Egy szuperízletes őszi ital: a "pumpkin spice” szirup

finomság szirup készítés recept egészséges aromás fűszer
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az ősz egyik favoritja a sütőtök, amelyből isteni „pumpkin spice” szirup főzhető. Akár házilag is! Megmutatjuk, hogyan készítsd el otthon – illetve azt is eláruljuk, hogy miért érdemes fogyasztani.

A „pumpkin spice” szirup olyan finomság, amely szinte mindenkinek eszébe jut, ha azt hallja: ősz. Sok helyen lehet már hasonló fantázianévvel ellátott kávét inni, sütiket vagy éppen kozmetikumokat kapni, de akár a kész szirupot is megvehetjük.

Aki nem éri be a bolti „pumpkin spice” termékekkel, vagy inkább a saját ízlése szerint készítené el ezt a népszerű szirupot – esetleg jobban szereti azokat az ételeket, italokat, amelyeknél pontosan tudja, mit tartalmaznak –, az elkészítheti maga is otthon. Végül eláruljuk azt is, miért lehet egészséges a „pumpkin spice” szirup fogyasztása.

Forrás: Shutterstock/New Africa

Házi „pumpkin spice” szirup készítése

Hozzávalók

500 g sütőtök
180 ml víz
1 mokkáskanál fahéj
1/2 mokkáskanál szerecsendió
½ mokkáskanál gyömbér
½ mokkáskanál szegfűszeg
2 evőkanál méz
60 g cukor

Elkészítése

A sütőtökre mézet csorgatunk, majd a szokásos módon megsütjük. Amikor megpuhult, kikanalazzuk a belsejét és a vízzel összeturmixoljuk, majd egy szitán átpasszírozzuk. A pürét ízesítjük a fűszerekkel, felforraljuk és addig főzzük, amíg kicsit be nem sűrűsödik. Ha elértük a szirupsűrűséget, ellenőrizzük még egyszer, hogy megfelelő-e az ízesítés, és ha úgy érezzük, akkor tegyünk még bele utólag fűszereket vagy cukrot.

Végül kis üvegbe töltjük és hagyjuk kihűlni. Hűtőben nagyjából 2 hétig eláll.

Miért egészséges a „pumpkin spice” szirup?

Amellett, hogy isteni kávét, kekszet vagy süteményt készíthetünk vele, ha mértékkel fogyasztjuk és kevés cukor hozzáadásával mi magunk főzzük meg – még az egészségünkre is jótékonyan hathat. Ez pedig a benne található sütőtöknek és persze a fűszereknek is köszönhető. Lássuk pontosan, mitől egészséges a „pumpkin spice” szirup!

Sütőtök
A sütőtök, amellett, hogy nagyon ízletes, tápanyagokban és ásványi anyagokban is gazdag. Például rengeteg béta-karotint tartalmaz, ami A-vitaminná alakul a szervezetben, de C-vitaminban és antioxidánsokban is bővelkedik.

Fahéj
A fahéjat régóta használják nem csupán a gasztronómia területén, de a gyógyításban is. Ez az aromás fűszer kedvezően hat bizonyos biokémiai folyamatokra, így remek gyulladáscsökkentő, baktériumölő, serkenti az emésztést, elősegíti a zsírok lebontását, gátolja a puffadást, élénkíti az anyagcserét, sőt a hangulatunkat is javítja.

Forrás: Shutterstock

Szerecsendió
A szerecsendió szintén számos pozitív egészségügyi hatással rendelkezik, ezek közül az egyik legérdekesebb, hogy olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek segítenek megakadályozni a betegségek kialakulását. Ezen felül tele van antioxidánsokkal, tartalmaz rezet, vasat, csökkenti a gyomorproblémákat, elűzi a hányingert, szabályozza a vérnyomást, optimalizálja az idegrendszer működését, de fogfájás esetén is hatásos.

Gyömbér
A gyömbér nem csupán egy fűszer, de gyógynövény is, amely gazdag A-, C-, E- és B-vitaminokban, de tartalmaz magnéziumot, foszfort, káliumot, szilíciumot, nátriumot, vasat, cinket és kalciumot is. Ennek köszönhetően számos állapotra és betegségre lehet gyógyír – például: influenzára és megfázásra, köhögésre, menstruációs fájdalmakra, hányingerre, ízületi fájdalmakra és migrénre.

Szegfűszeg
A szegfűszeg szintén nem csak egy egyszerű, aromás fűszer, hanem ennél jóval több. Fogyasztása kedélyjavító és nyugtató hatású, segíti az emésztést, enyhíti az émelygést, csökkenti a száraz köhögést, mérsékli a fejfájást, csökkenti a lázat, gátolja a vérrögképződést, de a fogfájást is enyhíti.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.