Varázslatos égi jelenséget kaptak lencsevégre

holdhaló égbolt
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Gyönyörű holdhaló jelenséget lehetett látni vasárnap este az ország fátyolfelhős részein. Az égi csodát többen lencsevégre is kapták. 

A jelenséget a cirrostratus felhők jégkristályainak köszönhetően tud ugyanis létrejönni és gyakran a melegfrontok előhírnöke, írja az Időkép.

A haló (magyarul napudvar, holdudvar) Nap vagy a Hold körül megjelenő optikai jelenség. Több típusa létezik, azonban mindet a 8–12 km magasban képződő fátyol- és pehelyfelhőkben levő jégkristályok okozzák a felső troposzférában. A kristályok változatos alakja és különös rendeződése, valamint a fénysugarak beesési szöge egyaránt felelős a megfigyelt haló típusáért. A fénysugarak visszaverődhetnek a hatszöges formavilágú jégkristályok belső vagy külső lapjairól vagy megtörhetnek bennük, mint a vízcsepp esetén a szivárvány keletkezésekor. A jelenség lehet rövidke (pár másodperces), vagy tarthat több órán át. Bővebben a halójelenségről itt olvashatsz.

Egy korábbi felvételen meg is nézheted, miként fest a holdhaló:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.