Hatalmasak már a dire wolf kölykök: a feltámasztott rémfarkasok szédületes ütemben nőnek – KÉPEK

2025 áprilisában a géntechnológia és klónozásnak köszönhetően feltámasztották a Trónok harca sorozatból ismerős dire wolfokat. Nemrég új képek kerültek napvilágra a méltóságteljes fenevadakról, melyek ijesztő tempóban nőnek. Vajon van ok az aggodalomra?
Sokan azt hinnék, hogy a dire wolfok, pusztán a Trónok harca világának fiktív, hólepte tájain léteztek, pedig valódi, hús-vér állatokról van szó. A magyarul óriásfarkasnak – latin neve: Aenocyon dirus – nevezett bestia az utolsó jégkorszak végével pusztult ki, mintegy 10 000 évvel ezelőtt. Az elmúlt évtizedekben annyit fejlődött a géntechnológia és klónozás, hogy lehetővé tette rég kihalt fajok visszahozását az élők sorába.
Ennek köszönhetően több, kihalt faj visszahozását megkezdték, melyek közül kiemelkedő a rémfarkas esete.
A Colossal Biosciences magáncég által finanszírozott, valamint felügyelt klónozási eljárásnak köszönhetően 2024 októberében megszületett az első két dire wolf, Romulus és Remus, nem sokkal később pedig egy találóan Khaalesi névre keresztelt nőstény jött világra. Cirka tízezer év után először jár óriásfarkas a földön, a kilenc hónapos „csöppségek” viszont egyáltalán nem olyan kicsik.
Születésük óta eltelt kilenc hónapban mintegy 40 kg-t nyomó állatokká cseperedett a két idősebb példány, ami egy megtermett németjuhász súlyával vetekszik. Khaleesi valamivel szolidabb, 16 kg-t nyom, de ő jóval fiatalabb fivéreinél.
Ez nem tűnik túl impozánsnak, de hozzávetőlegesen 20%-kal nyomnak többet egy mezei szürke farkasnál.
A dire wolf méretei kifejlett állapotában: 175-180 cm hosszú, 97 cm a marmagassága, illetve 60-68 kg a súlya, a szürke farkas legnagyobb ma élő alfajai rendelkeztek ilyen mérettel. Utóbbi messze áll a Trónok harca-könyvek kolosszális méretű bestiáitóll, melyek kisebb ló méretével vetekedtek.
Az igazság sokszor keserű pirula, amit le kell nyelni, mely nincs másképp a pompás rémfarkasok esetén sem. Megnyugtató volna belegondolni, hogy valóban egy kihalt fajt hoztunk vissza, de erről szó sincs: a kutatáshoz felhasznált két, 13 000 éves rémfarkas DNS hiányos volt, melyet szürke farkas génekkel pótoltak, majd egy keverék kutya méhébe ültették
Genetikailag módosított genomú szürke farkasokról van szó, melyek a kihalt fajok külső tulajdonságait öltik magukra.
Ez felveti azt a kérdést, hogy nevezhetők egyáltalán rémfarkasnak az állatok, vagy csupán hibridnek? Ilyen formán a faj valós viselkedését sem lehet vizsgálni, ellenben remekül lehet vele feszegetni a tudomány és bioetika határait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.