"Gyomorrákos lett, majd epeköves, végül leukémiás" - Az életet megkeserítő hipochondria

életminőség szorongás hipochondria pszichés betegségek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha párod lassan az agyadra megy azzal, hogy folyton új és új tüneteket észlel magán, és örökké vélt betegségei körül forognak a gondolatai, vagy éppen te vagy az, aki rettegve és gyanakodva figyeli teste minden reakcióját, ne habozz: kérj segítséget, mert nagy valószínűséggel hipochondriáról van szó.

A kifejezést szinte mindenki ismeri, és némi lenéző humorral emlegeti a köznyelv ezt a betegséget, pedig a hipochondria nem játék. Súlyos betegség, amely figyelmet és gyógykezelést igényel.

Thinkstock
Thinkstock

Hogyan ismerheted fel?

A hipochondriás ember figyelme rendkívül szélsőséges módon saját magára, egészen pontosan testére, annak működésére irányul. Minden apró tünetet vagy változást megfigyelnek, naprakészek testhőmérsékletük, vérnyomásuk és a pulzusszámuk értékeiből, ám ami a leghangsúlyosabb, hogy folyamatosan rendellenesnek minősítik szervezetük - egyébként normális - működését. Vagyis, ha fizikailag tökéletesen egészségesek is, ők betegnek érzik magukat.

Egyik orvostól a másikhoz járnak, ahova szinte kész diagnózissal érkeznek, és egy-egy betegséggel kapcsolatban pontos tünetekről számolnak be - nem véletlenül, hiszen az aktuális, vélt betegségből felkészülnek. Minden létező szakirodalmat elolvasnak hozzá, és észlelik is magukon a felsorolt tüneteket. Ezeket aztán az orvosi vizsgálatok természetesen nem támasztják alá, ám a hipochondriás beteg nem tágít, orvostól orvosig jár a végkimerülésig.

A környezet is szenved

A hipochondriás beteg családtagjai valódi tortúrát élnek át mindeközben a beteg mellett, hiszen első körben rájuk zúdítja legújabb gyanúját a beteg. A hipochondriás beteg körömszakadtáig ragaszkodik képzelt betegségéhez, és hiába próbálja meggyőzni párja vagy családtagjai, hogy ők nyomát sem lelik a tüneteknek, a beteg nem hisz nekik, sőt, egyenesen árulásnak érzi, hogy szerettei nem osztoznak aggodalmában.

Thinkstock
Thinkstock

Márti, 34 éves, fotós


"A férjem három éve veszítette el a munkáját és nem talált képzettségének megfelelő feladatot. Rosszkedvűvé vált, lefogyott és étvágytalan lett. Úgy egy éve vettem rajta észre, hogy valami nagyon nem stimmel: halálra vált arccal sápadtan járt-kelt a lakásban, és amikor rákérdeztem, mi a baj, kinyögte, hogy gyomorrákja van. Amikor eloszlottak az aggodalmak, és kiderült, hogy kutya baja, akkor egy újabb reggeli színjáték után epekövet diagnosztizált magán, egy hónappal később leukémiára gyanakodott. És ez így ment-megy hónapról hónapra."


Örökölhető


Mivel családon belül halmozottan is előfordulhat, azt hihetnénk, hogy egy kóros tanulási folyamatról van szó, ám úgy tűnik, a hipochondria öröklődő betegség, amelynek öröklésmenete még ismeretlen. Egyaránt fellelhető mindkét nemnél - ez a betegség nem válogat.

András, 29 éves, autószerelő


"A testvéreimmel gyerekkorunkban csak vigyorogtunk, amikor anyánk reggelente újabb kórképpel állt elő: volt ám neki ezerféle betegsége, és mivel az orvosok nem vették komolyan a tüneteit, alternatív megoldásokhoz nyúlt. Marékszám szedte az ismeretlen eredetű gyógyszereket, amelyek aztán időnként okoztak is valódi panaszt. De arra, hogy ez a betegség mennyire alattomos, azt valójában magamon ismertem fel, a válásom után. Képtelen voltam reálisan értékelni a szervezetem reakcióit. Állandóan betegnek észleltem magam. És az volt a szörnyű, hogyha éppen nem leltem panaszt, na hát akkor éreztem a legrosszabbul magam. Szorongtam, és ebbe a szorongásba takaróztam. Ez adott biztonságot."

Thinkstock
Thinkstock

A hipochondriával nem kell együtt élni

Becslések szerint az egészségügyhöz forduló betegek 4-5 százaléka az, amely nem valós betegséggel, hanem diagnosztizálatlan hipochondria következtében jelenik meg kivizsgálásra.

A helyzetet súlyosbítja, hogy hipochondria esetén a "betegségtudat" sem segít, vagyis hiába tudja magáról valaki, hogy hipochondriás, attól még nem tud automatikusan felülemelkedni képzelt tünetein. Megoldást csak hosszadalmas pszichiátriai kezelés hozhat.

Gazdag Enikő pszichológus


A hipochondriát felerősíthetik vagy előhozhatják krízishelyzetek (válás, munkahely elvesztése stb.), és az amúgy is bizonytalan személyiség erre a területre fókuszáltan "jeleníti" meg az aggodalmát.

A betegség kialakulásának hátterében hajlam, negatív családi minta (pl. a betegségeknek való túlzott jelentőségtulajdonítás), neurotikus személyiség állhat. Kezelése minden esetben szakember segítségét igényli, a családtagok ebben tudnak segíteni a betegnek, hogy belássa: kezelésre van szüksége, rossz megoldás a betegségek "lekicsinylése" (nincs is semmi bajod), inkább a stabil családi háttér fenntartása lehet támogató a beteg számára.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.