Kihallgattuk a pasikat: itt a durva igazság arról, mit tartanak megcsalásnak az online térben

hűtlenség Hűség és hűtlenség megcsalás
Kifaggattuk a pasikat! Mi kell a digitális hűtlenséghez? Egy like? Egy komment? Esetleg néhány üzenetváltás? Utánajártunk!

Valóban egyszerűbb volt régen párkapcslatban éni, vagy csak mi gondoltuk annak? A modern technológia, az okostelefonok és a közösségi média térhódítása alapjaiban rajzolta át a párkapcsolatok dinamikáját és hogy mi számít megcsalásnak. Megjelent egy új fogalom: a digitális hűtlenség. De hol is húzódik a határ az online térben? Mikor válik egy ártatlannak tűnő lájk vagy egy régi ismerőssel való beszélgetés komoly problémává? A válaszok nem egyértelműek, de megpróbáltuk feltárni, hogy a férfiak mit gondolnak erről.

Vajon mi számít digitális hűtlenségnek? Fétékeny típus vagy? Figyeled a pasid telefonját?
Vajon mi számít digitális hűtlenségnek? Fétékeny típus vagy? Figyeled a pasid telefonját? 
Forrás: Shutterstock

A digitális hűtlenség: a „lájk-komment-üzenet” háromszöge?

Ma már nem csupán a fizikai érintkezés vagy a titkos találkák számítanak megcsalásnak. Sokkal inkább a figyelem az új határ. Egyre több párkapcsolatban okoz feszültséget a partner online tevékenysége. De pontosan mit is takar a digitális hűtlenség? Egy folyamatos, titkos online flörtöt idegenekkel? Egy exszel folytatott érzelmes levelezést? Vagy egy „ártatlan”  beszélgetés egy társkereső alkalmazáson, csak mert „kíváncsi volt”, hogy kell-e még másnak? A definíciók homályosak, és pontosan ez okozza a legtöbb konfliktust. Valóban egyszerűbb volt az élet régen, vagy csak mi gondoltuk annak? 

Hol a határ a férfiak szerint?

A válaszok sokszínűek, de néhány fő irányvonal kristálytisztán kirajzolódik, amelyek rávilágítanak a digitális világ árnyoldalaira és a férfiak e témában megélt aggodalmaira. A legtöbb férfi számára a digitális hűtlenség első számú indikátora nem maga a cselekmény, hanem az azt övező titkolózás. 

Az a tény, hogy a partner elrejt előlünk valamit, már önmagában is vörös zászló. Ez a bizalom megsértésének érzetét kelti, ami a kapcsolat alapjait ássa alá. 

Ha valami nincs rendben, azt egy férfi megérzi, különösen, ha a partner viselkedése megváltozik: hirtelen óvja a telefont, törli az üzeneteket, vagy zavarba jön, ha rálátunk a képernyőjére.

„Ha azt érzem, valamit valamit rejtegetsz előlem, akkor az már elég. Ha nem akarod, hogy lássam, kivel beszélsz, vagy mit csinálsz a telefonodon, akkor van valami, amit rejtegetsz. A bizalom elengedhetetlen, és ha valaki titkolózik, az azt mutatja, hogy nincs rendben valami” – János, 39.

„Nálam az a határ, ha törli az üzeneteket, vagy elfordítja a telefonját, ha mellette vagyok. Akkor már tudom, hogy nem ártatlan dologról van szó. Az ilyen apró jelek megalapozzák a gyanút, és onnantól kezdve nehéz feltétlenül bízni a másikban" - Gábor, 41

Sok pasi azt gondolja, hogy a fizikai hűtlenségnél is pusztítóbb tud lenni az érzelmi megcsalás. Ez magában foglalhatja azt is, ha a partnerünk a problémáiról, érzéseiről, a kapcsolatában lévő nehézségekről beszél egy harmadik féllel.

Ha a barátnőm érzelmileg olyan közel kerül valakihez online, mint hozzám, és velem meg sem osztja ezeket a gondolatokat, az már megcsalás. Az érzelmi megcsalás is fájdalmas

 – Laci, 22.

„Amikor olyan valakihez fordulsz tanácsért a kapcsolatodról, vagy magadról, a partneredről, akihez vonzódsz, az már simán átlépi a határt. Az a valaki már harmadik személy lesz a kapcsolatban” – Erik, 38.

Online flört, kommentek, lájkok

Ez a terület a legmegosztóbb. Van, akinek már egy puszilkodós emoji küldése is megcsalás, míg mások sokkal lazábban állnak a dolgokhoz.

„Lájkok és kommentek? Ugyan már, ez nem digitális hűtlenség. Ha valaki egy képet lájkol, vagy azt írja 'jól nézel ki', az még nem jelenti azt, hogy meg akarja csalni a partnerét. Ne legyünk már ennyire paranoiásak” – Péter, 32.

„Nekem az online flört is megcsalás. Ha egy pasi folyamatosan kommentelget, és olyan üzeneteket küld a feleségemnek, amiket nem kellene. Mondjuk, ha egyoldalú a dolog, írjkáljon nyugodtan, tőlem, elbeszélgethet magában, de ha feleségem ezt viszonozza, akkor már gond van” – Dávid, 40.

Társkereső alkalmazások

A társkereső alkalmazások használata, még ha csak „kíváncsiságból” is, a legtöbb férfi számára egyértelműen a hűtlenség kategóriájába tartozik.

„Ha valaha is felmegy a barátnőm a tudtom nélkül egy társkereső alkalmazásra, akkor onnantól nincs miről beszélnünk. Az azt jelenti, hogy aktívan keres valaki mást, és ez megcsalás” – Zoli, 36.
Még ha csak beszélget is valakivel a Tinderen, akkor is azzal a céllal regisztrált oda, hogy találjon valakit. Nincs mentség” – Bálint, 26.

A párbeszéd fontossága

A legtöbb kapcsolatban a kommunikáció hiánya a legnagyobb problémaforrás. Sok pár ugyanis nem beszéli meg előre, hogy számukra hol húzódik a határ az online térben. Ami az egyiknek ártatlan, a másiknak már vörös zászló.

„A digitális hűtlenség nem egy fekete-fehér dolog. Inkább egy szürke árnyalatú skála. A lényeg, hogy legyenek világos határok a kapcsolatban, amiket mindkét fél megért és tiszteletben tart. És ha valami kényelmetlen érzést kelt benned, akkor beszélj róla” - Martin, 36.

A digitális hűtlenség kérdése összetett, és gyakran az egyéni értékrend, a bizalom szintje és a pár közötti kommunikáció minősége határozza meg, mi minősül megcsalásnak. Egy biztos: a témát nem szabad a szőnyeg alá söpörni. Beszélni kell róla, még mielőtt a virtuális világ valós problémákat okoz a kapcsolatban.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.