A fogyás és életmódváltás útjában gyakran a szerelem áll

fogyás párkapcsolat életmódváltás szerelem fogyókúra
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Amikor egyedül vágunk bele a fogyókúrába, az életmódváltásba nincs egyszerű dolgunk. Ám, ha van mellettünk valaki, talán még nehezebb lehet végigvinnünk a kitűzött céljainkat. Épp ma reggel volt szerencsém hallani egy beszélgetést a buszon, melyben a hölgy – aki épp mellettem állt, és olyan hangosan vitatkozott a telefon másik végén lévő párjával, hogy képtelenség volt nem ráfigyelni – azt nehezményezte, hogy a több éve vele együtt lévő férfi, nemhogy nem támogatja, egyenesen megnehezíti a fogyókúráját, melyre egyébként már több éve készül. Mi lehet ennek a hátterében? Erre keressük most a választ.

A partner hatása kétféleképpen jelenhet meg: megkönnyítheti, vagy épp ellenkezőleg, megnehezíteti, meggátolhatja a kívánt változást.

A szerelmi kapcsolatban lévő emberek gyakran egyfajta kölcsönös függőségi helyzetet alakítanak ki; céljaik, rutinjaik tekintetében. Ez lényegében azt jelenti, hogy a partnerek szimbiózisban élnek egymással, de ez nem közös megegyezésen, a személyiségük azonosságán alapul.

A párkapcsolatban élők közös célokat, szokásokat alakítanak ki Forrás: Shutterstock

Az egyik fél függését használja ki a másik, aki irányítja. Ebből adódik az a fajta összeegyeztetett életritmus, melybe nem fér bele, ha az egyik drasztikusan változtatni akar. Így sok esetben hiába szeretne egészségesebben táplálkozni, edzeni, fogyókúrázni, a másik ezt verbálisan, sőt gyakran fizikálisan is megakadályozza.

Ez kedves, mézes-mázas szavakkal is történhet – „Te így vagy szép, ne változtass magadon" -, de nem ritka az akadályozás sem. Kidobja az ételt, nem engedi el az edzőterembe, kineveti, ha otthon tornázik, szándékosan előtte eszi a kedvenc édességeit, hívja, hogy csatlakozzon. Többször hangoztatja, hogy ehhez ő túl gyenge, úgysem fog neki sikerülni.

Ezek hátterében nem ritkán a féltékenység áll. Úgy érzi, egy ducibb, kissé elhanyagolt, önbizalomhiányos partnert jóval könnyebb megtartania – nulla energiát kell belevinnie a kapcsolatba -, mint egy önmagával megbékélt, ettől felszabadultabb, csinosabb személyt. Ez túlnyomórészt a férfiakra jellemző magatartás, de gyakran előfordul nők esetében is.

"Egyél egy kis édességet!" Forrás: Shutterstock

A partner azonban jóval könnyebbé is teheti a változást, főleg, ha ő is felismeri ennek fontosságát, és maga is rálép az útra. Akkor, ha ketten kezdenek bele az életmódváltásba, jóval nagyobb a siker esélye is. Kialakul egy új közös érdeklődési kör, mely akár szorosabbá is fűzheti a kettejük között lévő kapcsolatot. Több közös program, közös téma kerül az életükbe, melynek mind pozitív hatásai lesznek. Energikusabbakká, aktívabbakká válnak, és nő az önbecsülésük is.

Egy 2015-s amerikai tanulmányban 122 olyan ember vett részt, akik fogyókúrába kezdtek.

Köztük vegyesen voltak olyanok, akiket partnereik támogattak és akadályoztak céljaik elérésében. A 2 hónapos megfigyelt időszakban, a résztvevők többsége arról számolt be, hogy partnere megnehezítette ezt az időszakot. Emellett azonban valódi partneri magatartásformákra is fény derült.

Az irányító fél gyakran veszi rá partnerét a "bűnözésre" Forrás: Shutterstock

Akadályozási fajták:

  1. A partnerük akadályozta az egészségesebb étkezési kísérleteiket: panaszkodtak az ételekre, zsíros, hizlaló ételeket készítettek és vettek helyettük. Sőt, az se volt ritka, hogy arra buzdították őket, „bűnözzenek" velük.
  2. Az edzéseiket megzavarták, a tervezett mozgásformák helyett könnyebb, rövidebb időt igénybe vevőket ajánlottak, vagy épp lehetetlenné tették az edzőterembe való eljutást, a közös életük aspektusaira, programjaira hivatkozva.
  3. Nem kaptak tőlük kellő érzelmi támogatást: szándékosan figyelmen kívül hagyták azt a munkát, amit a fogyni kívánt társuk tett meg, nem vették észre a leolvadó kilókat, bűntudatot ébresztettek, féltékenyekké váltak... stb.

A jó diéták 10 ismérve

A jófajta diétát valójában életmódváltásnak hívjuk. Sokakat viszont megijeszt ez a szó, ugyanis hosszú távú elköteleződést jelent, míg a diéta a köztudatban egy gyors fogyási módszert takar. Ennek azonban nem szabad bedőlni. Hogy jól tudj választani a különböző fogyókúrás módszerek között, megmutatjuk a jó diéták 10 ismérvét.

Annak ellenére, hogy a legtöbb esetben a résztvevők a fenti hozzáállással találták szembe magukat, a kutatás fényt derített azokra a példákra is, melyekben a partner segítette a másikat.

Ha egy pár együtt kezd bele az életmódváltásba, jóval nagyobb a siker esélye is Forrás: Shutterstock

Támogatási fajták:

  1. A partnerek lehetővé tették az egészséges táplálkozást és a testmozgást. Beleegyeztek, hogy csak tápláló ételek kerüljenek a hűtőbe, sőt volt, hogy ők maguk készítettek párjuknak ebédet, vacsorát. Megvették a különböző fitnesz kellékeket – ruhák, súlyzók -, valamint segítettek a háztartás- és/vagy a gyerekek körül, hogy a partnerüknek legyen ideje edzeni.
  2. Több partner aktívan részt vett az edzésben, a diétában.
  3. Bátorították, támogatták, dicsérték párjukat, valamint elismerték azt az erőt és erőfeszítést, mellyel küzd a súlycsökkenésért. Nem volt ritka, hogy segítettek kiválasztani a leghatékonyabb edzéstervet sem.
  4. A partnerek el- és felismerték, hogy párjuk csinosabbá, energikusabbá vált, mely így összességében pozitívan hatott a kapcsolatukra.

Tehát a kapcsolat nagyban könnyíthet, de nehezíthet is a kitűzött célok elérésében. Az, ahogy ebben a helyzetben viselkedik a másik, komoly visszajelzést ad a kapcsolatról is. A fogyás, életmódváltás elősegítésének egyik legfontosabb tényezője, hogy a partnerek képesek legyenek egymással kommunikálni – értően figyelni a másikra. A fenti tanulmány során kiderült az is, hogy a fogyókúrájuk körüli beszélgetések nyíltsága, egyenesen arányos volt a fogyókúrájuk sikerességével.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.