A szülés utáni plusz kilókért ez a szervünk a hibás?

Reflux, beteg nő, gyomorpanaszok, gyomorbetegség, rosszullét
Forrás: AFP -
súlygyarapodás szülés után pajzsmirigy túlműködés pajzsmirigy-alulműködés
A szülés utáni plusz kilókat mielőbb szeretnénk leadni, de előfordulhat, hogy bármit teszünk, nem sikerül. Lehet, hogy a rosszul működő pajzsmirigyünk áll a háttérben!

A szülés utáni pajzsmirigy problémát postpartum thyreoditis-nek nevezzük. 

szülés utáni, plusz kilók, pajzsmirigy, Hashiomoto-betegség
Egyre több nő szenved pajzsmirigy betegségektől, a szülés utáni plusz kilóknak is ehhez lehet köze - illusztráció 
Forrás: Shutterstock

Ez tulajdonképpen nem más, mint pajzsmirigy gyulladás, amely általában túlműködésre utaló tünetekkel kezdődik, melyet felválthat az alulműködés. Ennek oka, hogy a terhesség alatt teljesen megváltozik a szervezetünk működése, és ez nem csak a hormonháztartásunkra igaz, hanem az immunrendszerünkre is. Az immunrendszerünk ugyanis hajlamos túlbuzgó lenni, és előfordulhat, hogy a magzatot idegenként azonosítja, és ezért megpróbálja kilökni a szervezetből. 

Hogy ez ne fordulhasson elő, a testünk – nagyon okosan – gyengíti az immunrendszerünk működését, ezzel megelőzve a bajt. A szülést követően azonban ez a mechanizmus megszűnik, és az immunfolyamatok újra beindulnak. Ez válthatja ki a pajzsmirigy gyulladást, amely nagyobb eséllyel alakul ki, ha a várandósság előtt is voltak pajzsmirigy zavaraink, illetve ha a családban előfordultak már pajzsmirigy problémák. Tovább növeli az esélyét az 1-es típusú cukorbetegség, ahogy az autoimmun betegségek is.

Figyeljünk a jelekre!

Ha a pajzsmirigyünk rendetlenkedik, annak olyan jelei lehetnek, mint a szülés utáni depresszió, az állandó fáradtságérzés, heves szívdobogás, amely pajzsmirigy túlműködés egyik jellegzetes tünete. Ennek oka, hogy a szervezetünk ilyenkor fokozott üzemmódra kapcsol, emiatt megemelkedik a pulzus, esetleg a vérnyomás. De ide tartozik az indokolatlan hízás vagy fogyás is.

 Ha egészségesen táplálkozunk, rendszeresen mozgunk, de mégis gyarapodik a súlyunk, akkor gyanakodhatunk a szülés utáni pajzsmirigygyulladásra. 

Ám előfordulhat az ellenkezője is, hogy egészséges, normális étrend mellett is fogyunk. Ez a pajzsmirigy túlműködés egyik jellegzetes tünete.

Mit lehet tenni?

Először is érdemes szakorvoshoz fordulni, és ellenőriztetni a pajzsmirigy működését. Ha tényleg a pajzsmirigyünk a bűnös, akkor szükséges lehet gyógyszeres kezelésre: a túlműködést béta-blokkolóval, az alulműködést a pajzsmirigyhormon pótlásával lehet orvosolni. Emellett érdemes odafigyelnünk, hogy változatosan, egészséges ételeket fogyasszunk, mozogjunk rendszeresen, és érdemes a szelént is pótolni a szervezetünkben.

Már a terhesség alatt is figyeljünk!

Nem csak a babavárást, de már a fogantatást is befolyásolhatja, ha a pajzsmirigyünk rendetlenkedik. A családtervezéskor és a terhesség alatt is érdemes rendszeresen ellenőriztetni a pajzsmirigy működését, hiszen a magzat az anya szervezetéből vonja el a fejlődéséhez szükséges tápanyagokat, így a pajzsmirigy hormonokat is. 

Ha a magzat nem jut hozzá ezekhez, akkor baja eshet, ezért a baba egészsége érdekében, fontos erre odafigyelnünk. Ha olyan tüneteket tapasztalunk, mint a fáradékonyság, álmosság, vagy hogy nehezebben viseljük a hideget, a normálisnál nagyobb mértékű a súlygyarapodásunk, ödémásodunk, székrekedésünk van, akkor mindenképpen kérjünk laborvizsgálatot. 

Ha a vérvétel eredménye pajzsmirigy-alulműködésre utal, akkor mielőbb el kell kezdeni a gyógyszeres terápiát, a pajzsmirigy hormonok pótlása céljából.

 Nem kell aggódnunk, ez nem veszélyezteti a babát!

Szöveg: Bata Kata

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.