Az örökbefogadásról sokaknak egy végeláthatatlan procedúra jut eszükbe, ami ráadásul nem végződik feltétlenül sikerrel. Azonban a 2014. január 1-jétől életbe lépő új jogszabály-módosításoknak köszönhetően sokkal egyszerűbbé vált ez a folyamat, és a várakozási idő is töredékére csökkent az eddigieknek.
Adminisztratív könnyebbségek
Az örökbe fogadni szándékozók első lépésben egy alkalmassági vizsgán esnek át. Ez a vizsga tartalmaz egy háziorvosi véleményt, egy pszichológiai véleményt és egy környezettanulmányt is. Ez utóbbira azért van szükség, hogy az illetékesek eldönthessék, az aktuális körülmények minden szempontból megfelelőek-e a gyermek fogadására. Jelenleg ezt a környezettanulmányt a gyámhivatalok maguk készítik el, de az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szociális és Családügyért Felelős Államtitkársága szerint január 1-jétől lehetővé vált az is, hogy a leendő szülők kérésére ezt a területi gyermekvédelmi szakszolgálat készítse el, ráadásul akár még az eljárás megindítása előtt. Az örökbefogadásra vágyó szülők alkalmasságáról végül az érintettek lakóhelye szerinti gyámhivatal dönt. Korábban ez a gyámhivatal még egy újabb, ismételt környezettanulmány elkészítését is előírta, de január 1-től ez már nem kötelező. Ezen kívül az adminisztrációs terhek is csökkentek, például az eljárás során csak akkor kell az örökbe fogadni szándékozónak benyújtaniuk az anyakönyvi kivonataikat, ha külföldön születtek vagy kötöttek házasságot. Ezek a könnyítések nagyban csökkentik az eljárás időtartamát – így például egy újszülött, azaz hathetesnél fiatalabb gyermek családhoz történő kihelyezésének eljárási határideje 15 napról 8 napra csökkent. Ráadásul az, aki a házastársa vagy rokona gyermekét szeretné örökbe fogadni, azoknak a területi gyermekvédelmi szakszolgálat ingyenesen biztosítja a tanácsadást és az előírt vizsgálatok elvégzését is.

A vér szerinti szülő hat hétig meggondolhatja magát
További változásokat eredményez az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépése is. Ennek megfelelően 2014. március 15-étől kezdődően, ha a vér szerinti szülő hozzájárul gyermeke örökbefogadásához, a szülést követő hat héten belül még meggondolhatja magát. Ennek értelmében, ha a szülő úgy dönt, hogy korábbi kijelentésével ellentétben maga kívánja gyermekét nevelni, akkor eddig az időpontig visszavonhatja nyilatkozatát – titkos és nyílt örökbefogadások esetében is. Ez a gyermek saját családjában nevelkedésének biztosítását segíti elő.
Az utánkövetés művészete
Új jogintézményként került bevezetésre az örökbefogadás utánkövetése. Az örökbefogadást követően a gyermek helyzetét, életkörülményeinek alakulását a területi gyermekvédelmi szakszolgálat vagy az utánkövetésre működési engedéllyel rendelkező szervezet az örökbefogadás engedélyezését követően legfeljebb öt évig figyelemmel kíséri és segíti. Az utánkövetés során az örökbefogadók választják az utánkövetést végző szervezetet, amiről a gyámhivatal az örökbefogadás engedélyezésekor rendelkezik. Az utánkövetés célja a gyermek új környezetébe történő beilleszkedésének figyelemmel kísérése és a nevelésével kapcsolatos személyes tanácsadás lehetősége.
Ennyit kell várni
Egy évben átlagosan 1000-1500 alkalmas örökbe fogadni szándékozó házaspár vagy egyedülálló várakozik örökbefogadásra. Mivel az alkalmassá nyilvánítottak száma valamivel több, mint az örökbe fogadhatóvá vált gyermekek száma, és az örökbe fogadni szándékozók elvárásai leendő gyermekükre vonatkozóan jelentősen eltér az örökbe fogadható gyermekek jellemzőitől, így azok az örökbe fogadni szándékozók, akik alacsony életkorú, vagyis 3 év alatti, egészséges, fehér bőrű gyermeket szeretnének örökbe fogadni, gyakran 3-4 évet is várnak az örökbe fogadásra. Azoknál, akik bármely tekintetben elfogadóbbak, a várakozási idő ennél lényegesebb kevesebb - adta hírül az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szociális és Családügyért Felelős Államtitkársága.

Angelina Jolie nyomában: örökbefogadás külföldről? Nem lehetetlen
A nemzetközi örökbe fogadási ügyekben a kérelmezők nem egyénenként járnak el, hanem meghatalmazott szervezetek útján, vagy a Központi Hatóságon keresztül. Az afrikai vagy ázsiai országokban kitelepült amerikai, nyugat-európai ügynökségek vannak, amelyek több száz gyermek örökbefogadását intézik. Egy ország sem érdekelt abban, hogy egy-két magyar örökbefogadóért kialakítson egy új rendszert. Egyébként azok az országok, amelyeknek állampolgárai örökbe fogadnak, jelentős támogatásokat nyújtanak az örökbeadó országok gyermekvédelmének, örökbe fogadási rendszerének fejlesztésére. Rendkívül ritkán előfordul olyan eset, hogy magyar állampolgárok örökbe fogadnak a Hágai Egyezmény nem részes államából. Ez esetben nekik maguknak kell kiutazniuk, intézniük a teljes eljárást, majd hazatérve a magyar gyámhivatalnál is engedélyeztetniük kell az örökbefogadást.