Segíti a fogyást, kíméli az ízületeket, és még az agyunkra is jó hatással van a biciklizés

Forrás: Shutterstock/Soloviova Liudmyla -
fogyás biciklizés magazin kerékpározás életmód ízületek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A mozgás jótékony hatása közismert, sőt elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesek legyünk. Ha valaki ülőmunkát végez, vagy sok időt tölt az iskolapadban, muszáj, hogy hetente többször is átmozgassa a testét. Legyen szó sétáról, futásról vagy komoly edzésről, bármilyen formája hatásos lehet.

Elkezdeni nehéz, ám amint rákapunk az ízére, nem lesz, aki megállítson minket. A közhiedelemmel ellentétben azonban nem is nekiállni nehéz, hanem megtalálni azt a sportot vagy mozgásfajtát, amit erőlködés nélkül, sőt élvezettel tudunk csinálni. Ez lehet valakinek a tenisz, másnak az úszás, de a túrázás vagy a konditermi edzés is kedvelt formája a sportolásnak. Ezek azonban, főleg a futás, nagy terhet jelentenek az ízületeinknek.

A kerékpározás remek alternatíva lehet akkor, ha nem szeretnénk terhelni a térdeinket, ugyanis ülés közben a testsúlyunk a fenekünkre és a gerincünkre terhelődik, a lábak és így a térdek szinte tehermentesek. Sokkal kíméletesebb az ízületekkel, mint a kocogás vagy a futás, így az idősebbek is bátran biciklizhetnek, hiszen már egy könnyed tekerés is teljesen átmozgatja a testet – olvasható a KerékpárCityn.

A kerékpározás az a mozgásfajta, amit erőlködés nélkül, sőt élvezettel tudunk csinálni Forrás: Shutterstock/Soloviova Liudmyla

Habár úgy érezhetjük, hogy tekerés közben csak a lábunk erősödik, a kerékpározás szinte minden izomcsoportunkat munkára fogja. A pedálozás mellett figyelnünk kell arra, hogy tartsuk az egyensúlyunkat és ne dőljünk az egyik vagy a másik oldalra; eközben a kezünk izmai, hasizmunk és a hátunk is fejlődik. Tekerés közben megemelkedik a légzésszám és pulzus, élénkül a vérkeringés, azaz kiválóan serkentii a szív- és érrendszerünket.

A rendszeres biciklizés hozzájárul az állóképesség és fizikai teljesítőképesség javulásához, és mint a legtöbb mozgásforma, ez is fokozza az anyagcserét, és ezáltal elősegíti a fogyást.

A biciklizés egyike azon mozgásformáknak, melyeket a szabadban és otthon (szobakerékpáron) is végezhetünk. Ha tehetjük, akkor viszont válasszuk a kinti tekerést, mivel minden, a szabad levegőn és a természetben töltött idő aranyat ér. A sportolásnak nemcsak a testünkre, hanem a lelkünkre is jó hatása van, hiszen a megélénkült vérkeringés eredményeként az agyunkba is több friss, oxigénben dús vér jut. Ez segíti a gondolkodást, a szellemi frissesség fenntartását, emellett a felszabaduló endorfin, azaz a boldogsághormon hatására úgy érezhetjük, hogy időlegesen megszűntek a gondjaink.

A sportolásnak nemcsak a testünkre, hanem a lelkünkre is jó hatása van Forrás: Shutterstock/Monkey Business Images

A tekerés segít elűzni a fáradtságot, sőt fiatalít is, hiszen a vérbőség és az oxigén együttesen elősegíti a kollagénképződést. Nem beszélve arról, hogy a biciklizés támogatja az immunrendszer működését, ugyanis aerob mozgásforma, amely aktivizálja a fehérvérsejteket – írja a Tesco cikke.

A portál anyaga idézi a Glasgow-i Egyetem egyik tanulmányát, melyben a tudósok megvizsgáltak 260 ezer embert, és arra a megállapításra jutottak, hogy a kerékpárosok körében alacsonyabb a rák, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata. A szakemberek összehasonlítottak bicikliseket és autóval közlekedőket, és azt találták, hogy aki rendszeresen két keréken jár, annak 41%-kal kisebb az esélye a korai halálra. Az esetükben 45-46%-kal kisebb a szív- és érrendszeri, valamint a rákos megbetegedések kockázata.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.