Koronavírus: Így fertőződsz meg kisebb eséllyel tömegközlekedés közben

Fotó: Csudai Sándor - Origo -
tanácsok tömegközlekedés Maszk koronavírus
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sok ember számára elkerülhetetlen, hogy a koronavírus rohamos terjedésének ellenére is használja a tömegközlekedési eszközöket. Annak érdekében, hogy minél biztonságosabbá tudjuk tenni az utazást a buszokon, metrókon, villamosokon, néhány szempontot érdemes figyelembe venni. 

A koronavírus kitörése óta a legtöbben megpróbálták átalakítani az utazási szokásaikat és a tömegközlekedés helyett más alternatívát választani: gyalog vagy kerékpárral, esetleg más közlekedési eszközzel eljutni egyik helyről a másikra. Vannak azonban olyanok, akik a nagy távolság miatt nem engedhetik meg maguknak, hogy ne használják a tömegközlekedést. Bár a maszk viselése és a kellő távolság megtartása kötelező tömegben és a másokkal való utazás során, de ezen kívül is vannak olyan szempontok, amikre jobb odafigyelni, hogy elkerüljük a megbetegedést és a vírus terjedését - írja a BBC.

A koronavírus teljesen átalakította a tömegközlekedéssel utazók szokásait Fotó: Koncz Márton - Origo

1. Üres helyek előnyben

Érdemes olyan helyet választani a tömegközlekedési eszközökön, ahol kevesen ülnek vagy a közvetlen környezetünkben senki nem ül.

Egy kínai kutatás szerint ugyanis azok kapják el a leghamarabb a koronavírust egy vonatkocsiban, akik egy sorban foglalnak helyet. Persze ezt a reggeli órákban vagy a délutáni csúcsidőben nehéz kivitelezni, de törekedjünk arra, hogy minél távolabb üljünk másoktól.

2. A csend az ember legjobb barátja

Igyekezzünk olyan kocsit választani a metróban, ahol minél kevesebben tartózkodnak és leginkább csendben olvasnak vagy a telefonjukat nyomkodják utazás közben.

Mivel ebben az esetben kevesebb nyálcsepp keveredik a levegőben, mint ott, ahol több ember beszélget egy szűk, zárt térben.

3. Nem mindegy, hol állunk

Egy amerikai kutatásból kiderült, hogy az emberek sokkal szívesebben kapaszkodnak a függőleges csövekbe a metrókon, buszokon, mint a szemmagasságban lévő fogantyúkba vagy a vízszintesen elhelyezkedő kapaszkodókba, illetve szívesebben állnak az ajtó előtt, ahol előbb levegőhöz jutnak és gyorsabban és könnyebben leszállhatnak. Az udvariasság miatt viszont főként a férfiak állnak a tömegközlekedési eszközökön, akik köztudottan ritkábban mosnak kezet. Emiatt

a pandémia idején ügyeljünk arra, hogy ne az ajtó közelében álljunk meg és kapaszkodjunk bele a csövekbe és amennyiben van rá lehetőség, nézzük meg ki után fogjuk meg a kapaszkodót.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.