7 tipp a PMS enyhítésére: így változtass az életmódodon!

PMS menstruáció premens2022 életmód
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A havivérzés előtti napok sok nő életét megkeserítik. Az ekkor jelentkező, változó intenzitású tünetek összességét PMS-nek, azaz premenstruális szindrómának nevezik. Van, aki szinte meg sem érzi, hogy közeleg a menzesze, mások erős közérzetromlásról számolnak be. Bár ilyenkor a hormonjaink „játszanak" velünk, néhány életmódbeli változtatással enyhíthetjük a panaszokat.

A PMS magában foglalja az enyhe, a mindennapokat csak alig befolyásoló tüneteket éppúgy, mint a kifejezett, időnként rendkívül erős panaszokat, amelyek korlátozhatják a szokásos mindennapi tevékenységet. A tüneteinket a hormonális változásokon túl a szénhidrát-anyagcsere zavara, az alkoholfogyasztás, a vitaminhiány, a mozgásszegény életmód és a stressz is befolyásolja. Nézzük, mi minden segíthet abban, hogy könnyebben átvészeljük ezeket a napokat!

1. Mozogj rendszeresen!
A rendszeres sporttevékenység segít csökkenteni a stressz szervezetre gyakorolt negatív hatásait, valamint enyhítheti a vízvisszatartást is, amely a premenstruációs szindróma egyik kellemetlen tünete. Nagyon hatékony lehet a boldogsághormonnak is nevezett endorfin szintjét növelő kardio típusú edzés, de beválhat a relaxációt segítő jóga, iletve ajánlott a medencefenék izmait célzó torna is.

Sokat segít a kardio típusú edzés vagy a jóga Forrás: Shutterstock

2. Egyél kevesebb szénhidrátot!
Ahogy említettük, az intenzív tünetek hátterében az egészségtelen táplálkozás is állhat. Ha PMS-ben szenvedsz, célszerű kevesebb szénhidrátot és édességet fogyasztanod.
Az édességek és a tésztafélék gyorsan felszívódó szénhidráttartalmuk révén vércukorszint-ingadozást okoznak, ami tovább erősítheti a rossz közérzetet. Helyettük egyél inkáb minél több rostban gazdag élelmiszert, zöldséget, gyümölcsöt, valamint válassz teljes kiőrlésű gabonákat. Ajánlott a vitaminpótlás és a folyadékbevitel növelése is. Ha hajlamos vagy a vízvisszatartásra, csökkentsd a sóbevitelt is.

3. Vezesd le a stresszt!
Ha elkerülni nem is tudod a stresszt, válassz olyan tevékenységeket, amelyek csökkentik azt. Relaxálj, menj masszázsra, esetleg kozmetikai kezelésre, de ha a filmnézés vagy az olvasás kapcsol ki, akkor zárd ki a külvilágot és merülj el egy-egy jó történetben.

4. Ne cigizz!
A dohányzás minden életszakaszban káros az egészségre, de ha PMS-ben szenvedsz, semmiképp ne gyújts rá. A cigi egyrészt károsan befolyásolja bizonyos hormonok működését, másrészt csökkenti a D-vitamin jelenlétét a szervezetben, amely szintén rossz közérzetet okozhat.

5. Kerüld az alkoholt!
Az még nem feltétlenül probléma, ha néhanapján megiszol egy-egy pohár italt, viszont jobb, ha ezt nem a menstruációt megelőző napokban teszed. Az alkohol hullámzó kedélyállapotot okozhat és erősítheti a lehangoltság érzését, ami a PMS idején amúgy is fennállhat nálad. Ráadásul az esetleges másnaposság sem fog javítani a tüneteiden.

A menstruációt megelőző napokban kerüld az alkohol fogysztást Forrás: Shutterstock

6. Igyál kevesebb kávét!
Felmérések szerint a koffein felerősítheti a PMS tüneteit. A kávé és az energiaitalok – csakúgy mint az alkohol – hatással vannak az idegrendszerre, szorongást, feszültséget, alvászavart okozhatnak egy amúgy is labilis időszakban.

7. Használj hormonmentes növényi gyógyszert!
Ma már szerencsére rendelkezésünkre állnak olyan – barátcserjét, vagy ennek kivonatát tartalmazó készítmények, sőt gyógyszer is –, amelyek hormonmentesen segítenek a tünetek, pl. menstruációs zavarok vagy a mellfeszülés enyhítésében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.