Rémálom kínoz? A halálba is kergethetnek az éjszakáid szörnyei

Azt talán te is tudod, hogy egy rémálom, pláne, ha visszatérő, rendkívüli módon tönkreteheti az éjszakádat és még akár a reggeledet is. Egy új tanulmány szerint egy ilyen álom az egészségedre is komoly hatással lehet.
Természetes, hogy egy-egy rémálom után kimerültnek érzed magad, ennak az az oka, hogy a kutatók szerint ilyenkor az agy nem mindig képes különbséget tenni aközött, hogy valóban történt-e valami ijesztő veled, vagy csak az álomvilágban játszódott le az esemény. Egy friss klinikai vizsgálatokkal alátámasztott tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy azok, akik rendszeresen szenvednek rémálmoktól, nagyobb eséllyel halnak meg 70 éves koruk előtt, mint azok, akik ritkán vagy soha nem tapasztalnak ilyen álomzavarokat. Ha például egy szörny üldöz álmunkban, a testünk olyan intenzív stresszreakciót él át, amit ébrenlét alatt szinte soha – vagy csak nagyon ritkán – tapasztalnánk meg. Az ismétlődő rémálmok hosszú távon alvászavarhoz vezethetnek, és jelentősen megemelhetik a szervezet kortizolszintjét. Ez a stresszhormon nemcsak az alvás minőségét rontja, de lerövidítheti annak időtartamát is, ami végső soron megzavarja a sejtregenerációs folyamatokat – így gyorsítva az öregedést. A tudósok a vizsgálatok során a résztvevők ún. telomerjeit is megfigyelték – ezek a kromoszómák végén található kis védősapkák, amelyek az életkor előrehaladtával fokozatosan rövidülnek. A kutatók megállapították, hogy azoknak, akik gyakran riadnak fel rémálmok miatt, lényegesen rövidebb telomerjeik voltak, mint azoknak, akik nyugodtan alszanak éjszakánként. Ennek alapján arra jutottak, hogy a gyakori rémálmok akár 40 százalékkal is növelhetik a korai halálozás kockázatát.
A rossz hír: ehhez a negatív folyamathoz már az is elég lehet, ha havonta csupán egyszer rémülten riadsz fel egy különösen nyugtalanító álomból.
Az orvosi vélemények szerint a leggyakrabban akkor alakul ki rémálom, ha gyakran stresszelsz, szorongsz vagy valamilyen olyan trauma ért, amit még nem dolgoztál fel. Bizonyos gyógyszerektől is lehetnek rémálmaid, de ha dohányzol, alkoholt fogyasztasz, vagy keveset mozogsz, akkor még nagyobb veszély fenyeget.
A jó hír az, hogy a rémálmok megelőzhetők és kezelhetők is. Néhány egyszerű szokás bevezetésével sokat tehetsz azért, hogy nyugodtabban aludj. Lefekvés előtt például érdemes kerülni a nehéz ételeket, és délután 4 óra után már ne fogyassz koffeintartalmú italokat, mint a kávé vagy az energiaital. A horrorfilmeket és thrillereket pedig inkább nappalra időzítsd, ezek estére túlzottan felpörgethetik az idegrendszert. Az is segíthet, ha tiszta, friss ágyneműben, lezuhanyozva fekszel le, és elalvás előtt relaxációs zenét hallgatsz vagy elfogyasztasz egy csésze nyugtató hatású gyógyteát. Fontos, hogy próbálj meg minden nap nagyjából ugyanabban az időpontban ágyba bújni, a rendszeres alvásritmus is sokat segíthet a rémálmok megelőzésében. Ha valami nyomaszt, hasznos lehet, ha naplót vezetsz: írd le, mi bánt, mi járt a fejedben aznap. Ha pedig úgy érzed, egyedül nem boldogulsz a feszültséggel vagy a visszatérő rossz álmokkal, ne habozz segítséget kérni, egy szakember támogatása sokat segíthet a lelki egyensúly visszaállításában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.