Divat a régi Budapesten: a város, ahol a titkos szabóműhelyek híre szájról szájra járt

történelem Budapest
Párizsi szalonok modelljei, olasz tervezők messze földön híres alkotásai helyett szupertitkos varróasszonyokhoz jártak anno a fess pesti nők. A legendás varrónők ismerték a divatot, ha nem, bármit elkészítettek néhány rajz alapján pont úgy, hogy a ruha viselője úgy érezze, mintha ráöntötték volna a vágyott estélyi ruhát, vagy víkendre varratott kosztümöt.

A ruhákat viselő manökeneket később egyenként lefotózták, hogy a képekből a divatlapok is csemegézhessenek. A szépségükről messze földön híres magyar nőknek mindig fontos volt a divat. Budapest nem csak épületeiről, gasztronómiájáról, de a divat iránti elkötelezettségéről is híres volt. A megfakult fotókról visszanéző eleink bizony elegánsak voltak. Ruháik bizonyították, hogy a divat nagyon fontos volt az embereknek. A jól szabott, finom anyagból készült darabokban pózoló vidám hölgyek és pedáns pontossággal elkészített öltönyeikben feszítő urak láttán újra kedvünk támad elővenni a szekrényből a legszebb ruhánkat, hogy a kedd, vagy a szerda is különleges nap lehessen. 

divat
Hölgyek a Veder utca 28. előtt. Forrás: Fortepan

Divat a régi Budapesten: az évek múlásával kevesebb lett a textil

A belvárosban szinte minden ház rejtett egy-egy remek varrónőt. A szalonok hírét egymásnak adták a lányok-asszonyok, különösen ha tudták, hogy nem csak a varrógép jár sebesen, hanem olyan kincseket rejt a raktár, mint egy-két vég selyem, vagy olasz bársony. 

Varrónők egy pesti bérházban. Forrás: Fortepan

Míg az 1890-es években a nagy szoknyás, fodros, csipkés ruhakölteményeké volt a terep, alig 20 év múlva már fele annyi szövet is elég volt egy hölgy ruhájához. Ilona és Aranka, a Rozman család leánygyermekei például rajongtak a díszes kalapokért, cserébe ízléses, visszafogott, buggyos ujjú kosztümöt viseltek az újévi fotózáson. 

Ilona és Aranka újévi fotója. Forrás: Fortepan

Az évek múlásával a ruhák nemcsak kényelmesebbek, hanem praktikusabbak is lettek. 1922-ben járunk, és bár a kép szereplői ismeretlenek, érdemes megfigyelni az apró részleteket. A széles karimájú kalap minden hölgy gardróbjában megtalálható kiegészítő volt. Ugyan  már nem kellett nyakig begombolkozni, de a szoknyák hossza még mindig az illendőség keretei között maradtak, fontos újdonság volt a rakott szoknyaalj, ami nagyon sokáig divatban maradt ugyanúgy, mint a kecses kistáskák, amiket ekkor még mindig kézzel készítettek. 

1922. Forrás: Fortepan

Természetesen nem lehet kihagyni a fürdőruhadivatot sem. Ezen az 1925-ben készült fotón látszik, hogy itt már nem nyakig felöltözve jártak strandra a hölgyek, ezek már a ma ismert fürdődresszek elődei voltak, még ha az anyagok- nem lévén technológia rugalmas szövetek gyártásához, inkább úgy néztek ki, mint egy kosztüm fürdődressz verziója. Strandpapucs sem létezett, ez a két hölgy puha bőrcipőt hord a fürdőruhájához. 

Amikor a filmszínésznők diktálták a divatot

Ez pedig már az első fotók egyike egy klasszikus pesti divatbemutatóról. A ruhákat akkoriban manökenek mutatták be a vendégeknek, méghozzá egy elegáns estély keretében. A ruhákat viselő manökeneket később egyenként lefotózták, hogy a képekből a divatlapok is csemegézhessenek. érdekesség, hogy a hölgy által viselt frizurát a kor ünnepelt színésznője, Karády Katalin hozta divatba aki maga is imádta a divatot, tulajdonrésze volt egy elegáns kalapszalonban. 

Pesti Divatközpont Forrás: Fortepan

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.