Megégett az orchidea levele? A növényorvos elárulja, mit kell tenned!

orchidea, növényorvos
Shutterstock - Aleksandra Madejska
Orchidea növényorvos napégés
Vigyázzunk, mert a forró nyári hónapokban a napsugarak könnyen megégethetik az orchidea leveleit! Sipos József növényorvost kérdeztük, hogyan lehet megelőzni és kezelni a napégést.

Nyáron a közvetlen napsütés megégetheti az orchidea leveleit. Leggyakrabban a levelek szélén barna vagy fekete foltok jelennek meg, amelyek szabálytalan alakúak és változó méretűek lehetnek. Az érintett levelek sokszor sárgulnak, de pirosas elszíneződés is megjelenhet a foltok körül.

orchidea, növényorvos
A növényorvos elárulja, hogyan védjük meg az orchidea leveleit a napégéstől
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2019 Ihor Korsunskyi/Shutterstock.  No use without permission.

A növényorvos elárulja, mit kell tennünk az orchidea védelme érdekében

Figyeljünk a vékonyabb levelű orchideákra, például a Phalaenopsis fajokra, mert ezek kevésbé képesek ellenállni a közvetlen napfény által okozott károsodásoknak, ellentétben a vastagabb, sűrűbb levélzetű Dendrobium vagy Cattleya orchideákkal.

A napégés visszafordíthatatlan kárt okoz, ezért fontos a megelőzés. Tegyük az orchideát olyan helyre, ahol szűrt fény éri. Ezt egyszerűen megoldhatjuk, ha az ablak elé árnyékoló hálót vagy vékony függönyt helyezünk el. Ha az ablakpárkányon tartjuk az orchideát, fontos, hogy levelei és virágai ne érjenek az ablaküveghez. Nyáron az erős napsütés által okozott közvetlen fény és hő megégetheti a leveleiket, télen pedig fagyási sérülést okozhat.

Hetente legalább egyszer tapintsuk meg a leveleket, és ha úgy érezzük, hogy túl melegek, próbáljuk meg szellőztetéssel lehűteni a lakást. Arra figyeljünk, hogy a növény ne kerüljön közvetlen huzatba, mivel ez stresszt okozhat neki.

Öntözéskor ne hagyjuk, hogy a levelek tövében összegyűljön a víz. A vízcseppek nagyítóként működnek, és erős napsütésben ez is károsíthatja a növényt. Csak a tövéhez öntsünk vizet, ha pedig párásítani szeretnénk, a levelek    permetezése helyett tegyünk inkább a növény közelébe egy vízzel teli edényt.

Ha napégés jeleit látjuk, azonnal tegyük a növényt olyan helyre, ahol kevésbé éri közvetlen fény, például egy keleti vagy nyugati fekvésű ablakba. Kerüljük a közvetlen déli napsütést.

A napégés főként esztétikai problémát okoz, de nem befolyásolja jelentősen a növény egészségét. A sérült részeket hagyhatjuk a levélen, de ha a foltok nagy kiterjedésűek, vagy elszáradtak, steril ollóval le is vághatjuk őket. A metszés után finoman szórjunk fahéjat a vágott felületre.

A napégés stresszt okozhat az egész növény számára, ezért a következő napokban figyeljünk az orchideára. Segíthetjük a regenerálódást, ha tápanyagban gazdag, speciális tápoldatot adunk neki.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.