Rejtélyes hangok szűrődnek ki az űrből: ezzel magyarázzák a tudósok

Forrás: Shutterstock -
csillag hang űr
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Kozmikus rádiókitöréseket fognak a tudósok az űrből: ez lehet rá a magyarázat.

A gyors rádiókitörések (FRB - fast radio bursts), melyeket az űrből fognak a tudósok, viszonylag új kutatási területnek számítanak. Vannak, amik csak egyszer hangzanak fel, mások viszont sorozatosan, a tudósok pedig tucatnyi elméletet dolgoztak ki arra, hogy a két különböző típus milyen körülmények között fordulhat elő, és főként, hogy mi is idézi elő ezeket a hangokat. A neutroncsillagok, vagyis a nagy mennyiségű szabad neutront tartalmazó maradványcsillagok mindegyik elméletben szerepet kaptak.

Képünk illusztráció Forrás: Shutterstock

Yong-Feng Huang, a Nanjing Egyetem kutatója egy újabb elméletről számolt be, szerintük a hang egy neutroncsillag és egy keringő bolygó közötti kölcsönhatás eredménye. Amikor az elliptikus pályán keringő bolygó közel kerül a csillagához, leszakad belőle egy darab az erőteljes mágnesesség miatt; ha a leszakadt rész a sugárzó csillagszélhez ér, a kölcsönhatás részeként erős rádiósugárzást produkálhat - írja a Sciencenews.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.