Ha beüt a nyár, sokan azonnal rohannak a strandra vagy a fürdőkbe, az élelmesebbek hosszúra nyújtják a bevásárlást, alaposan szemügyre véve a hűtő- és húspult kínálatát. Mások a plázákban töltik a hétvégéket, de sokan választják a természetes légkondit, az erdőket, parkokat és a barlangokat is.
A természetben járva nemcsak megmenekülhetünk a tikkasztó hőségtől, de feltölthetjük saját energiakészleteinket is, ugyanis nemegyszer bebizonyosodott, hogy az erdei sétáknak, kirándulásoknak gyógyító ereje van.
Margitsziget
Minden évszakban mesés, de nyáron mutatja legszebb arcát a Margitsziget. Az évszázados múlttal, kalandos történelemmel rendelkező terület nemcsak a főváros életében, hanem a magyar irodalomban is fontos szerephez jut. Számos nagy költőnk írta verseit a lombos fák árnyékában, Gárdonyi Géza pedig mesés regényben dolgozta fel a névadó, Szent Margit legendáját.
A Margitsziget hatalmas, sík zöldfelületei remek lehetőséget adnak a piknikezéshez, a fák árnyékába húzódva pedig lehűthetjük a napon, játék közben felhevült testünket. A fasorok közt barangolva választhatjuk a kiépített vagy az alig járt utakat is, a rózsalugas vagy a japánkert pedig az egyik legjobb randihelyszín a szigeten.
Mivel a Margitszigetet minden oldalról körbeöleli a Duna, a folyó hozta hűs levegő biztosítja, hogy valóban élvezhessük a természetes klímát.

Városliget
Budapest tüdejének is nevezik a Városligetet, melynek történelméről szintén regényeket lehetne írni. Egészen a középkorig visszavezethető a története, és minden korszakban a város fontos és meghatározó helyszíne volt. Nincs ez másképp ma sem, hiszen többéves munka során majd teljesen megújul a Városliget.
Vadonatúj nagy játszótér, szabadtéri kondipark, futópálya és piknikezésre hívó rétek színesítik a parkot, miközben új kulturális létesítmények is épültek a Városligetben. A több mint száz hektáros területre szinte be sem szűrődik a város zaja, a napsugarak elől pedig a fák lombjai nyújtanak védelmet.

Gellért-hegy
Csodálatos panoráma nyílik a főváros pesti oldalára a Gellért-hegyről. A csúcsán álló Citadellát több útvonalon keresztül is megközelíthetjük, miközben végigélvezhetjük a fák adta árnyékot. A Szabadság-szobor és közvetlen környezete ugyan nem túl csendes, főleg a turistaszezonban, de nem kell sokat sétálni onnan, hogy a sűrűn elhelyezett padok valamelyikén megpihenhessünk. Kiépített sétaútvonalak, játszótér és rét is várja a kirándulókat, így tökéletesen alkalmas hétvégi családi program vagy testedzés helyszínéül. Ha a Gellért-hegyre szerveznénk randevút, csodáljuk meg a tetejéről a napfelkeltét.

Városmajor
Nemcsak a pesti oldalon, hanem Budán is találhatunk olyan parkot, ahová érdemes kilátogatni a rekkenő hőségben. A Városmajor eredetileg az Ördög-árok ártere volt, sokáig kaszáló, majd katonai tulajdonú terület, és csak a XVIII. századtól vált közparkká. Sokan csak el- vagy átsétálnak rajta és észre sem veszik, milyen kincs rejlik a Széll Kálmán tér közelében. A Városmajor menedéket nyújthat a hőség elől, és akkor is, ha már kezd elegünk lenni a városi forgatagból. A fák védelmében úgy érezhetjük, mintha kicsit megállna az idő.

Pál-völgyi-barlang
A természet adta legjobb klímaberendezés azonban nem a parkokban, hanem a barlangokban működik. Feltárt és kiépített túraútvonallal rendelkező barlangból pedig több is található hazánkban, jó néhány ráadásul Budapesten. Ezek közül a legismertebb a Budai várbarlang, de sokan látogatják a Sziklakórházat, valamint a Szemlő-hegyi-barlangot is.
Hazánk leghosszabb barlangja azonban a Pál-völgyi-barlang, mely egész évben 11 Celsius fokos hőmérséklettel várja a látogatókat. Télen melegedni, nyáron hűsölni lehet a cseppköveiről nevezetes járatrendszerben. A Pál-völgyi-barlangot vezetett túrán látogathatjuk, és megcsodálhatjuk a hévizek évszázados munkáját, miközben lehűthetjük az aszfaltrengetegben felforrósodott testünket.
