Ha okosan mosol, rengeteg áramot megspórolhatsz

Forrás: Pexels -
spórolás mosógép energia vízfelhasználás mosás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az ősz közeledtével érkeznek a hűvösebb, esősebb napok, egyre gyorsabban megtelik a szennyeskosár. Érdemes felülvizsgálni mosási szokásainkat, hiszen rengeteg áramot megspórolhatunk, ha odafigyelünk. Mutatjuk, mit kell tenned!

1. Legyen tele a gép

Csak akkor indítsuk el a gépet, ha összegyűlt egy teljes adag szennyes. Hosszú távon egy adag ruhával az energia- és vízfelhasználás hatékonyabb, mint amikor csak két-három pólót és néhány zoknit mosunk ki.

2. Hideg vagy meleg?

A mosógép a felvett áram akár 80 százalékát a víz felmelegítésére használja. Bőven elegendő, ha a kevésbé szennyezett ruhákat hidegebb vízzel mossuk, ráadásul így hosszabb ideig megőrzik a minőségüket. Magas hőfokon csak a törölközőket, ágyneműket, durván szennyezett ruhákat érdemes mosni.

3. Drága a rövid program

A gyors programok kevesebb idő alatt tisztítják ki a ruhákat, azonban az idő megtakarításához több és melegebb vízre van szükség. Az energiatakarékosság érdekében célszerű hosszabb ciklusban, de alacsonyabb hőmérsékleten, 20-30 °C-os hőmérsékleten mosni - írja a Fanny magazin.

Magas hőfokon csak a törölközőket, ágyneműket, durván szennyezett ruhákat érdemes mosni. Forrás: Pexels

4. Spóroljunk a vízzel

Ha van a készüléken ökoprogram, érdemes ezt használni, mivel ez kevesebb vízfogyasztással jár. Így nemcsak a villanyszámla, hanem a vízdíj is alacsonyabb lehet.

5. A tisztaság fél egészség

A szennyezett mosógép több vizet és energiát használ fel, ezért időnként célszerű a mosógép belsejét megtisztítani, hogy hatékonyan tudjon dolgozni. Rendszeresen tisztítsuk meg a szűrőt, és fertőtlenítsük a gépet ecettel: tegyünk az adagolóba 1 dl 20 százalékos ecetet, és így indítsunk el egy üres mosást 60 °C-on.

6. Kisebb fordulatszámon pörög

Ugyancsak növelheti a villanyszámlát, ha a centrifuga legmagasabb fokozatát használjuk. Válasszunk inkább alacsonyabb, 800-as vagy 600-as fordulatszámú sebességet. Ezzel amellett, hogy csökkentjük az áramfogyasztást, a ruhákat is megóvhatjuk a gyűrődéstől.

7. Minden csepp számít!

Nincs értelme sok mosószert használni, mivel a túlzott mennyiség maradékot hagyhat a ruhákon, ami foltosodáshoz vezethet és az anyag színét hamarabb kifakíthatja. Érdemes por állagú mosószert választani, ugyanis a minőségi tesztek alapján hatásfokuk általában magasabb, és környezetkímélőbbek is, mint a folyékony változatok.

8. Figyeljünk az adagolásra

Vegyük figyelembe a víz keménységi fokát: minél lágyabb a víz, annál kevesebb mosószerre van szükség. A helyi vízszolgáltatótól megtudhatjuk, hogy a lakóhelyünkön milyen kemény a vezetékes víz. Ezek alapján pedig a mosószeren található táblázat segít meghatározni, hogy mennyit kell pontosan adagolnunk belőle.

9. Mossuk inkább kézzel

Sokan még mindig ragaszkodnak az előmosáshoz, pedig általában a hétköznapi szennyeződésű ruhák mosása során erre nincs szükség. Ha mégis úgy érezzük, hogy elengedhetetlen, akkor végezzük el kézzel. Ezzel jelentős mennyiségű energiát takaríthatunk meg, és hozzájárulhatunk a környezet védelméhez.

10. Áztassuk be, ha foltos

Az erősen szennyezett ruhákat ahelyett, hogy magas hőfokon mosnánk, inkább áztassuk be mosás előtt. Ezután már 30-40 °C is elegendő lehet a tisztításukhoz, de ne feledkezzünk meg arról, hogy csak akkor érdemes elindítani a mosást, ha összegyűlt egy teljes adag erősebben szennyezett ruha.

Ez is érdekelhet:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.