Miért nem kér segítséget a férfi, ha a mentális egészségéről van szó?

Forrás: Thinkstock -
pszichológus lelki betegségek nők férfi lelki segítség mentális betegség mentális egészség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A férfi mindent megold, megjavít és elsimít, ám ha a mentális egészségéről van szó, mintha megakadna – egy friss kutatás eredménye szerint ugyanis hiába vannak tisztában azzal, hogy gond van, a nőkkel ellentétben inkább nem fordulnak vele szakértőhöz. Mindeközben a statisztikák szerint még mindig az erősebbik nem tagjai követnek el több öngyilkosságot.

A brit Mentális Egészség Alapítvány (Mental Health Foundation) megbízásából felmérést készítettek 2500 olyan résztvevővel, akik korábban mentális problémákkal küzdöttek. A vizsgálat során megkérdezett férfiak 28%-a ismerte el, hogy nem fordult szakértőhöz, amikor ilyen jellegű gondja adódott, míg a hölgy válaszadók 19%-a mondta el magáról ugyanezt.

Mindez nem számottevő különbség, ám a kutatás másik része már az: a vizsgálatban részt vevő nők egyharmada saját bevallása szerint már egy hónappal az után beszélt családtagjainak és barátainak arról, hogy úgy érzik, megrekedtek az életük valamely területén.

A férfiak több mint egyharmada azonban két évet (!) várt ugyanezzel a vallomással.

A férfiak nehezen kérnek segítséget, ha mentális problémájuk van Forrás: Thinkstock

Anorexia, depresszió és a többi

Dave Chawner példája nem egyedi: néhány korábbi kutatás szerint a férfiak esetében is egyre előkelőbb helyet foglalnak el a különféle mentális problémák, így a testkép- és étkezési zavarok, az alvással, szexualitással, párkapcsolattal kapcsolatos gondok, a szenvedélybetegségek és a menedzserbetegségekként számon tartott stressz, kiégés és ismeretlen eredetű fájdalmak.

Dave Chawner Forrás: Facebook/Dave Chawner

Nem vagy őrült, csak mert pszichológushoz jársz

Bár tőlünk nyugatra már mindennapos dolognak számít, addig hazánkban még sokszor ciki pszichológushoz járni. Az emberek attól tartanak, közveszélyes őrültnek tűnnek, ha bevallják, olykor a terapeutájuk segítségét kérik, noha számtalan élethelyzetben kaphatunk hathatós iránymutatást tőlük. Pedig pszichológushoz fordulni nem ciki. A Life.hu cikkéért kattints ide!

A szemléletváltás sürgetése

Eközben mind a nagyvilágban, mind itthon is több férfi vet véget az életének, mint nő. Mint a Life.hu korábban megírta, a statisztikák szerint a férfiak háromszor-négyszer gyakrabban követnek el öngyilkosságot, mint a hölgyek, akik azonban gyakrabban kísérlik meg.

„A pszichológus a gyengéknek való”

Több kutató vélekedik úgy, hogy a férfi már ott elakad, hogy nem ismeri fel a problémát: például nem tudja, milyen tünetei vannak a depressziónak vagy más mentális gondnak. Más vélemények szerint az erősebbik nem szocializációja tehet arról, hogy bár tudják, hogy segítséget kellene kérniük, mégsem teszik, mert a gyengeség jelének tekintik.

A férfiak a pszichológushoz járást a gyengeség jelének tartják Forrás: Thinkstock

A nőkhöz képest a férfiak más, fizikai gondjaikkal is nehezen fordulnak orvoshoz, nemhogy lelki problémájukkal. A pszichológus rendszeres látogatása és a terápiás kezelések pedig még mindig

magukon hordoznak egyfajta bélyeget:

férfiak és nők egyaránt érezhetik úgy, hogy ez kínos, és hogy mások valószínűleg közveszélyes őrültnek tartják őket emiatt.

Mind a nők, mind pedig a férfiak esetében is számos más oka lehet annak, hogy bár tudják, hogy problémájuk van, mégis idegenkednek attól, hogy pszichológushoz forduljanak vele. A válasz azonban mindkét nem esetében ugyanaz: egy célzott pszichoterápiás kezelés esélyt ad a kiegyensúlyozottabb, boldogabb életre és a jobb életminőségre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.