadásul azok is használhatják őket, akik irritációra hajlamosak vagy rosaceával bajlódnak, sőt ez a típus nem teszi fényérzékennyé a bőrt, így nyáron is alkalmazható.


PHA hámlasztók

Forrás: Shutterstock

Az AHA és a BHA savas hámlasztók mellett azonban nem olyan régen megjelentek az úgynevezett PHA (polihidrox-sav) savas peelingek is, amelyek mondhatni modern AHA-ként viselkednek. A PHA savak közé tartozik például a gluconolactone vagy a lactobionsav, amelyek

sokkal kíméletesebbek a bőrhöz, mint a hagyományos AHA savak, így érzékeny, irritációra hajlamos bőr kezelésére is alkalmasak.

A PHA savas hámlasztók tehát szuper anti-aging szerek, segítenek életet lehelni a fakó bőrbe, ráadásul támogatják a bőrt a nedvesség megtartásában. Bónuszként pedig nem fokozzák a fényérzékenységet, így - akárcsak a BHA savas hámlasztók - nyáron is alkalmazhatóak.

A hámlasztás jó dolog, hiszen számos pozitív hatással rendelkezik, ám nagyon fontos, hogy mindenki a bőrproblémájának valamint a saját bőrérzékenységének megfelelő peelinget alkalmazza és a fokozatosság elvét betartva, lépésenként haladjon a hámlasztás útján.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.