Négy élelmiszer, amelyet jobb, ha elfelejtesz, ha el akarod kerülni a csontritkulást

Forrás: Science Photo Library/SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Sciepro/Science Photo Library -
kalcium felszívódás csontsűrűség egészség csontritkulás kockázat
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az ortopéd-szakemberek szerint a csontok egészségének kevés köze van ahhoz, hogy hány hektoliter tejet iszunk meg. Többet tehetünk a csontritkulás ellen azzal, ha kerüljük az olyan élelmiszereket, amelyek hatással lehetnek csontsűrűségünkre.

A csontritkulás miatt aggódó emberek gyakran plusz kalciumot és D-vitamint adnak étrendjükhöz, ám olykor-olykor ezek a táplálékkiegészítőként szedett szerek inkább károsak, mint hasznosak, ha nem az előírtak és ajánlások szerint adagolják azokat.

A kalcium- és D-vitamin-szükséglet korfüggő, ezért ügyelni kell arra, hogy tisztában legyünk a számunkra optimális adaggal Forrás: Science Photo Library/SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Sciepro/Science Photo Library

Dr. Liz Matzkin, a bostoni Ortopédiai Sebészeti Osztály Brigham és Női Kórházának docense a Huffington Postnak kifejtette:

Bár a kalcium és a D-vitamin fontos a csontok egészségének megőrzéséhez, a javasolt napi adagok túllépése visszaüthet, és inkább árt, mint használ..

Az orvos azt tanácsolja, hogy az 50 év felettiek napi 1000 milligramm kalciumot és napi 800-1000 nemzetközi egység D-vitamint vigyenek be a szervezetükbe. emellett azonban az is fontos, mit ne együnk vagy igyunk, ha valóban meg akarjuk őrizni csontjaink egészségét és csökkentsük a csontritkulás kockázatát.

Alkohol

Gyakran hallani olyasmiket, hogy a vörösbor egészségvédő hatású és a sör is jót tesz a veseműködésnek, ám a doktor szerint ez nem így van, legalábbis a csontsűrűségnek semmiképpen nem használ.

Nemi hormonjaink, mint például a tesztoszteron a férfiaknál és az ösztrogén a nőknél, szintén kritikus fontosságúak az erős csontok biztosításában, az alkoholfogyasztás azonban a hormonszinteket is befolyásolja.

Annak, aki szeret alkoholt fogyasztani, Matzkin legfeljebb napi egy alkoholos italt javasol (ez a maximális mennyiség, amit a nőknek egyébként is meg kell inniuk, a Centers for Disease Control and Prevention szerint ). Különösen óvatosnak kell lenniük az idősebbeknek és azoknak, akiknél fennáll a csonttörés veszélye. „Aki túl sok alkoholt fogyaszt, nagyobb a kockázattal esik el, sérül meg és törik el csontja" – mondta Matzkin.

Egy 2018-as tanulmány szerint is van összefüggés az alkoholfogyasztás és a csípőtáji törések között.

Koffein

A kávéfogyasztás, és úgy általában a koffeines italok is ártanak a csontoknak, ahogy az alkohol esetében, itt is fontos a mértékletesség.

„A koffeinről kimutatták, hogy növeli a kalciumveszteséget és csökkenti a kalcium felszívódását; mindkettő negatívan befolyásolja a csontok egészségét" - mondta Matzkin. „Megfontolásra méltó a koffeinmentes kávé vagy tea fogyasztása a hagyományos verziók helyett, vagy ami még jobb, ha csak energianövelőnek kellene, akkor cseréljék egy nagy pohár friss vízre."

A szénsav, különösen a kóla, szintén a rossz csontok egészségének felelőse. Egy 2006-os összehasonlító tanulmány megállapította, hogy a kóla fogyasztása (beleértve a diétás változatokat is!) jelentősen alacsonyabb csontsűrűséget mutatott a nőknél. A fogyasztás mértéke összefügg a problémával: minél több kólát ittak a nők, annál jelentősebb volt a hatás.

"A kóla foszforsavat és koffeint is tartalmazhat" – mondta Matzkin. "Egyiknek sincs egészségügyi előnye, és nagy mennyiségben fogyasztva negatív egészségügyi következményekkel jár."

Búzakorpa

Meglepő lehet, hogy a szív számára egészséges búzakorpa negatív hatással lehet a csontok egészségére.

Ugyanakkor a zabkorpának nincs ilyen káros hatása a csontokra, mint a búzakorpának, mivel nem tartalmaz nagy mennyiségű fitátot.

A bab, a spenót és a cékla ia tartalmaz anti-tápanyagokat, amelyek csökkenthetik a kalcium felszívódását, de az áztatás (szárított bab esetében) vagy a főzés (nyers spenót és cékla esetében) csökkenti a hatásukat.

Ha csökkenteni szeretné a búzakorpában lévő fitátokat, próbálkozzon az áztatással, csíráztatással vagy erjesztéssel. Mivel rengeteg egyéb jótékony hatása is van, nem kell teljesen eltávolítani az étrendből, csak mérsékelni a bevitelt.

Akár sós, akár édesszájú vagy, a sót általában inkább a magas vérnyomáshoz kötik, mint a csontritkuláshoz, pedig figyelembe kell venni a csontok egészségének szempontjából is, különösen az idősebb és veszélyeztetett csoportok esetében.

A Journal of the American College of Nutrition 2018-as tanulmánya szerint a megnövekedett nátriumfogyasztás jelentősen növelte a csontritkulás kockázatát.

Az FDA szerint napi 2300 milligramm 1 teáskanál konyhasónak felel meg. Az amerikaiak átlagosan másfélszer annyit esznek – írja a magazin.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.