másnaposság terhesség testmozgás egészséges életmód edzés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A rendszeres sport fontos, mégsem javasoljuk, hogy tűzön-vízen át ragaszkodj a megszokott edzésrutinodhoz. Számos olyan élethelyzet van, amikor kénytelen vagy kihagyni a mozgást, vagy kicsit visszavenni a tempóból.

Sportolhatok-e, ha kisbabát várok?

Ha korábban is sportoltál, valószínűleg nem lesz akadálya, hogy továbbra is mozogj, hiszen a várandósság alatti mozgás mind a mamának, mind pedig a kicsinek jót tesz. Az edzések intenzitását azonban mindenképp csökkentsd, és akkor is beszéld meg az orvosoddal, hogy sportolhatsz-e, ha egyébként teljesen problémamentes a várandósságod. Kerüld az ütés, rúgás, esés veszélyével járó sportokat, vagyis ilyenkor ne lovagolj, görkorcsolyázz, kerékpározz vagy kung-fuzz. Akkor sem, ha korábban jó voltál ezekben a sportágakban. Fokozott óvatosságra van szükség, ha a terhesség előtt nem voltál különösebben sportos. Csakis az orvos engedélyével és útmutatása alapján fogj bele a mozgásba. Minden várandós számára a legjobbak a kifejezetten terheseknek ajánlott sportok, mint például a terhestorna vagy a kismamajóga. Ha lehet, inkább edző felügyeletével, és ne videóról próbálkozz, hogy elkerüld az esetleges rossz mozdulatokat.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Erre figyelj!

Ne sportolj nagy melegben, kerüld a haspréssel, valamint a harmadik trimeszterben a háton fekvéssel járó gyakorlatokat. Viselj jól tartó sportmelltartót. Ha pedig bármilyen furcsaságot vagy rosszullétet tapasztalsz, azonnal hagyd abba a gyakorlatok végzését.

...ha másnapos vagyok?

Nem: a másnaposság tünetei a szervezet kiszáradásának köszönhetők, ebben az állapotban pedig kifejezetten ártalmas a sportolás. Előbb fogyassz minél több folyadékot, pihenj, és csak azután kezdj sportolni, hogy a kellemetlen tünetek teljesen elmúltak.

...ha betegnek érzem magam?

Ha a betegség tünetei nyaktól felfelé jelentkeznek, például kapar a torkod, vagy folyik az orrod, mozoghatsz, ha nem érzed magad úgy általában rosszul. Persze ilyenkor se akarj csúcsokat dönteni: válassz valamilyen kisebb intenzitású edzést, mint például a stretching. Ha a tünetek nyaktól lefelé jelentkeznek, például lázas vagy, fájnak az izmaid, vagy csúnyán köhögsz, inkább hagyd ki az edzést és pihenj. Mint ahogyan akkor is, ha csak enyhe orrfolyással vagy torokfájással küzdesz, de eluralkodott rajtad az általános rossz közérzet.

...ha lehangolt vagyok?

A válasz határozottan igen: számos tanulmány jutott arra a következtetésre, hogy a sportnál alig van jobb hangulatjavító. A rendszeres mozgás még az orvosilag igazolt depresszió kezelésében is segíthet. A sport ugyanis elősegíti a szervezetben az örömhormonnak is nevezett endorfinok felszabadulását, így komoly hatással van a hangulatra és a testi-lelki jólétre. Rossz hangulatban a kezdet a legnehezebb: kezdj valamilyen egyszerű, nem megterhelő mozgásformával, amilyen például a laza séta, és ha lehet, vedd körül magad olyan emberekkel, akik között jól érzed magad.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

...ha jet lagem van?

A legújabb kutatások szerint az utazás előtti és utáni mozgás segít leküzdeni a jet lag, vagyis az időeltolódás miatti kellemetlen tüneteket. Bármilyen közepes intenzitású mozgásformát választhatsz, de ügyelj rá, hogy elegendő folyadékot fogyassz, mivel a repülőút önmagában is kiszárítja a szervezetedet.

...ha menstruálok?

Nyugodtan sportolhatsz, semmilyen orvosi oka nincs a sporttilalomnak a menstruáció idején. Sőt, van, aki kevésbé van kitéve a menstruációs görcsöknek, ha mozog. Ám vannak olyan gyakorlatok - például a jóga fordított testhelyzetei -, amelyeket ilyenkor nem javasolt végezni. Hallgass a tested jelzéseire, és ha nagyon kimerültnek érzed magad, egyszerűen állj le.

...ha lesérültem?

Nem: egy izomcsoport sérülése a túlerőltetés vagy a helytelen tartás eredménye. Mielőtt újra használnád a sérült izmot, adj neki pihenőidőt, és csak akkor kezdj újra edzeni, ha teljesen rendbejött. Mindenképpen mutasd meg orvosnak a sérülést, ha pedig mást nem ír elő a doktor, pihentesd, jegeld, fáslizd be vagy emeld meg az érintett testrészt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.