Steiner Kristóf: Ahová nem kell útlevél - Képzeletbeli úti célok

lélek utazás képzelet Steiner Kristóf
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Beszélhetünk arról, milyen inspiráló az Akropolisz tövében harapni a szuvlakit, milyen spirituális Bodgayan, a bódhifa alatt ülve szemlélni, hol világosodott meg a Buddha. Minden bizonnyal egy tunéziai all inclusive nyaralás is meglehetősen menőnek számít egyes körökben, ám lássuk be: semmiféle utazási iroda, repülő vagy vonat nem repít minket a fantázia birodalmába. És még vízumot sem kell kérnünk előre...

Thinkstock
Thinkstock

"Jártam már Georgiában és Kaliforniában, kortyoltam pezsgőt görög szigeteken, de még sosem jártam a saját világomban" - énekelte Charlene, az egyslágeres csoda valamikor a hetvenes években. Való igaz: bejárhatjuk a világot, de ha nem fedezzük fel önnön tündérországunkat, az utazásaink semmivel sem érnek többet, mint egy gyors rohanás a sarki boltba egy kiló kenyérért. A világirodalom és a filmtörténelem remekei szerencsére számos olyan útikalauzt adtak a kezünkbe az évszázadok során, amelyek segíteken abban, hogy magunk is ráeszméljünk Anatole France híres felismerésére: egy igazán nagy utazás nem visz minket sehová, ám visszaállítja az eredeti egyensúlyt az Ember és az Univerzum között.

Tipp! Ijesztő fotósorozat a híres színésznőről! Kattints a képgalériáért!


Sohaország




Forrás: AFP
Forrás: AFP

Pán Péter varázslatos világa legalább annyi filmet, dalt és bugyuta folytatást megihletett, mint ahány szingli produktumot szült a Bridget Jones naplójának megjelenése. Ám ami igazán pregnánsan megkülönbözteti a kettőt, az nem más, mint hogy a Pán Péter felnőtteknek szól. Nem, nem elírás kérem szépen: míg korunk ponyváiban a főhősök fogyókúrákkal és csalfa pasikkal küzdenek - mi ez, ha nem infantilis ostobaság - , addig Wendy, Péter és Giling-Galang megértették, és megértettették a világgal: a bennünk rejtőző szabad gyermeki lélek csak akkor szabadulhat meg az általunk felépített börtönétől, ha a bizonyosság fáklyáját megragadva semmitől sem félve vágtatunk át hetedhét országon.

Helyszín: A Cseresznyefa utca
Hol található: Pamela L. Travers képzeletbeli Londonában
A legjobb idegenvezető: A Csudálatos Mary-könyvek és Walt Disney Oscar-díjas musicalje, a Mary Poppins
Látogassunk el, ha: kételkedni kezdtünk a csodákban

Forrás: AFP
Forrás: AFP

"Jónapot! A Cseresznyefa utca 17-et keresik?" - kérdezte Berti, a gyufaárus fiú a Park bejáratánál, és zenés-táncos mulatságot prezentálva elővezetett minket Banks papa, Banks mama, Michael és Jane otthonáig. Ez az a ház, ahol a plafonon teázni épp olyan természetes, mint érteni, mit jelent a "szuperkálifredzslisztikexpiálidózus", és a csillagokat süteményes dobozokba zárni sem meglepőbb, mint elcsevegni a parkban időző, életre kelt szoborral. És bár a brit főváros számtalan Mary Poppins túrát kínál a turistáknak - no azért közel sem annyit, ahány "Járd végig Carrie Bradshaw összes kedvenc vintage butikját" körút akad New Yorkban -, a Cseresznyefa utcába csak a képzeletünk szárnyán látogathatunk el: ezen a néven a Goolge Earth-ön is csak távol a Banktól és a Szent Pál-székesegyháztól, London külvárosában akad találat.

Tipp! A Life.hu fotósának pózolt Brad Pitt! Kattints a képgalériáért!



Helyszín: Csodaország
Hol található: Csak kövessük a fehér nyulat
A legjobb idegenvezető: Lewis Carroll - Alice Csodaországban, Walt Disney klasszikus meséje, Tim Burton 3D-s filmváltozata és a Hungaroton meselemez, amelyen Alice-t Domján Edit játszotta
Látogasssunk el, ha: bizonyosak akarunk lenni benne, hogy az élet álom, melyből bármikor felébredhetünk

Forrás: AFP
Forrás: AFP

Alice épp olyan kislány volt, mint a többi száz és százezer: iskolába járt, földrajzot és történelmet kellett magolnia, és folyton a nővére okoskodását kellett hallgatnia, miközben ő szíve szerint reggeltől estig körbe-körbe forgott volna, és ha lehetséges, tótágast állva. Ám - ő azt hitte - erre a mi világunkban nincs lehetőség, ezért aztán átálmodta magát Csodaországba, ahol egy fehér nyuszi és egy pakli kártya örökre megváltoztatta az életét. Csodaországban ugyanis a virágok dalolásznak, az állatok mélyenszántó pszichológiai elemzésekbe kezdenek, az országot pedig egy kissé elmeháborodott királynő uralja, akinek hobbija az alattvalók lefejezése. Lewis Carroll finom intrikával csempészett társadalom- és politikai kritikát egy sokak által máig félreértelmezett klasszikusba, ám ami igazán nagyszerűvé teszi ezt a desztinációt, az nem más, mint a tény kinyilatkoztatása: ha bárki megelégeli a demokráciának nevezett szervezett elmebajt, bármikor megrázhatja magát, és öntudatára ébredhet.

