ökocímke takarítás háztartás tisztítószer természetes anyagok
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Minden háziasszony szereti a tisztaságot maga körül, meg is teszünk érte mindent: ezerféle tisztítószer áll rendelkezésünkre a boltok polcain, szinte minden helyiségre vehetnénk egyet. A vegyszerek eredményesen bánnak el a kosszal és a baktériumokkal, ám ennek az eredményességnek az ára az, hogy károsítjuk a környezetünket és saját egészségünket. Emiatt ma már sokan keresik a bio tisztítószereket, melyekből egyre több is van az üzletek polcain. Mi a titkuk, és vajon tényleg annyira jók?

Szinte minden tisztítószerre van természetes alternatíva. A gépi mosószerek helyett, melyek tele vannak szintetikus illatanyagokkal és egyéb adalékanyagokkal, sokan használnak mosódiót, mely tisztán növényi eredetű, és úgy hat, mint a szappan. A mosópor alternatívájaként szerepelhet a mosószóda is, mely emellett felmosásra, bútortisztításra is alkalmazható. Bioboltokban pedig kaphatók marhaepekivonatos vagy narancsolajos folttisztító szerek is, melyek kíméletlenek a kosszal, de kíméletesek a környezettel és az emberi szervezettel szemben.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com

Minden természetes, ami bio?

Jogosan merül fel a kérdés, hogy a biónak kikiáltott termékek valóban természetes összetevőkből állnak-e. Az Európai Unió bio rendeletei egyelőre csupán a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek esetében határozzák meg, hogy az milyen feltételekkel minősül "ökológiai"-nak, a többi terméknél jogszabályok egyelőre nincsenek. Így könnyen zavarba jöhetünk a termékeken látható különféle elnevezések és rövidítések láttán. Jó példa erre, hogy a bio vagy öko felirat például egyes kozmetikai termékeken nem feltétlenül jelenti azt, amit elvárnánk. A "természetes" felirat egy terméken például a kozmetikai ipar szempontjából csupán annyit jelent, hogy "azok az anyagok, melyeket egy természetes anyagból kivonhatunk".

Ráadásul egyezményes jelzés vagy logó sincs elfogadva, melyet látva biztosan tudhatnánk az adott termék minőségét - amiben bízni lehet ugyanakkor, az a legelterjedtebb és legobjektívebb NaTrue minősítő rendszer. Az általuk elfogadott termékek egy-, két- vagy háromcsillagosak lehetnek: egy csillag organikus alapanyagokat jelent, a két csillag jelentése: természetes alapanyagokból álló termék 70%-os bio összetevőkkel, természetesen a három csillag a legmagasabb minőségi kategóriát jelenti, azaz a termék bizonyíthatóan 95%-ban bio alapanyagokból készült.

A tanúsított biokozmetikumok esetén azok hitelességét hazánkban a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. végzi. Magyarországon az érvényes rendelet szerint a termék több mint 95%-ának tanúsított ökológiai gazdálkodásból kell származnia, és a gyártási technológiának is meg kell felelnie a szigorú előírásoknak. Magyarországon az EU-s ökocímkén kívül egyetlen, szigorú követelményekhez kötött általános ökocímke létezik, és ez a Környezetbarát Termék védjegy.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com

Vegyszerek helyett természetes hatóanyagok

Ha a sok jelölés között sikerül eligazodni, akkor a valóban biotisztítószereket érdemes használni, hiszen a környezetünket és az egészségünket is védjük vele. Nem kerül többféle maró hatású vagy allergizáló vegyszer sem a kezünkre, sem a szemünkbe, sem a tüdőnkbe. A biotisztítószerek lényege ugyanis, hogy a káros, veszélyes adalékanyagokat természetes, a környezetet és az egészséget nem károsító anyagokra cserélik, melyek a vegyszerekhez képest hatékonyak, de nem mérgezőek vagy allergének.
A mosóporok helyett - hogy kikerüljük az abban található foszfátokat és tenzideket, melyek allergiát és bőrirritációt válthatnak ki - a biotisztítószerek közül a mosódió ajánlott, mely 100%-ban növényi összetevőket tartalmaz, így a környezetet sem károsítja. Tisztítószerek esetében a veszélyes savak és lúgok helyett sok öko termék a narancs- és egyéb - biogazdaságból származó - olajok zsíroldó és folttisztító erejét használja. Fertőtlenítéshez sok biotisztítószer-gyártó ezüstoldatot használ, mely évszázadok óta bizonyítottan elpusztítja a kórokozókat, míg az emberi szervezetre teljesen ártalmatlan.

A boltban kapható fehérítők általában optikai fehérítőket tartalmaznak, melyek, megtapadva az anyag szálain, megváltoztatják annak fényvisszaverését, így az anyag fehérebbnek látszik, miközben valójában nem az. Az optikai fehérítők helyett a biofehérítők hatóanyaga aktív oxigén és olyan bioenzimek, melyek nem okoznak allergiát, és nem is károsak. A bio konyhai vagy fürdőszobai súrolószerek alapját pedig természetes kőzetlisztek és cukortenzidek képezik.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com

Az egészség drága

A bio vagy öko tisztítószerek általában webáruházakban kaphatók, de egyre több áruházláncban is megtalálni őket. Azok, amelyek valóban csak természetes összetevőket tartalmaznak, többnyire jelentősen drágábbak, mint vegyszerek társaik - kérdés az, hogy kinek mennyit ér az egészsége. Tény azonban, hogy egyes termékek a nagyobb kiszerelés miatt tovább tartanak, a mosódió például többször is felhasználható, ahogy az is, hogy nem kell az egyes szerekből többet használni csak azért, mert természetesek: a biotisztítószerek hatékonysága, ha nem is egyezik meg teljesen a mesterséges anyagokat tartalmazókkal, közel olyan mértékű, ezért nem kell belőlük többet használni, mint a megszokott mennyiség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.