Vásároljunk tudatosan a piacon is

Forrás: Shutterstock -
vásárlás piac áru zöldség gyümölcs
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Semmihez nem fogható a hangulatuk a helyi piacoknak, ráadásul friss, termelői áruhoz juthatunk, sokszor igencsak jutányos áron. Ám itt sem árt résen lenni vásárláskor, hogy ne legyen csalódás a beszerzőkörút vége. Indulás előtt például gondoljuk végig, hogy milyen célra vásároljuk a zöldárut, megtapinthatjuk, illetve megszagolhatjuk-e a zöldséges-standnál, és hogy az árunak szezonalitása van-e.

Alaposan nézzük meg az árut

Ha elhatároztuk, hogy piacon vásárolunk, érdemes elgondolkodni azon, hogy melyikre menjünk. A szerencsésebb az, ha minél közelebbit választunk, mert egyrészt kevesebb gondunk lesz a cipekedéssel, másrészt az árut hamarabb kicsomagolhatjuk, nem fülled be.

Az emberek többsége olyan helyen szeret vásárolni, ahol meg lehet győződni az áru minőségéről, vagyis kézbe lehet venni, meg lehet tapogatni, amire a nagyobb bevásárlóközpontokban lehetőség van az önkiszolgáló részlegnél.

Ez azért hasznos, mert bizonyos áruknál kézbevételkor egyből kiderül a termék minősége. Egyes zöldségek és gyümölcsök minősége tapintással, szaglással könnyen ellenőrizhető, így hamar kiderül, hogy a termék megvásárlása esetén meddig lesz felhasználható, fogyasztható állapotban. A választásnál azt is fegyelembe kell venni, hogy a felhasználása közeli időben történik-e vagy hűtőbe kerül, vagy utazásra akarjuk magunkkal vinni. Másmilyen minőségre van szükség akkor is, ha befőzésre vásároljuk pl. a gyümölcsöt.

Az emberek többsége olyan helyen szeret vásárolni, ahol meg lehet győződni az áru minőségéről. Forrás: Shutterstock

Tudjuk, mit akarunk

A tudatos vásárló tisztában van azzal, hogy a különböző időszakokban mely zöldségeknek és gyümölcsöknek van szezonalitása. A paradicsom, paprika akkor a legízletesebb, amikor szezonja van, és bár télen is lehet ezeket vásárolni, de vitamin- és ásványianyag-tartalmuk nyomába sem ér a szezonális áruknak. Már csak azért sem, mert ezek nagy része külföldről érkezik, az utaztatásuk nem tesz jót a minőségüknek, és nem is biztos hogy éretten szedték le azokat.

Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy, melyik áru, mennyi ideig tárolható minőség romlás nélkül.

A málna, a földi eper 1-2 napig eláll a hűtőben, de például az alma, körte a burgonya, a vöröshagyma hűtés nélkül is tovább bírja. A zöldáruk egy része hűtőben hosszabb ideig friss marad, a termékek másik csoportjánál elég egy hűvösebb helyiség is.

Fontos az áru eredete

Az Európai Unióban, így hazánkban is kizárólag úgy forgalmazható zöldség és gyümölcs, hogy a csomagoláson, vagy a pultra kitett árun a kötelező adatok fel vannak tüntetve - írja a Bors. Általános probléma a kötelező jelölések (például származási ország, minőségi osztály, fajta) hiánya, különösen az import árucikkek esetében. Gyakran előfordul a vásárlók tudatos megtévesztése. Ilyenkor a külföldi árut az eredeti csomagolásból kiszedve, a pulton ömlesztve vagy rekeszből kínálják, hamisan sugallva ezzel a termék magyar eredetét. Ez alól kivétel csak akkor van, ha az árus a saját telephelyén közvetlenül a fogyasztónak értékesít.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.