A technológia – különösen a mesterséges intelligencia (AI/MI), az automatizálás és a robotika – rendkívül gyors fejlődésével egyre több hagyományos munkahely vagy munkakör szűnik meg. A Világgazdasági Fórum becslése szerint 2025-re akár 85 millió munkahely is megszűnhet világszerte az automatizálás miatt. És nemcsak a gyártás, összeszerelés és hasonló munkakörök a veszélyeztetettek, hanem az irodai munkák, adminisztratív feladatkörök vagy akár a könyvelés is.
Lássuk hát, mit mondanak a techóriások, hol cserélik le legelőször az embert a gépre!
Egy fordítónak, aki egy jogi dokumentumot fordít németről japánra, néha órákra van szüksége. A DeepL egy perc alatt megcsinálja. És elég jól csinálja. A mesterséges intelligencia napról napra tanul, ami azt jelenti, hogy 2027-re a vállalatoknál a standard fordítás automatizált lesz.
Ha lektor, korrektor, olvasó szerkesztő vagy fordító vagy, készülj fel arra, hogy a UI Fordítás Minőségellenőr szerepébe lépj át, vagy arra, hogy több szabadidőd lesz.
Az Apple már kísérletezik a felhasználói kézikönyvek automatikus fordításával, míg a Microsoft olyan multimodális UI-modelleket épít, amelyek képesek lefordítani egy dokumentumot, értelmezni a kontextust és beállítani a hangszínt — emberi fordító segítsége nélkül.
A jogi asszisztensek dokumentumokat szerkesztenek, jogszabályokat kutatnak és beadványokat állítanak össze az ügyvédek számára. Fontosnak hangzik, igaz? Nos, az olyan AI-rendszerek, mint a Harvey AI és a Casetext már most is önállóan és automatikusan készít jogi tervezeteket és ajánlásokat is generál.
Ha a munkád jogi precedensek keresésével vagy tervezetek írásával jár, 2027-re valószínűleg már csak az lesz a dolgod, hogy felügyeld egy mesterséges intelligenciával működő rendszer működését. Ha szerencsés vagy.
A Microsoft kísérleti jelleggel már most is alkalmazza a belső jogi dokumentumokhoz használt AI-eszközét, amelynek köszönhetően 40 százalékkal kevesebb jogi asszisztensre van szüksége.
Elromlott a nyomtató az irodában? Nem működik a Wi-Fi? Hívod a „szerelő srácot” az IT-ról. Még. Bár ma már vannak automatikus diagnosztikák, intelligens rendszerek és automatikus frissítések, amelyek egyre inkább emberi beavatkozás nélkül javítják a hibákat.
Ha te vagy a „srác az IT-ról”, akit folyton hívnak, feltétlenül magasabb technikai szintre kell váltanod: mesterséges intelligencia alapú vezérlőrendszerek fejlesztésére, kiberbiztonságra vagy adatelemzésre.
A Samsung 2024-ben kezdte el tömegesen telepíteni az öndiagnosztikai szervereket, amelyek automatikusan kijavítják a hibák akár 80 százalékát. Ha 2027-ben még mindig a piacon vagy, valószínűleg olyan mesterséges intelligenciát fogsz irányítani, amely más mesterséges intelligenciákat irányít.
Futurisztikusnak tűnik, és túl közelinek az a 2027, ha belegondolsz, hogy az önvezető autók ma még gyakran nekimennek a járdaszegélynek, időnként szabálytalankodnak stb., a fejlődés gyorsabb, mint gondolnád. A Tesla, a Waymo és az Uber milliárdokat fektet be olyan járműve kifejlesztésébe, amelyek sofőr nélkül szállítanak majd embereket. Gondolj bele, senki sem fogja majd a kormányt, azaz de: a mesterséges intelligencia.
Ha taxisofőr, futár vagy teherautó-vezető vagy, készülj fel: 2027-re az önvezető flották már nem sci-fi, hanem valóság lesz a nagyvárosokban. Magyarországon szinte biztos, hogy még várat magára a fejlődés, de előbb-utóbb ide is elér.
A Tesla bejelentette, hogy még 2027 előtt kereskedelmi forgalomba hozza „robotaxi” hálózatát. A Samsung és az Apple is befektet a kapcsolódó technológiákba, sőt az Apple állítólag saját autonóm járművet is fejleszt („Project Titan”, amelyet egyelőre még rejtély övez).
Ha az orvosokat nem is, a segítő személyzetet hamarosan leváltja a mesterséges intelligencia. Mielőtt az orvos egyáltalán megvizsgálna, az MI-asszisztens már elemezte a korábbi egészségügyi adataidat, laboreredményeidet és életmódbeli szokásaidat. Az orvos ezután a mesterséges intelligencia ajánlásait felhasználva megerősíti (vagy elveti) a legvalószínűbb diagnózisokat. Az ellátás gyorsabb, pontosabb és remélhetőleg kevésbé stresszes lesz.
2027-re a fejlett világban szinte minden háziorvosnak mesterséges intelligencia asszisztenseket kell majd használnia a diagnózis felállításához és a kezeléshez. A mesterséges intelligencia az emberi hibák csökkentésének eszközévé válik.
A Samsung orvosi AI-modulokat fejleszt a képalkotó diagnosztikához (MRI, CT), a Microsoft Health 2026-ra AI-eszközöket kínál majd a klinikai döntések támogatására, az Apple pedig a HealthKit-et a betegadatok algoritmikus elemzése felé terjeszti ki.
Szakemberek szerint az olyan területek, mint a megújuló energia, a digitális egészségügy, az ember-gép interfészek és a mesterséges intelligencia etikája, robbanásszerű fejlődésnek indulnak a következő évtizedben. Ne habozz, tanulj és fejlődj!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.