A '70-es évek elején kezdett terjedni a felismerés, hogy a sportos életmód segíthet karbantartani testünket, lelkünket még akkor is, ha telik az idő felettünk. Erre egész iparágak épültek, érdemes azonban vigyázni, kihez fordulsz segítségért. A tapasztaltnak kikiáltott „szakemberek" tévútra vihetnek, ami nemcsak fizikai, hanem lelki sérüléssel járhat. A Life.hu sztárszerzője, Kropkó Péter triatlonista ad most néhány jó tanácsot, amelyek segítenek, hogy hamarabb ismerd meg önmagad és jó közérzeted legyen minden nap.

I. Légy tisztában a fizikai képességeiddell!
Ne emlékezetből kezdj hozzá a mozgáshoz! Ne várj túlzott teljesítményeket magadtól! Ne akarj a környezetednek megfelelni!
II. Ne tarts az esetleges plusz néhány kilótól!
Az elhízás komoly kockázatokat okoz a daganatos-, a szív- és a cukorbetegségeknél. Azt azonban már lehet, hogy nem mindenki tudja, hogy enyhe túlsúly esetén csökken ősszel a megfázás, fertőzések esélye, azaz javul szervezetünk védelme.
III. Használj megfelelő ruházatot, lábbeliket, sporteszközöket!
Minél edzetlenebb vagy, annál fontosabb, hogy segédeszközeid pufferoljanak helyetted, így elkerülheted edzés után a kellemetlen fájdalmakat, és ami még fontosabb, a sérüléseket. Meglátod, az öröm, a kellemes közérzet újra lecsal majd a sportoláshoz, a kellemetlenség viszont csak addig motivál, amíg fogysz. Ne feledd, a sport a mozgásszegény világunk egyedüli egérútja.
IV. Keress szakembereket céljaidhoz!
Sokan gondolják – elsősorban a fitnesztermeken kívül- , hogy majd elboldogul egymaga is. Azt a pár órát, amit egy átlagos ember rá tud szánni a sportolásra, érdemes a legkisebb kockázattal és a legnagyobb hatékonysággal elvégezni. Keress fel hozzáértőket, sportolj velük közösen, így a társaság miatt lemondani sem fogod mindenféle kifogással.

V. Vitaminok felhasználása
Sokan ilyenkor a tablettákra gondolnak elsősorban, pedig elsődleges forrásként az A-, D-, E-, béta-karotin esetén is a természetes élelmeket kell tekinteni. Túlzott mesterséges szedésük leállítja a szervezet önvédelmi mechanizmusait. Ezeket nagy terhelések és járványok idején javasolt alkalmazni. Kampányszerű szedésüket hathetente, kétheti pihenővel kell megszakítani.
VI. Komplex sportolás
A sportolás elején figyelj oda a kiegészítő sportokra. Az összetett sportolás csökkenti a sérülésveszélyt, és növeli a sokrétű terhelésünket. Javasolt kiegészítő sportok: gimnasztika, törzsizomerősítés, úszás, futás.
VII. Nyújtás, gyúrás fontossága
Egyesek szerint a nyújtás csökkenti a közvetlen izomerőnket, így a teljesítményünket. Ez így van, de hosszú távon mégsem ez a jellemző. A megterhelt izomzat mindig összeugrik, és ha nem nyújtjuk le, akkor nemcsak feszes izomtónusunk lesz, ami fájdalommal is járhat, hanem korlátozhatja a helyes mozgás végrehajtását. A megoldás: a következő verseny előtt ne hajts végre mély gyúrást, és ne nagy teljesítmény előtt nyújtsd izmaidat a határokig, hiszen akkor csökken azok teljesítménye, de a laza izom majdnem minden sportban követelmény.

Összefoglalva:
A mindennapos jó közérzethez életbevágó a rendszeres mozgás! De soha ne ess túlzásokba, ne akarj hetek alatt csodát tenni. Helyes önértékelésed segít a megfelelő sportot és a terhelést megtalálni. A képességeidet vedd körbe megfelelő sporteszközökkel, sporttanácsadóval, ügyelj a megfelelő vitamin-bevitelre. Ha lehet, sokrétűen mozogj, és utána add meg a szervezetednek a pihenés és regeneráció lehetőségét.