Áttörés a rákkutatásban: ez a vírus pusztíthatja el a halálos agydaganatot

agydaganat kutatás daganat Zika-vírus rákkutatás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Zika-vírus olyan immunsejteket hoz működésbe, amelyek elpusztítják az agresszív daganatos sejteket az egerek agyában - olvasható egy új amerikai tanulmányban.

A kutatás szerint, amely a St. Louis-i Washington Orvostudományi Egyetem portálján olvasható, az eredmények új immunterápiás gyógyszerhez vezethetnek, valamint hosszan tartó immunológiai memória reményét keltik, amely legalább 18 hónapon át megvéd a tumor visszatérésétől.

Az egerekbe agytumorsejteket ültettek, majd egy héttel később Zika-vírust fecskendeztek a gyorsan növekedő daganatba, összehasonlításul más egerek daganatába pedig steril sóoldatot juttattak.
A vírus látványosan növelte az állatok túlélési esélyeit: az egyik ráksejttípus esetében 10 százalékról 63-ra, egy másik esetében nulláról 37 százalékra emelte. További elemzéssel kimutatták, hogy a vírus nagyszámú, sokféle immunsejtet, leginkább az úgynevezett citotoxikus vagy ölő T-sejteket - amelyek végeznek a szervezet vírusfertőzött vagy rákos sejtjeivel - vonzott a daganat közelébe.
Ennél is fontosabb lehet, hogy a Zika-kezelés hosszan tartó immunrendszeri memóriát alakított ki.

A kutatók az első daganat után másfél évvel az egerek agyának másik felébe ültették vissza a tumort. Egy kivételével néhány héten belül mindegyik egér kigyógyult a daganatból.


A JCI Insight című szakfolyóiratban megjelent tanulmány arra utal, hogy a Zika-vírus lehet a kulcsa a glioblasztóma nevű súlyos agydaganat immunterápiás kezelésének. A módszer hatásosnak bizonyult a vér, a bőr és néhány másik szerv daganatának kezelésében, de a glioblasztómásoknak egyelőre csak korlátozottan segített.
"Olyan gyorsan terjed, hogy semmilyen beavatkozással sem tudjuk végleg megállítani. Kezelhetjük az eredeti tumort, de a rák gyorsan és kivédhetetlenül visszatér. A Zika-vírus használatával úgy felpörgetjük az immunrendszert, hogy a másképp hatástalan immunterápiára reagáljon. Ezzel a daganat visszatérését is megelőzhetjük" - magyarázta Milan G. Chheda, a tanulmány társszerzője.

A glioblasztóma az agydaganatok leggyakoribb és legagresszívebb formája. Az Egyesült Államokban évente mintegy 12 ezer embernél diagnosztizálják, átlagosan 14 hónap a túlélési idő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.