Női lét az űrben: hogyan változik meg egy női asztronauta teste az univerzumban?

Nem tudjuk, hogy Wonder Woman hogyan boldogulna az űrben, de Sunita Williams már biztosan tudja. A NASA veterán űrhajósa több mint 9 hónapot töltött mikrogravitációs környezetben, és ha valaki, hát ő igazán testközelből ismeri a női lét kozmikus kihívásait. Mert igen, hölgyek, az ember lánya nem hagyja hátra a menstruációját csak azért, mert épp az világűrbe költözött. Összeszedtük a női űrhajósok nehézségeit, amikről senki sem beszél.
A súlytalanságban minden egy kicsit más. A víz lebeg, a hajad bohém hullámokban úszik körülötted, és... a menstruációs ciklus is másképp alakul. De nem úgy, ahogy gondolnánk.
A CNN szakértői szerint a mikrogravitáció nem állítja meg a ciklust és a vér ugyanúgy távozik a szervezetből, mint a Földön – csak egy picit több logisztikával. Nincs szó véres, horrorba illő, lebegő cseppekkel: a modern női asztronauták menstruációs kelyhet, tamponokat vagy akár hormonális fogamzásgátlókat használnak, hogy a ciklust befolyásolják vagy teljesen elkerüljék.
A NASA sokáig azt javasolta, hogy a női űrhajósok használjanak folyamatos fogamzásgátlót, amivel leállítható a menstruáció a küldetés idejére. Praktikus, de nem épp természetes. Ráadásul egy űrhajó nem szupermarket: nem pakolhatod meg úgy tampontartalékkal a kabinodat, mintha egy hosszúhétvégére pakolnál be a Balatonra.
A Proactive For Her portál szerint, igaz, hogy a nők egy része inkább ciklusszabályzó szereket szed, viszont sokan mások vállalják a menstruációt az űrben is – mert megoldható. Egy NASA-szintű hulladékkezelő rendszerrel minden megoldható, még a lebegő betétek is.
De ugye nemcsak a menstruációt viszi magával egy nő az űrbe, hanem az egész testét – és az bizony elkezd furcsán viselkedni, ha elkerül a Földtől több 1000 km-re. Sunita Williams például arról számolt be, hogy a mikrogravitáció gyorsította nála az öregedési folyamatokat: csökkent a csontsűrűsége, az izomtömege, és a hormonrendszere is átalakult. - írja a News24.
Ezek a változások kísértetiesen hasonlítanak a menopauza előtti állapotokra – csak az világűrben sokkal gyorsabban történnek meg. Tehát ha az űrbe utazol, nemcsak az életed, de a tested is időutazáson vesz részt. És nem biztos, hogy tükörképednek tetszeni fog a jövő.
A női test az űrben nemcsak megváltozik, de folyamatos alkalmazkodásra is kényszerül. Az izmaid elkezdenek „lazsálni”, mert nincs mi ellen dolgozniuk, a csontjaid pedig olyan gyorsan veszítik el a tömegüket, mintha az egész életeden át diétáznál – akarva-akaratlanul.
A menstruáció ebben a helyzetben szinte csak egy mellékszál – bár igenis fontos szempont a hosszú távú űrutazásoknál, különösen, ha egyszer tényleg nőket küldenénk a Marsra, nem csak Matt Damont és az édesburgonyáit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.