Újra látogatható Dzsószer fáraó lépcsős piramisa - 4700 éves

Forrás: Kingtut / Wikipedia -
Piramis Dzsószer Egyiptom
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hosszú évekig tartó felújítás után újra megnyílt a látogatók előtt az egyiptomi Dzsószer-piramis.

Dzsószer fáraó lépcsős piramisa, a szakkarai nekropolisz leglátványosabb építménye, a valaha épült legrégibb piramis.

A 60 méter magas, 4700 éves kőépítmény restaurálására 104 millió egyiptomi fontot (2 milliárd forint) költöttek, a felújítás 2006-ban kezdődött, 2011 és 2013 között az egyiptomi forradalom miatt szünetelt.
Helyszűke miatt a ritka piramist naponta csak 45 látogató keresheti fel.

Dzsószer fáraó piarmisa Szakkarában Forrás: Kingtut / Wikipedia

A piramis építtetője a III. dinasztia legjelentősebb uralkodója, Dzsószer fáraó volt, tervezője pedig a világ első ismert tudósa, a polihisztor Imhotep, akit zsenialitásáért később istenként tiszteltek Egyiptomban. Imhotepet egyesek a világ első építészeként tartják számon.

A felújítás célja az összeomlás előtt álló piramis megmentése volt.

A négy külső homlokzat restaurálásán kívül helyreállítási munkálatokat végeztek a piramis belsejében is, így renoválták a sírkamrához vezető folyosókat, a 28 méter mély és 7 méter széles sírkamrát és a fáraó szarkofágját is.
A 14 évig tartó renoválás során viták támadtak a munka minőségéről, végül a műemlékvédelmi minisztérium elismerte, hogy egy porréteg eltakarítása szükségtelen rongálást okozott a piramisban, hátrányosan hatott ki a statikára, és az építmény kulcselemeit tette ki az időjárás viszontagságainak.

Forrás: MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.