Észak-Korea: a rejtett világ, ahol társadalmilag elfogadott a nők elleni szexuális erőszak

Forrás: AFP/Ed Jones -
női sors szexuális erőszak magazin Észak-Korea szexuális zaklatás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az észak-koreai menekültek szerint a nők elleni szexuális erőszak egykori hazájukban a mindennapi élet része. A patriarchális társadalom miatt sok nő tehetetlennek érzi magát: sokan szégyellik is a bántalmazást, és a legtöbben úgy döntenek, hogy inkább hallgatnak a gyenge rendvédelmi és támogatási rendszerek miatt.

Bár a nők hangja és gazdasági ereje növekedett az elmúlt években Észak-Koreában, a szexuális erőszak még mindig egy nyílt, cím nélküli és széles körben tolerált titok. Az észak-korai nők nem merik hallatni a hangjukat, mivel nincs megfelelő igazságszolgáltatás a számukra. Kim Dzsongun propagandaszolgálata Észak-Koreát szocialista paradicsomnak nevezte, mely szerint minden északi-koreai nőt nagyra becsülnek és „mindannyian értékes életet élhetnek a mai idők hősnőjeként", de az országból elmenekült nők nem erről számolnak be.

A beszámolók szerint az észak-koreai nőket kormányzati tisztviselők, börtönőrök, rendőrök, ügyészek és katonák rendszeresen szexuálisan zaklatják. A hatalmon levő férfiak büntetlenül garázdálkodhatnak, amikor egy rendőr kiválaszt egy neki tetsző nőt, annak nincs más választása, mint hogy teljesítse a férfi kívánságait.

Tradicionális ruhát viselő észak-koreai nők egy csoportja távozik, miután tiszteletüket teszik az észak-koreai néhai vezetők, Kim Il Sung és Kim Dzsong Il szobrai előtt, Kim Il Sung születésének évfordulója alkalmából rendezett ünnepségek részeként Forrás: AFP/Ed Jones

"Észak-Koreában egy nő álma nem valósulhat meg erőszak nélkül vagy testének eladása nélkül" - állította egy nő, akit egy tisztviselő erőszakolt meg. A legdurvább, hogy a szexuális zaklatás annyira általános és elfogadott az országban, hogy a legtöbb nő azt hiszi, ez csak a normál férfi viselkedés része, így eszük ágában sincs tiltakozni ellene. Csak éjjel sírják tele a párnájukat és maguk sem értik, hogy miért.

Kim Dzsongun egy női céget ellenőrzött a Koreai Néphadsereg 5492-es egysége segítségével Forrás: AFP/Kcna

Az egyik beszámoló szerint a tizenévesek sincsenek Észak-Koreában biztonságban, ugyanis belőlük választják ki Kim Dzsongun szexrabszolgáit:

Észak-koreai úttörő lányok Forrás: Hans Lucas via AFP/Eric Lafforgue / Hans Lucas/Eric Lafforgue

Bár a nemi erőszakról szóló történetek is szörnyűek, Észak-Koreában nem ez az egyetlen nehézség, amivel egy nőnek meg kell küzdenie. A férfiak dominanciájának köszönhetően a családon belüli erőszak is teljesen elfogadható az országban, ha a férj erőszakoskodik feleségével szemben, akkor a kormány nem avatkozik közbe. Ráadásul nők tízezrei válnak az emberkereskedelem áldozataivá vagy a kínai szexrabszolga-piacon végzik. A legtöbben menekültek, akik szörnyű sorsuk elől sokan Kínába szöktek, azonban 60%-uk ott is a szexiparban vagy kényszerházasságban köt ki.

---

Az ázsiai ország 73 éve szakadt ketté: Észak- és Dél-Koreára. Ez több mint egy emberöltő, mely idő alatt igencsak eltávolodott egymástól a két ország.

Ha kíváncsi vagy a különbségekre a két ország fővárosa között, kattints a képre a galériáért!

Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Forrás: AFP/Ed Jones
1 / 13
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.