Kiderült, hogy az agyunk nemcsak gondolkodik, hanem egy kis extra "lézershow-t" is rendez közben. A tudósok ultragyenge fotonkibocsátásnak (UPE) nevezik azt az elképesztően halvány fényt, amit az agysejtek bocsátanak ki, amikor dolgoznak – azaz folyamatosan. Az Algoma Egyetem kutatói kidolgoztak egy módszert, amivel mérni tudták ezt az agyi fénykibocsájtást. A céljuk az volt, hogy lássák, hogyan működik az agy különböző részein ez a minidiszkó: másképp világít-e, ha épp emlékszünk, álmodunk, vagy be vagyunk feszülve egy-egy megbeszélés előtt.
Mielőtt bárki belelovalná magát, hogy a női agy máshogy „ragyog”, mint a férfi, vagy fordítva, gyorsan lehűtjük a kedélyeket. Az UPE mérések ugyanis semmiféle nemi különbséget nem mutattak. A világítás mindkét nemnél ugyanazt a diszkrét látványt produkálja – nem lesz pink, ha épp sminkeken gondolkodsz és nem lesz kékebb sem, ha valaki épp focimeccset néz a kezében egy sörösdobozt szorongatva.
De azért vannak különbségek. A férfi agy átlagosan fizikailag nagyobb, míg a női agy hatékonyabb és több ideghálózati kapcsolatot tartalmaz, ezért hatékonyabb. Magyarul: a férfiak inkább „egyirányú pályákon” gondolkodnak, míg a nők jobban tudnak ugrálnak egyik agyféltekéjükből a másikba, vagyis a nők agya véletlenszerűbben világít, mint a férfiaké.
A kutatók szerint ez a mini fénykibocsátás egy nap akár diagnosztikai eszközként is működhet: jelezhet agyi traumát, neurodegeneratív betegségeket, vagy akár stressz-szinteket. Lehet egy nap nem MRI-be kell feküdnöd, hanem rátesznek a fejedre egy olyan berendezést, ami képes észlelni ezeket a mini kisüléseket és megnézik, hogyan villognak a gondolataid.
A kérdés nem az, kinek fényesebb az agya. Hanem az, hogy mire használjuk azt a kis fényt odabent. Tehát igen, világít az agyad – de nem azért, mert zseni vagy, vagy mert nőként ösztönösebben érzed a holdfázisokat, hanem azért mert így lettél "kitalálva".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.