Ilyen nagyszülők lesznek a Z generációsok az AI szerint

A legtöbbünknek van egy nagyon is élő képe arról, milyen ma egy klasszikus magyar nagyszülő. A nagymama reggel hatkor már úton van a piacra a banyatankkal, később kelt kalácsot süt, este pedig bekuckózik egy retro mintás otthonkában a telenovella elé. A nagypapa addig a garázsban bütyköl vagy nosztalgiázva lapozgatja a régi fotóalbumot. Ők a gondoskodás, a házias ízek és az "unokámat mindig várom" szeretetforrásai. De vajon ugyanez vár a Z generációsokra is, ha egyszer ők lesznek nagyszülők?
Az 1997 és 2012 között születettek, vagyis a Z generáció tagjai az első igazán digitális nemzedék, akiknek már a gyerekkorát is okostelefonok, tabletek és a közösségi média szűrői formálták. Ők nem emlékeznek a betárcsázós net hangjára, viszont lazán szerkesztenek videót egy kávé szürcsölése közben. Fontos számukra az önkifejezés, a rugalmasság, és hogy a technológia mindig a kezük ügyében legyen – szó szerint. De vajon mindebből mi marad meg, ha egyszer ők lesznek a nagyszülők?
Világunk rendkívül gyorsan változik, mind technológiai, mind felfogás szinten, ezért ahelyett, hogy mi dugtuk volna össze a fejünket a szerkesztőségben, inkább az AI-hoz fordultunk, és feltettük neki a nagy kérdést: „Milyen lesz a Z generáció nagyszülőként?” Nem adtunk meg semmilyen támpontot, hagytuk, hogy a mesterséges intelligencia szabadon gondolkodhasson, szárnyalhasson a jövőben. Ennek megfelelően érdekes, ám igen elgondolkodtató képetfestett le. Lássuk hát, hogy az AI szerint milyen lesz a Z generáció, amikor nagyszülővé válik.
Egy holografikus nagypapa, aki unokáival közösen épít virtuális házat a Metaverzumban. A nagymama nem a sparhelt mellett főzi a lekvárt, hanem 3D nyomtatott egészségsnackeket készít, miközben az AI-asszisztense figyelmezteti, hogy ideje a napi VR-jógának.
A jövő Z generációs nagyszülői aktívak és technológiailag naprakészek lesznek. Az öregedés nem a visszavonulásról szól majd, hanem egy új, digitálisan pezsgő életfázisról, ahol a nagyszülő–unoka kapcsolat egészen új formákat ölt. Nem mesét olvasnak, hanem közösen írnak AI-generálta interaktív kalandjátékokat. Együtt streamelnek, együtt kódolnak, közösen mennek virtuális koncertekre. A klasszikus családi receptkönyv? Egy jelszóval védett, illatosított (!) titkos mappa a felhőben, amit csak az unokák nyithatnak meg, ha megoldják a nagyi által kreált virtuális puzzle-t.
A Z generációs nagyszülők számára a gondoskodás fogalma is teljesen új értelmet nyer. Ahelyett, hogy süteményt csomagolnának a gyerekeknek, egyedi, személyre szabott emojikat és digitális öleléseket terveznek nekik, és ha kell, azonnal küldenek egy mentálhigiénés chatbotot a tinédzser drámák kezelésére. A napi „hogy vagy, kicsim?” már egy szívdobbanásra reagáló hangüzenet lesz, amit egy hangulatérzékelő gyűrű indít el automatikusan.
A nagymamák nemcsak fitneszalkalmazással tartják karban magukat, hanem heti VR-pilatesre járnak a barátnőikkel, egy virtuális, alpesi panorámát nyújtó stúdióban. A nagypapák? Ők drónnal küldik a "puszit", kiterjesztett valóságban sakkoznak az unokával, és büszkén mutogatják az AI által retusált, szelfiket posztoló cicájukat az instán. És amikor végre mindenki együtt van – nem a konyhában, hanem egy közös digitális térben, ahol a családtagok hologramként találkoznak – ott nincs zsíros kenyér, de van NFT-alapú családi társasjáték, és egy közösen szerkesztett TikTok-fiók, ami örökre megmarad a családi felhőalbum legféltettebb mappájában.
Bár az AI által megrajzolt jövőkép futurisztikusnak tűnhet, egy dolog biztos: a nagyszülőség örök, csak a formája változik. Mert akár macskás kötényben, akár VR-szemüvegben, a lényeg ugyanaz marad: az unokák iránti szeretet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.