Pesti mesék: sokáig a pesti határ egy néptelen szeglete volt ez a városrész, később azonban fontos dolgok történtek itt

Forrás: Fortepan/Chuckyeager tumblr -
Pesti mesék magazin Budapest Zugló
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A főváros XIV. kerülete, azaz Zugló sokáig csak a pesti határ egy néptelen szeglete volt, vélhetően innen is kapta a nevét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne történtek volna itt fontos dolgok már a középkorban is, később meg aztán még inkább.

Zugló neve sajnos nem egy titokban tevékenykedő paripáról kapta a nevét, bármennyire is mókás volna ez a megfejtés. Lóhoz nincs is köze a névnek, a zugokhoz viszont annál inkább, bármelyik eredetvariációt is tekintjük érvényesnek. Merthogy kettő van belőle: a Földrajzi nevek etimológiai szótárában is megjelent, tudományosan inkább alátámasztott verzió szerint a 'szuglyó', 'szugoly' régi szavainkból alakult ki, amik 'sarok, szöglet, zug' jelentést hordoztak, és ily módon a városon kívüli tágas pesti határ egyik szegletét jelölték. A másik verzió szerint a 'szugló' német eredetű szóra vezeti vissza a nevet, ami mocsárlyukat jelent, vagyis ez is egyfajta zugot a mai értelemben. A 'szugló' szó pedig nem véletlenül lehet ismerős: a kerületben ma is található egy Szugló utca, ami ezt a névváltozatot őrizte meg – az a bizonyos szó eleji 'sz' pedig valószínűleg csak a 19. században zöngésült 'z'-re, addig inkább a Szugló verzió volt érvényben az egész városrészre nézvést is.

Zugló területe a magyar történelem évszázadai során nagyon későn népesedett csak be, sokáig erdős-mocsaras vidék feküdt itt, akkoriban még messze Pest városának határán és falain kívül. A lakatlansága viszont nem jelentette azt, hogy ne történtek volna itt fontos események. Itt található ugyanis Rákos mezeje, ami nem véletlenül lehet ismerős a történelemkönyvekből: a középkorban itt tartották az (akkoriban még teljesen más formában megrendezett) országgyűléseket. Így sokáig a Rákos-mezőn tartott országgyűlésekre érkező tömegek szálláshelyéül szolgált, aminek révén a vadállomány megritkult és a növényzetet is letiporták, és a környék a Duna áradásaival együtt fokozatosan elmocsarasodott. Mátyás király idejében változott a helyzet, aki vadasparkot létesített, és rendszeresen ide járt pihenni, vadászattal és agarászattal kikapcsolódni, de a 17. században ismét kopárrá vált a környék a városi építkezésekhez kapcsolódó fakitermelés miatt.

József nádor 1842-ban emeltetett a mai Zugló ekkoriban még lakatlan területén kápolnát is elhunyt lánya, Hermina emlékére. A zuglói Herminamező városrész őrzi ennek emlékét. Néhány éven belül már nyaraló- és gyógyszállók követték a kápolnát, majd fokozatosan villák is kezdtek épülni a környéken: a 19. század végén a millenniumi ünnepségekhez kapcsolódóan kialakították a Városliget parkját is a kisföldalattival, ami végképp bevonta a város szerkezetébe Zuglót.

Kilátás a Városliget és Zugló felé, előtérben a Hermina út, középen a Közlekedési Múzeum épülete Forrás: Fortepan/Chuckyeager tumblr

A 20. század elején az iparosodás, üzemek, gyárak épülése jellemezte a környéket, és kialakult a máig is meglévő sugaras útszerkezet. Ekkoriban népesült be a mai Nagyzugló, Kiszugló és Törökőr városrészek területe is, viszont a közművesítés még lassan haladt, így jó ideig még hosszú utakat kellett megtenniük az itt lakóknak az ivóvízért. A mai 14. kerület 1873-tól 1930-ig az akkori Terézvároshoz tartozott, és két részből állt: Kis-Szuglóból és Nagy-Szuglóból. Az 1930-as új városrendezés alakította ki az új, önálló kerületet, immár Zugló néven. A környék kertvárosias, zöld jellege pedig egészen máig fennmaradt, noha az utóbbi évek heves építkezési hullámai már veszélyeztetni kezdik ezt a jellegzetes zuglói városképet.

A Pesti mesék cikksorozat korábbi részei:




Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.