8 ártalmatlannak tűnő szépségápolási szokás, amely növelheti a rák kockázatát

Neked is reggeli/esti rutinod része a hajformázás, tusolás, illatosítás, sminkelés és egy gyors frissítés odalent? Teljesen érthető – de nem biztos, hogy egészséges. Egyre több kutatás mutat rá, hogy néhány teljesen hétköznapinak tűnő szépségápolási szokás hosszú távon káros lehet, sőt, akár daganatos megbetegedések kockázatát is növelheti.
Aki gyakran vált hajszínt, az nem csak a kinézetét változtatja meg. Több tanulmány is összefüggést talált a tartós hajfestékek és egyes leukémia-, valamint emlőráktípusok között. A festékekben található vegyi anyagok a bőrön keresztül felszívódhatnak, és hormonrendszeri zavarokat okozhatnak.
Bár sok nő számára az intim mosakodás a minden napi rutin része, ezt sem szabad túlzásba vinni. A hüvely öntisztuló rendszer – a napi szintű mosakodás, főleg illatosított termékekkel, felboríthatja a természetes pH-értéket, irritációhoz és gyulladáshoz vezethet, ami hosszú távon növeli a méhnyakrák kockázatát.
Az izzadás természetes – de a társadalmi elvárások miatt sokan erőteljesen próbálják elnyomni. Az alumíniumot tartalmazó dezodorokat évek óta vizsgálják, mivel ezek az anyagok felhalmozódhatnak a szervezetben, és összefüggésbe hozták őket az emlőrákkal. Ha teheted, válts alumíniummentes alternatívára.
A mesterséges UV-sugárzás a bőr idő előtti öregedését és a pigmentfoltok kialakulását is fokozza, de ami még fontosabb: drasztikusan növeli a melanoma, azaz a bőrrák kialakulásának kockázatát. A rendszeresen szolizók körében ez az arány többszöröse azokénak, akik kerülik.
A manikűrözött kezek szépek – de az UV-lámpás szárítás során a bőr ismételten káros sugaraknak van kitéve. A kutatók szerint a gyakori UV-lámpás körömkezelések hozzájárulhatnak a bőrrák kialakulásához, különösen, ha nem használsz fényvédőt vagy kesztyűt a kezelések alatt.
A kellemes illatok gyakran nem természetes forrásból származnak. A parfümözött testápolók és tusfürdők sokszor tartalmaznak ftalátokat, amelyek hormonális egyensúlyzavart okozhatnak, és a kutatások szerint hatással lehetnek az emlőrák kialakulására is. A natúrkozmetikumok nem véletlenül lettek ennyire népszerűek.
A „makulátlan finish” gyakran perfluorozott vegyületeknek (PFAS) köszönhető – ezek az anyagok nemcsak a környezetre, de a szervezetre is károsak lehetnek. Összefüggésbe hozták őket pajzsmirigyproblémákkal, és daganatos betegségek kialakulásával is.
A „brazil gyanta” trend még mindig tart, de nem árt tudni: a teljes szőrtelenítés gyakran okoz mikrosérüléseket, irritációt, és megkönnyíti a fertőzések – például a HPV – bejutását. Mivel bizonyos HPV-típusok összefüggésbe hozhatók a méhnyakrákkal, érdemes átgondolni, mennyire van szükség a teljes simaságra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.