Így lett a zsírsertésből világsztár

Forrás: Agrármarketing Centrum -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Mi az? Húsa márványozott, krémes, fehér zsírfoltokkal barázdált, lágy textúrájú. Ázsiától az USA-ig világhírű éttermek étlapján szerepel és a sztárséfek egyik kedvelt alapanyaga. Kitalálták már? Ez a mangalica, amely az ínyencek egyik kedvenc eledele, noha néhány évtizede az utolsó pillanatban mentették meg a kipusztulástól. Nem csoda, hogy ez a népszerű és ízletes sertésfajta az Agrármarketing Centrum tavaszi, „Egyél jót! – A mangalicahús különleges” kampányának főszereplője.
Forrás: Agrármarketing Centrum

Hogyan lett a lesajnált zsírsertésből világsztár?

Mi lehet a siker titka? Kezdjük az elejéről. Történt, hogy 1833-ban József nádor látogatást tett Milos szerb fejedelem birtokán, ahol 10 anyakocát és 2 kant kapott ajándékba a szerbek Sumadia sertésfajtájából. A nádor saját kisjenői birtokán keresztezte őket a szalontai és bakonyi állományából származó sertésekkel, amelyből új sertésfajta született: a mangalica. Ettől kezdve a magyar vidék kedvenc – és egyes időszakokban kizárólagos – sertése volt, fénykora az 1950-es évekig tartott. Ezután az állomány fokozatosan ritkult, helyét más sertésfajták vették át és az 1990-es évekre szinte a kipusztulás szélére került. Mindössze 200 tenyészállat volt fellelhető világszerte a mangalicából, amikor szó szerint az utolsó pillanatban sikerült megmenteni és újra szaporítani az állományt. A mangalica azóta elindult világhódító útjára, hiszen sonkáját a spanyol ibériai sonkához hasonlítják, az ázsiai konyha legkedveltebb ételei közt is felfedezhető és világhírű éttermek étlapján szerepel. Vajon miért?

Szaft, íz, harmónia

A mangalicát sokáig csupán zsírsertésnek tekintették, mivel ez a sertésfajta háromszor több ideig él, mint egy normál egyed, és ez idő alatt bőre alatt nagyon magas zsírtartalmú szalonnát növeszt. Na de milyen szalonnát? A mangalicasertés életmódja és természetes táplálkozása miatt nagyüzemi mennyiségben nem tenyészthető, így húsának különleges zamata van.

A nagyobb zsírtartalom finom eloszlással párosul, húsa lédús, ezért nem csak szalonnája különleges, de ízletes pecsenyék, steak jellegű sültek alapanyagaként is kiváló.

Mi több! Zsíros húsa a sonkakészítés szempontjából is tökéletes, mivel jóval hosszabb ideig lehet érlelni, szárítani, mint más sertésféléket: ekkor a bőre alatti szalonnazsír lágyan beivódik húsába, így az nem szárad ki, szaftos és zamatos marad.

Jó tudni, hogy a mangalicából készített sertészsír nagyon lágy, több telítetlen zsírsavat tartalmaz, ezért alacsonyabb hőmérsékleten olvad, mint a többi sertés zsírja.

Félre a koleszterinparával!

Sokan amiatt mellőzik a sertéshúst az étrendjükből, mert az túlságosan zsíros és így magas a koleszterintartalma. Természetesen a mangalica magas zsírtartalmú húsa bőségesen tartalmaz koleszterint.

Ugyanakkor - mivel hosszabb szénláncok alkotják, - ezért nem tapad az érfalra és kiürül a szervezetből károkozás nélkül. A szakemberek szerint egyébként sem maga a hús a legnagyobb bűnös a koleszterin szempontjából: sokkal lényegesebb, hogy az elkészítés módja milyen. Azaz nem mindegy, hogy zsírban tocsogó sültet készítünk, vagy kevés olajon, esetleg párolva, vagy sütőzacskóban készítjük az ételt.

Érdekesség, hogy a mangalicahús nagyon gazdag Omega-3 és 6 zsírsavakban, antioxidánsokban és B-vitamin tartalma is jelentős. A vörös húsokra jellemző módon vasat és cinket is bőséggel tartalmaz, így mindenképpen helye van a kiegyensúlyozott, változatos étrendben.

Egyél jót! – A mangalicahús különleges

A mangalica napjainkban virágkorát éri: a grillpartyk kedvelt eledele, minden évben fesztivált rendeznek a tiszteletére és a külföldiek körében is hihetetlenül népszerű. Nem titkolt cél, hogy a húsféle még nagyobb hangsúllyal szerepeljen a családok étrendjében, ezért az Agrármarketing Centrum az Agrárminisztérium és a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete támogatásával 2018. április 18-ig Egyél jót! – A mangalicahús különleges szlogennel folytat kampányt a göndör szőrű sertés népszerűsítéséért.

Az Afrikai Sertés Pestis fertőzésnek (ASP) nincs az emberi szervezetre ártalmas hatása. További részletek: https://portal.nebih.gov.hu/gyik/allat/gyakran-ismetelt-kerdesek/afrikai-sertespestis

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.