Mit mondj, ha barátnőd állandóan a pasijára panaszkodik?

Egy barátság erejét az mutatja meg, hogy a két fél nehézségek között is számíthatnak egymásra, amibe beletartoznak a párkapcsolati problémák is. Ha viszont valaki kizárólag a pasijára panaszkodik, miközben semmi más téma nem kerül elő, az hosszú távon megmérgezi a kapcsolatot. Összegyűjtöttük, mit érdemes mondanunk, hogy barátnőnk panaszáradata ne mossa el a barátságot!
Meglepő, de a panaszkodásnak vannak pozitív pszichés hatásai, bizonyos mértékben pedig erősítheti a barátságokat, hisz a bizalom egy olyan szintjéről árulkodik, hogy rá merjük bízni a másikra kényes titkainkat. A panaszkodó félnek is jó kicsit kibeszélni magából a párkapcsolat problémát.
A barátság egy biztonságos teret képez, amire minden párkapcsolatban élő embernek szüksége van, hogy a mindennapi stresszt levezesse.
A panaszkodás pszichológiája szerint a panaszkodó ember ilyenkor ventilál, esetleg megerősítést, szövetségest keres saját cselekedetei igazolására. Ha állandó jelleggel barátnőnk pasijára való panaszkodását kell hallgatni, az olyan érzés, minta önkéntelenül mi is a kapcsolat részei lennénk. Valóságos energiavámpírok tudnak lenni a notórius panaszkodók.
Szerencsére létezik megoldás a problémára!
Alapvetés, hogy ilyenkor nem foglalunk állást, hisz azzal olyan helyzetbe hoznánk barátunkat, hogy ultimátum elé lenne állítva: mi vagy a barátja.
Legjobb, amit tehetünk, hogy meghallgatjuk, elismerjük érzéseit, de nem mondunk semmit a pasijára.
Érdemes puhatolózni, hogy barátnőnk tanácsunkra vagy figyelmünk, meghallgatásunk miatt panaszkodik-e, ugyanis a kéretlen párkapcsolati tanácsok az esetek többségében visszafelé sülnek el. Finoman vezessük föl neki a kérdést, ha viszont tanácsra van szüksége, inkább fordítsuk szakemberhez. Tanácsadás előtt kérdezd meg, hogy szeretné-e tudni, mit gondolsz a dologról.
Ha feltűnően sokat panaszkodik valaki partnerére, akkor jó, ha tapintatosan jelezzük felé, hogy érzékeltük, állandó megoldásra váró probléma merült fel a párkapcsolatában. Egyetértés mellett bátorítsd, hogy elgondolkodjon a nagyobb összképen.
Olyan kérdések, mint a „Feltűnt, hogy ez párszor már felmerült – Most hogy érzel ezzel kapcsolatban?”, vagy az „Átérzem, nagyon nehéznek hangzik, de volt már alkalmad ezt partnereddel megvitatni?” jó kiindulópontok lehetnek.
Ha az állandóan panaszkodó ember panaszáradata negatívan érint minket, nyugodtan adjunk hangot annak, hogy ez nekünk már sok. Jelezheted felé, hogy erről inkább az érintett partnerrel beszéljetek, fontos, hogy megőrizd higgadtságodat. Egy ilyen húzással rávezetheted, hogy örök kesergés helyett gondolkodjon el a helyzeten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.