Norovírus: a tél legalattomosabb gyomorbetegsége

hányás betegség norovírus téli betegség hasmenés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A norovírus rendkívül erős hasmenéssel, és hányással járó vírusos megbetegedés, ami ellen szinte csak egyetlen védekezési forma ismert. Eláruljuk, hogy melyik a leginkább veszélyeztetett korosztály, ahogyan azt is, hogy miért kell mondókát szavalni a kézmosás alatt.

Az őszi, téli hidegben az egyik legveszélyesebb gyomorbetegséget a norovírus okozza. A tünetek között szerepel a hirtelen fellépő hasmenés, az erős betegségérzés, általános gyengeség, hányinger, láz, gyomorfájdalom, fejfájás, láz és görcsök. A betegség nagyon hamar leteríti a lábáról a beteget, és legalább 3-4 napra szükség van, míg a tünetek enyhülnek, az ember állapota javulni kezd.

A norovírus tünetei közt szerepel a hirtelen fellépő hasmenés, általános gyengeség, hányinger, láz, gyomorfájdalom, fejfájás és láz is Forrás: Shutterstock

Ennek ellenére, a norovírus sokáig ott marad a gyomrunkban és a beleinkben!

Ráadásul egy gyorsan terjedő, erősen fertőző betegségről van, aminek a legkritikusabb időszaka az első 48 óra a megfertőződés után. Azt tanácsolják a szakorvosok, hogy a javulás után, sem árt még néhány napig kerülni a szilárd táplálékot, az ingerelt állapotban lévő gyomor- és bélnyálkahártya ugyanis ilyenkor könnyebben tud regenerálódni. Ha visszatérhetünk a szilárd ételekhez, ne terheljük meg a gyomrunkat. A fertőzés utáni egy hétben főtt rizs, főtt krumpli, nem fűszeres csirke-, vagy zöldségleves fogyasztását javasolják.

A télen hódító norovírusra nem hat az antibiotikum, így az egyetlen gyógymód, ha lelassítunk, átvészeljük és kipihenjük, amíg a tünetek enyhülnek. A hányás és az erős hasmenés miatt, jelentős folyadékveszteségen megy át a szervezetünk. Ezt pótolni kell, amire a legjobb a sima víz és a tea.
Azonkívül, hogy télen a leggyakoribbak az ilyen jellegű megbetegedések, azt is fontos tudni, hogy a leginkább veszélyeztetett helyek: az iskolák, óvodák, kórházak és az idősek otthonai.

A télen hódító norovírusra nem hat az antibiotikum, így az egyetlen gyógymód, ha lelassítunk, és sok vizet fogyasztva kipihenjük a betegséget Forrás: Shutterstock

A vírust általában egyik ember adja tovább a másiknak, például koszos kézzel fog meg kapaszkodót a buszon, vagy egy tányért a menzán. De terjedhet cseppfertőzéssel is.

A legjobb, és talán egyetlen védekezés, a hosszú, alapos szappanos kézmosás. A kézfertőtlenítő bizonyos esetekben hatásos, de mivel nem pusztítja el ezeket a vírusokat, így annak használata nem nyújt védelmet. A szakemberek figyelmeztetnek, hogy a kézmosás akkor megfelelő, ha legalább 20 másodpercig tart. Gyerekeknek mondjuk azt, hogy kézmosás közben énekeljék el az „Elvesztettem zsebkendőmet" című dalt, mire a végére élnek, pont letelik az idő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.