Egy sürgősségi orvos felesége válaszol: ezt a gyógyszert jobb, ha nem szeded be másnaposságra

Shutterstock - Pixel-Shot
orvos másnaposság gyógyszer
Fáj a fejed, háborog a gyomrod? Úgy gondolod, gyorsan bekapsz egy gyógyszert alvás előtt? Egy sürgősségi orvos felesége most elmondja, miért ne tedd ezt a májaddal.

Van az a reggel, amikor a napfény erőszakos támadásnak tűnik, a párna nem elég kényelmes, a kávéfőző pedig túl hangos. Igen, a másnap. A legtöbben ilyenkor egy gyors megoldáshoz folyamodunk: víz, zsíros reggeli, és persze egy fájdalomcsillapító gyógyszer. 

Nem mindegy melyik gyógyszert szeded be másnaposságra.
Nem mindegy melyik gyógyszert szeded be másnaposságra. 
Forrás: Shutterstock

Melyik gyógyszert szedjük be másnaposságra? Az orvos felesége válaszol 

Csakhogy – és most kapaszkodj meg – lehet, hogy amilyen gyógyszert bekapsz, az többet árt, mint használ. Legalábbis ezt mondja egy nő, aki nemcsak túlélte a másnaposságot, de az életét is egy sürgősségi orvos mellett tölti, aki nap mint nap látja, milyen károkat okozunk a testünknek – gyakran teljesen jó szándékkal. 

Az amerikai nő, aki a Daily Mail cikke szerint a TikTokon és Instagramon is virálissá vált videóban osztotta meg meglátásait, egy konkrét hatóanyagot nevezett meg.

A paracetamolt. 

A májad sír, de nem örömében

A nő férje, aki sürgősségin dolgozik, soha nem szedne be paracetamolt másnaposan – és ezt másoknak sem ajánlja. A fő ok? A máj. Mert ha van valami, amit az alkohol már így is munkára fogott az éjszaka során, az épp a májad. És ha reggel még odadobsz neki egy kis paracetamolt is, akkor az olyan, mintha egy megfáradt pincérnek reggel nyolckor bekiabálnál a konyhába, hogy „egy tál húslevest, de gyorsan!”

Az alkohol és a paracetamol együtt, főleg, ha ezt sűrűn alkalmazzuk, az akár súlyos májkárosodást is okozhat. A Daily Mail cikke szerint az Egyesült Államokban ez az egyik vezető oka az akut májelégtelenségnek. Tehát igen, a másnaposságra bekapott kis bogyó akár nagy bajokhoz is vezethet.

De hát fáj a fejem! Akkor mit csináljak?

Jogos a kérdés. Mert amíg a tested egy „alkohol okozta mini atomháborút” próbál rendezni odabent, nem biztos, hogy a citromos víz és egy kicsi séta lesz a megváltás. Azonban van jó hír is: nem minden fájdalomcsillapító egyformán veszélyes ilyenkor.

A sürgősségi orvos és felesége szerint a ibuprofén jobb választás lehet másnaposan. Ugyan ez sem teljesen kockázatmentes – például gyomorirritációt okozhat, különösen üres gyomorra szedve –, de kissé kevésbé lehet megterhelő a máj számára.

És hogy mit tesz az orvos és felesége, ha másnaposak? Nos, vizet isznak. Sokat. A klasszikus módszerek – alvás, hidratálás, könnyű étkezés – még mindig működnek, csak nem annyira látványosak, mint egy tabletta, amitől azt reméljük, hogy eltünteti az agyunkban doboló gorillazenekar.

Akkor most pánikoljunk?

Nem. De gondolkodjunk. A fájdalomcsillapítókat, mint minden gyógyszert, körültekintően kell szedni. Egy pohár víz talán nem olyan izgalmas, mint az instant csillapítás, de nagyon is szükséges.

Gyorskajával a migrén ellen? Íme az igazság!A felfázás kezelése régen és ma: hogyan változott az idők során?Nem akarsz meghalni 75 éves korod előtt? Válts alvási pózt!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.