Híres emberek, akik tüdőbajban hunytak el

betegség halál tuberkulózis Moliére George Orwell Franz Kafka Jane Austen tüdő2016 tüdőbaj Eleanor Roosevelt
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az antibiotikumok bevezetése előtt a tüdőbaj Európa egyik vezető haláloka volt: források szerint a 19. század első felében ez a betegség volt felelős az összes haláleset 30%-áért. Sajnos sok híresség életét fogta rövidre ez a mai napig pusztító kór – őket gyűjtöttük most egybe. 

Franz Kafka

Forrás: Wikipédia

Molière

A fösvény és a Tartuffe írója is a történelem azon kiemelkedő alakjai közé tartozik, akiknek a halálát tuberkulózis okozta. Molière a korabeli források szerint a Tartuffe 1670-es színpadi bemutatója környékén már beteg volt, emiatt pedig kevesebbet is alkotott, mint korábban. Állapota rosszabbodásához nagyban hozzájárult túlfeszített munkatempója is.

Életének egyik legismertebb momentuma az utolsó is volt egyben:

1673-ban a Képzelt beteg előadása közben esett össze a színpadon. Hazavitték, majd az éjszaka folyamán meghalt. 51 éves volt.

Forrás: Wikipédia

George Orwell

Az 1984 írója az 1928–29-es nagy gazdasági világválság körüli években alkalmi munkákból és koldulásból próbálta fenntartani magát.

A rossz higiéniai körülmények és a nélkülözés valószínűleg nagy szerepet játszhattak betegsége kialakulásában,

ami miatt többször is kórházi kezelésre szorult. 1938-ban tuberkulózisa következtében tüdővérzés alakult ki nála, emiatt fél évet töltött egy kenti szanatóriumban. 47 éves korában halt meg.

Forrás: Wikipédia

Eleanor Roosevelt

Franklin D. Roosevelt amerikai elnök feleségét a mai napig minden idők egyik legnagyobb elnökfeleségeként tartják számon. Az emberjogi harcos first lady a férje halála után is folytatta politikai pályafutását. Egy autóbaleset után 1960-ban aplasztikus anémiával diagnosztizálták, amelyet szteroidokkal próbáltak kezelni orvosai.

Nem sokkal később tuberkulózisa lett, aminek következtében szívelégtelenség alakult ki nála.

Eleanor Roosevelt 1962-ben halt meg, 78 éves korában.

Forrás: Wikipédia

Jane Austen

A Büszkeség és balítélet, illetve az Emma szerzőjének életével kapcsolatban sokáig tartotta magát az a nézet, miszerint krónikus mellékvesekéreg-elégtelenség, az úgynevezett Addison-kór okozta a halálát. Néhány évvel ezelőtt Katherine White brit tudós a világhírű írónő által feljegyzett tünetek alapján, mint

a kimerültség, reumás fájdalmak és a májbetegségre is utaló bőrelszíneződés sokkal inkább megfeleltethető az ebben a korban igen gyakran előforduló tuberkulózisnak,

és nagy valószínűséggel a tüdőbaj idézte elő nála az Addison-kórt is. Jane Austen 1817-ben halt meg, 41 éves korában.

Forrás: Wikipédia

Életveszélyes is lehet a tüdőgyulladás

Sokan nincsenek vele tisztában, pedig a tüdőgyulladás egy nagyon komoly betegség, ami akár halállal is végződhet. Minden korosztályt érint, de a legtöbb halálesetet a gyermekek körében okozza szerte a világon. A téli hónapok beköszöntével érdemes jobban odafigyelni a betegségre. Ismerd fel és előzd meg a tüdőgyulladást – ehhez adunk most tippeket szakértő segítségével. A Life.hu cikkéért kattints ide!
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.