Jógázz, sportolj, énekelj, színezz - Így űzd el a stresszt az életedből!

Forrás: Thinkstock -
autogén tréning tudatos légzés kreativitás stresszoldás jógával stresszoldás sport
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
"Olyan stresszes az életem!" Ez az a mondat, amit biztosan te is lépten-nyomon hallasz, sőt tuti, hogy te is panaszkodtál már erre. De mit is értünk ezalatt? Tudnod kell, hogy a stressz egy fokig nem rossz dolog, ugyanis anélkül nem lennénk képesek alkalmazkodni a változó körülményekhez, de az tény, hogy a túl nagy mennyiségű feszültség már nem motiváló, gyengíti az immunrendszert, és meg is betegíthet. Vannak azonban olyan stresszoldó technikák, amelyekkel egyensúlyban tarthatod a testedet és a lelkedet. Válaszd ki a számodra legmegfelelőbbet! 

Ne félj elengedni magad! Autogén tréninggel a harmóniáért

Ha a stresszes mindennapjaid miatt szakemberhez fordulsz, szinte biztos, hogy az autogén tréning gyakorlását javasolni fogja neked.

Természetesen előbb megtanítja, mit kell tenned a teljes ellazuláshoz, később ezeket a gyakorlatokat magad is elvégezheted. Az interneten rengeteg szakirodalom és hanganyag közül válogathatsz, ha a stresszoldásnak ezt a formáját választod. A szakemberek szerint körülbelül 10-15 alkalom kell ahhoz, hogy megtanuld teljesen elengedni magad, néhány hét után pedig javul az általános közérzeted, és nemcsak neked, hanem a környezetednek is feltűnik, mennyivel harmonikusabb vagy.

Forrás: Thinkstock

Az autogén tréning egyébként az egyik orvostanilag legjobban megalapozott és a legtöbbet kutatott relaxációs módszer, amely erősíti a test öngyógyító folyamatait. A saját erőnkből merít, a saját aktivitásunkat használja fel - semmi más nem kell hozzá, csak te.

Csendesítsd le az elmédet a jóga segítségével!

Soha nem volt még ennyire népszerű a jóga, mint manapság. Térhódítását többek között annak köszönheti, hogy nem csupán a fizikai testet mozgatja át, hanem

a különböző ászanák gyakorlása közben különböző blokkok, hajlamok, elfojtások kerülhetnek felszínre, majd oldódhatnak.

"A jógaórák fontos része a relaxáció, mert az izmok megfeszítése, nyújtása és ellazítása után meg kell nyugtatni a szervezetet, le kell csillapítani az elmét. Minden jógaóra végén elmaradhatatlan a pár perces relaxáció, mert ezzel oldjuk a testi és mentális feszültségeket" - magyarázza Gedeon Beatrix jógaoktató, a Life.hu szerzője. Ha már részt vettél jógaórán és nem érezted jól magad, akkor sem érdemes örökre hátat fordítani ennek az életfilozófiát is magába foglaló mozgásformának: inkább találd meg azt az irányzatot, ami után úgy érzed magad, mintha kicseréltek volna.

Szinetár Dóra megtalálta az igazit

"Kipróbáltam a bikram jógát is, és bár szeretek melegben jógázni, hiszen hot jógára is jártam, nekem túl gyors, túl pörgős volt a bikram. Aztán megtaláltam az agni jógát, ami nagyon megfogott. Itt is melegben, 38 fokban dolgoztunk, de kitartott ászanákkal, lassúbb óravezetéssel. A jóga szerintem többek között arra tanít meg, hogy meg tudj állni a két lábadon, hogy bele tudj állni az életedbe" – magyarázta kolléganőnknek egy rendhagyó jógaórán Dóra, akinek ez a mozgásforma sokat segített abban, hogy második gyermeke, Zorka megfoganjon.

Feszültségoldás a köbön: sportolj a problémák ellen!

A sport az egyik legtermészetesebb módja a feszültség levezetésének. Persze itt is igaz ugyanaz, ami a jóga esetében:

nem mindenkinek válik be ugyanaz.

Van, akit a futás kapcsol ki a leginkább, sokan az edzőtermi kardiózásra és erősítőgyakorlatokra esküsznek, akik pedig ezeket unalmasnak vagy monotonnak találják, azok a csapatjátékokban találhatják meg a számításukat.

Forrás: Thinkstock

Tanulj meg helyesen lélegezni!

A modern kutatások is igazolják a légzés gyógyító hatását.

Tény, ha légzésedet naponta legalább 15 percen keresztül lelassítod annyira, hogy a belégzés és kilégzés körülbelül 3-3 másodperc legyen, csökken a vérnyomásod, ellazulsz és megnyugszol. A légzés közvetlenül hat az idegrendszerre is: figyeld csak meg, hogy a lelkiállapotoddal hogyan változik a légzésed. Ezt a dolgot tudatosan visszafelé is működtetheted.

Transzlégzés?

Ha kizökkennél a stresszes hétköznapokból, úgy érzed, az életed elakadt valahol, esetleg szeretnéd mélyebben megismerni önmagadat, lélegezz teljes erőből és módosítsd a tudatodat! A nyugati pszichoterápiás világban kialakított transzlégzési módszer a hatha jógából is ismert nagy jógalégzés technikájához hasonló, csak felgyorsítva és sokkal hosszabban végezve. A transzlégzéshez kapcsolódó élmények egyénenként változóak, és előre nem megjósolható, hogy pontosan ki mit fog átélni. Az így kapott élmények terápiás és spirituális jellegűek lehetnek. Bővebben itt olvashatsz erről.

Hagyd magad mögött a napi gondokat, és alkoss valami szépet!

Kiváló stresszoldó az is, ha mindennap legalább egy órát a hobbidra fordítasz. Legyen az a kertészkedés, a lakásod csinosítása vagy bármely művészeti ág.

Ha rajzolni szeretsz, rajzolj, ha nosztalgiával emlegeted a mai napig a gimnáziumi kerámiaszakkört vagy énekkart, hajrá, vágj bele újra!

Forrás: Thinkstock

Jó ötlet lehet a mostanában egyre inkább tért hódító felnőttszínező is, amelynek már bizonyítottan van terápiás hatása. Drena Fagen művészetterapeuta úgy vélekedik, a felnőttszínezés rávilágít arra, hogy létezik kreatív énünk, és rendelkezünk művészi érzékkel. Dr. Stan Rodski neuropszichológus pedig egyenesen azt állítja, hogy a felnőttszínezővel az ember képes szinte meditatív állapotot elérni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.