Helyszín: Smaragdváros
Hol található: A szivárványon túl
A legjobb idegenvezető: Frank L. Baum Óz könyvei (A széles körben ismert Dorothy Gale meséjét elregélő kötet mellett több tucat látott napvilágot) és a Judy Garland főszereplésével készült hollywoodi musical
Látogassunk el, ha: ideje szembenéznünk a félelmeinkkel

Forrás: AFP
Forrás: AFP

Ez az a helyszín, amelyet a legkönnyebb megtalálni: csupán követnünk kell a sárgaköves utat. Ez az út azonban olyan veszélyeket rejteget, amelyet a legsötétebb sikátor vagy egy minden hétvégén a telt háznál háromszor "teltebb" budapesti diszkó sem. Dorkának ugyanis minden tulajdonságával szembe kellett néznie: a gyávaságával - az oroszlánnal, az oktondiságával - a madárijesztővel, a szívtelenségével - a bádogemberrel, a gonoszságával - a nyugati boszorkával, és természetesen a jóságával - a keleti boszorkával is. Ő volt az, aki a kalandos utazás végén azt mondta a lánynak: érintsd össze háromszor a rubincipőd sarkait, és már otthon is vagy. Amikor pedig a lány azt kérdezte: "Akkor miért kellett keresztülmennem az összes küzdelmen?", a jóboszorkány így felelt: "Mert úgysem hitted volna el nekem, hogy ilyen egyszerű." Smaragdvárosban tehát megtanulhatjuk, hogy ha a boldogságunkat nem találtuk meg a kertünk kerítésén belül, akkor valószínűleg el sem veszítettük: a kívánságteljesítő rubincipő mindig is a lábunkon volt.

Tipp! Borzasztóan néznek ki: túlplasztikázott sztárok! Kattints a képgalériáért!



Helyszín: Roxfort Varázsló és Boszorkányképző Intézet
Hol található: A vonatok a londoni Kings Cross 9 és 3. vágányáról indulnak.
A legjobb idegenvezető: J.K. Rowling hét Harry Potter-kötete és az ez alapján készült kasszasikerek
Látogassunk el, ha: megingott a bizalmunk a barátság erejében

Forrás: AFP
Forrás: AFP

Harry Potter törött szemüveggel az orrán, Hedvig nevű hóbaglyával a vállán egyszer és mindenkorra beírta magát a popkultúra és az irodalom történetébe. Hogy melyikbe jobban, arról lehet vitatkozni - meg is teszi ezt nap mint nap rengeteg fórumon számtalan "hápés" és "gyűrűkurás". Akárhogy is, a brit tanítónő regénye saját világot teremtett, melyben muglik - azaz varázstalan emberek - és bűbájokat mormoló mágusok élnek együtt, sajnos korántsem békében és harmóniában. Harry Potter földjét az olyan nevezetességek, mint a szárnyas hüllők, hányás ízű cukorkák, láthatatlanná tévő köpönyegek teszik színessé és mulatságossá, ám többet ad ennél: az árva kisfiú, akinek szülei minden idők leggonoszabb varázslójának áldozatai lettek megismerkedik két baráttal, a hebehurgya Ronnal és a stréber Hermionével, ettől kezdve pedig semmi sem tűnik lehetetlennek... még az sem, hogy leszámoljon a gonosszal.

Helyszín: A B612-es kisbolygó
Hol található: Egyedül egy török csillagász tudta, ám öltözéke miatt nem hitt neki senki, mert ilyenek a felnőttek
A legjobb idegenvezető: Antoine de Saint-Exupery Kisherceg könyve - lehetőleg franciául
Látogassunk el, ha: a felelősségeink elől menekülünk

Forrás: AFP
Forrás: AFP

A történet egy meglehetősen valóságos helyszínen: a Szaharában veszi kezdetét. Itt szenvedett repülőgépbalesetet a pilóta, és ennek a szerencsés szerencsétlenségnek köszönhetően ismerkedett össze egy aranyszőke fiúcskával, aki elmesélte kalandjait az emberekkel, akik "szó ami szó, fölöttéb furcsák". Ám nem csak őt láthatjuk vendégül a Kék Bolygón a könyvet olvasva: ő maga is meginvitál - mindenféle értelemben - kis bolygójára, ahol a kialudt vulkánokról is gondoskodik, "hiszen sosem lehet tudni", és ahol egy nap 43-szor láthatjuk lemenni a napot. Ám a kisherceg azt is megmutatja nekünk, miként mondunk búcsút e kötelezettségeknek, amint azok kellemetlenek kezdenek lenni: őt egy hiú rózsa egészen a sivatagig űzte. És bár száműzetéséhez a vadmadarak húzását alkalmazta, visszafelé sokkal nehezebb volt az útja: egy sárga kígyó kevesebb mint harminc másodperc alatt végzett vele ahhoz, hogy lelke felemelkedhessen. Bár a B612-ről hazatérve saját valóságunkba azonnal a "jól csak a szívével lát az ember" frázis jut majd eszünkbe, azért emlékezzünk a szavakkal le nem írt, ám rendkvül fontos tanulságra: ha úgy érezzük, ideje átlépni a saját határainkat - szó szerint és metaforikus értelemben egyaránt -, ideje felismernünk, hogy csupán a fizikai világhoz való ragaszkodásunk teszi lehetetlenné azt.

Lépj át egy másik dimenzióba!
Csodaország benned él: a Kabbala Központ magyarországi tanfolyamai során megismerkedhetsz a racionális világon túli dimenziókkal, túlléphetsz saját határaidon, és elsajátíthatod azokat a módszereket, amelyeknek segítségével képes leszel új irányt adni az életednek. Regisztráció itt.


Tipp! Kirstie Alley hihetetlen fogyása, 20 évet fiatalodott a 60 éves színésznő! Kattints a képgalériáért!





Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.