Intuitív étkezés: 10 alapelv, hogy egészségesebb legyen a kapcsolatod az ételekkel

vacsora, társaság, étkezés, családi ebéd
Shutterstock - Olga Klochanko
táplálkozás intuitív testkép egészség
Növényi alapú étrend, fehérjetúlsúlyos táplálkozás, ketogén diéta és még több tucat, az abszolút kérészéletű divatdiétáktól a működő, de teljes életmódváltást kívánó táplálkozási szokásokig. Mi lenne, ha elfelejtenénk a szigorú rendszereket és egészen más szempontból közelítenénk meg a táplálkozást. Erről szól az intuitív étkezés.

Bár időnként megpróbálják annak beállítani, az intuitív étkezés nem diéta, hanem egy gyakorlat, amely abban segít, hogy kapcsolatba kerülj a testeddel, annak szükségleteivel és egészséges viszonyt alakíts ki az ételekkel. A megvalósításához nem kell más, mint betartani néhány alapelvet, ám ne aggódj, nem a diétáktól és fogyókúráktól megszokott korlátozásokról van szó. 

intuitív étkezés
Az intuitív étkezés nem tiltja a nassolást
Forrás: Shutterstock

Mi az intuitív étkezés?

Az intuitív étkezés és a diéták közötti legnagyobb különbség az, hogy mindenféle erre meghatározott korlátozások és szabályok helyett a szervezeted jelzéseidre fókuszálsz. Bár egyszerűen hangzik, kicsit sem az, hiszen a gyermekkorban még természetes éhség- és jólakottságérzést az évek során elfelejtjük, nem akkor eszünk, amikor éhesek vagyunk és nem is állunk le akkor, amikor már azt érezzük, tele a hasunk. Pedig ez a két érzet nagyon fontos ahhoz, hogy megértsük a testünk jelzéseit és tiszteletben tartsuk a szükségleteit. 

Az intuitív étkezés 10 alapelvei

 

  1.  Felejtsd el a fogyókúrás hozzáállást, a napi 3-5 kötelező étkezést és hasonló szabályokat.
  2. Tiszteld az éhségérzetet: ha a tested jelez, egyél pár falatot.
  3.  Békülj ki az ételekkel: nincsenek többé tiltott ételek és bűnös élvezetek, a korlátozás vezet a túlevéshez és a koplaláshoz is.
  4.  Nincsenek jó és rossz ételek, amelyekből többet vagy kevesebbet szabad enned, ételek vannak.
  5.  Élvezd az ízeket, az ételek állagát. Szeress enni, mert az étel akkor is okozhat örömet, ha azért eszel, mert éhes vagy, sőt, akkor okoz igazán. 
  6. Figyelj a jóllakottság érzésére is: vedd észre, ha már nem vagy éhes, és csupán élvezetből ennél.
  7.  Ismerd fel és azonosítsd az érzelmeidet, fedezd fel, hogyan tudnád kezelni azokat anélkül, hogy ennél: azaz felejts el az érzelmi-, vagy stresszevést.
  8.  Tiszteld a tested, akár vékony, akár telt idomaid vannak: az alkatod elfogadás vagy az úgynevezett testsemlegesség segít, hogy egészséges kapcsolatot tarts fenn az ételekkel. 
  9.  Mozogj, sétálj, táncolj, azaz találd meg a számodra legélvezetesebb sportot, hogy a kalóriák számolgatása helyett azok örömteli elégetése kapja a nagyobb szerepet az életedben. 
  10.  Részesítsd előnyben azokat az ételeket, amelyek egyszerre egészségesek és finomak, vagyis igazítsd az ízlésedhez az egészséges táplálkozást, és ha becsúszik néha egy-egy nem túl egészséges, de annál finomabb nasi, akkor se ostorozd magad, hiszen az is csak egy étel, ami akkor és ott jólesett. 

Természetesen az intuitív étkezés sem rúgja fel azokat a szabályokat, amelyeket egy ételérzékenység vagy allergia miatt szükséges diéta előír, fontos, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy a betegségétől függően mit ehet és mit nem.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.