Egyikünk számára sem lehet újdonság, ha a közösségi oldalunkat átpörgetve valakiről lerí, hogy az élete semmi másból nem áll, csak hogy megossza a megélt pillanatait másokkal. A kitárulkozás oka egy kutatás szerint az agyban keresendő.
Milliónyi karakter, szelfik, videók: a Facebook mostanra már a 21. század önkifejező eszközévé nőtte ki magát anélkül, hogy észrevettük volna. A csupán pár éve berobbant őrület észrevétlenül ivódott be az életünkbe, és rendületlenül követi minden lépésünket. Általa megtudhatjuk, mikor házasodunk, de még azt is elbírálja, mi a fontos nekünk. Egy gombnyomással dönthetjük el, ha valakire nem vagyunk kíváncsiak, vagy már nem akarjuk őt a barátunknak tudni. Egyszerre innovatív és ijesztő a technika, valamint a baráti kapcsolataink együttes változása; a telefonhívások már inkább pötyögések formájában mutatkoznak meg, a találkozók is megritkultak.

A túl sok információ lenne az önmegismerés kulcsa?
Különböző Facebook-típusok léteznek, most mégis egyet helyeznénk górcső alá: azokat az embereket, akik mindig minden pillanatukat tudatni akarják vélt vagy valós barátaikkal. Akiknél nem történhet úgy semmi, hogy az aktuális párral, baráttal (néha egyedül) töltött program/vita alapos részletezését és okfejtését ne a közösségi oldalon kezdenék el taglalni.

Egy német kutatás során a szakemberek 35 résztvevő agyi aktivitását (a kifejezésért és döntéshozatalért felelős mediális prefrontális kérget és az önismerettel összefüggő precuneust) vizsgálták. A kísérlet során a már említett kitárulkozók agya fokozott aktivitást mutatott azoknál a területeknél, amelyek az önmegismerésért felelősek. A kutatás eredményei szerint az emberi agyat lehetséges „programozni” oly módon, hogy a jövőben sok információt akarjunk megosztani magunkról.
