Űrszonda csapódott az aszteroidába: a NASA első bolygóvédelmi tesztje sikeresnek bizonyult

Forrás: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab -
aszteroida űrszonda projekt NASA videó DART misszió
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ahogy azt korábban a Life.hu is megírta, a NASA szándékosan ütköztette a DART űrszondát a Dimorphosszal, hogy megváltoztassa az aszteroida mozgását. 

Az amerikai űrügynökség beszámolója szerint 10 hónapos űrrepülés után a NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) nevű projektje sikerrel végződött: az űrszonda becsapódott a Dimorphos nevű aszteroidába.

A DART misszió vázlata Forrás: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

A világ első bolygóvédelmi technológiai tesztjére 2022. szeptember 26-án, hétfőn került sor, ez volt a NASA első kísérlete egy aszteroida mozgatására az űrben. A NASA élőben közvetítette a becsapódást, amelyre a tervezett időpontban, magyar idő szerint 00.14-kor került sor. A tesztet egy, a DART által a helyszínre szállított kamera, a Hubble és a James Webb űrteleszkóp, valamint földi obszervatóriumok is figyelemmel követték.

A várakozásoknak megfelelően az ütközés nyomán kráter keletkezett a Dimorphos felszínén, és törmelékzuhatag távozott az űrbe, a DART pedig teljesen megsemmisült. A legfontosabb eredmény beigazolódására még várni kell néhány hónapot: ennyi időbe telik, hogy kiderüljön, valóban megváltozott-e az aszteroida pályája, és ha igen, mekkora mértékű a változás.

A kutatók jelenleg nem tudnak egyetlen olyan kisbolygóról sem, amely a belátható időn belül a Földnek csapódhatna, ám 27 ezer aszteroidát azonosítottak bolygónk közelében, és ezek közül több mint 10 ezernek az átmérője meghaladja a 140 métert. Ezen kívül lehet még számos olyan apró égitest, amelyet eddig nem észleltek - írja az MTI.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.