Így teszi tönkre a testedet a sok ülés: minden porcikád szenved tőle

Forrás: Shutterstock -
szorongás szívbetegség egészség rák ülés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A sok ülés, az ülőmunka káros hatásait több kutatás kimutatta, közülük egy 1500 nő bevonásával készült vizsgálatból kiderült, hogy akik kevesebbet mozognak, és többet ülnek, azoknak a sejtjei nyolc évvel idősebbek, mint a korukbeli többi nő sejtjei. Bár régóta tudjuk, hogy testünk nem az egész napos ülésre van kitalálva, mégis nagyon sokan az irodai munka után otthon a kanapén folytatjuk az ücsörgést, ami számos kóros folyamatot indít el a testünkben. A legközismertebb és leggyorsabban kialakuló probléma legtöbbeknél az elhízás, de leszögezhetjük, egyetlen porcikánk sincs, amit ne károsítana ez az életmód. 

1. Rongálja a szívet

Vizsgálatok tanúsága szerint a túl sok ülés miatt kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki szívbetegség. Ennek az esélyét, már napi fél óra mozgás csökkenti.

2. Nagyobb eséllyel alakul ki szorongás

Ahogy a testmozgás hatására örömhormonok szabadulnak fel a testben, úgy üldögélés közben ez nem történik meg. Külön problémát jelent, ha ez egyedülléttel és bezárkózással is jár, ami sok embernél egyenes út a szorongáshoz, szélsőséges esetben depresszióhoz.

Nagyobb eséllyel alakul ki szorongás, depresszió Forrás: Shutterstock

3. Gyakoribb a demencia

Amennyiben sokat ülünk, az agyunk egyre hasonlóbbá válhat egy demenciáséhoz.

4. Növeli a cukorbetegség esélyét

Az egész napos ülés nagymértékben rontja a sejtek inzulinérzékenységét, még akkor is, ha egyébként nem vagyunk elhízva. Ez pedig egyenes út az inzulinrezisztenciához, majd a cukorbetegséghez.

5. Rossz tartáshoz és hátfájáshoz vezet

Az ülő pozíció, pláne, ha görnyedünk, hatalmas terhelést ró a hátunkra, nyakunkra, gerincünkre. Ha kénytelenek vagyunk ülve dolgozni, válasszunk ergonomikus széket vagy ülőlabdát. Fontos, hogy óránként álljunk fel, nyújtózzunk, mozgassuk meg tagjainkat.

Az ülő pozíció rossz tartáshoz és hátfájáshoz vezet Forrás: Shutterstock

6. Megnő a csontritkulás veszélye

Ha nem tesszük ki a csontjainkat napi szinten terhelésnek, meggyengülnek, ami csontritkuláshoz vezet.

7. Növeli a rákos megbetegedésekre való esélyt

Nem újkeletű felfedezés, hogy az elhízott emberek körében a rák gyakrabban szedi áldozatait. Az ülőmunka pedig gyakran elhízáshoz vezet. De ha nem is gyarapodik a súlyunk, felmérések igazolják, hogy - több tényezővel együtt - például a tüdő-, vastagbél- és mellrák kockázata a sök ülés következtében megnő.

Sokkoló kutatási eredmény

Az 1500 nőt bevonó kutatás vezetője, Aladdin Shadyab, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvosi Iskolájának szakembere arról számolt be, a kronológiai életkor nem mindig egyezik az ember biológiai korával, és úgy tűnik, az ülő életmód nem kedvez az utóbbinak.

A vizsgálatban részt vevő 64 és 85 év közötti nők kitöltöttek magukról egy kérdőívet, és emellett hét napon át magukon hordtak egy eszközt, amely a fizikai aktivitásukat mérte. Az eredmények azt mutatták, hogy azoknak a nőknek, akik naponta tíz óránál több időt töltöttek ülve, és emellett nagyon keveset mozogtak, rövidebbek voltak a telomerjeik, vagyis a kromoszómát alkotó DNS-szál végein található szakaszok, melyek feladata éppen az lenne, hogy a DNS-t a folyamatos károsodástól óvják. A telomerek egyébként az évek során maguktól is rövidülnek, de a káros életmód, például a dohányzás vagy az elhízás, felgyorsíthatják a folyamatot. A megrövidült telomerek pedig már szívbetegséget, cukorbetegséget vagy akár rákot is okozhatnak. A szakemberek azt is megfigyelték, hogy azoknak a nőknek, akik sokat ültek ugyan, de mellette naponta legalább fél órát mozogtak, nem voltak a szokásosnál rövidebb telomerjeik, vagyis mindenkinek ajánlott, hogy már fiatalon kezdje el, és idős korában se hagyja abba a rendszeres mozgást, sportolást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.