27 évesen haltak meg: a zenetörténet legrejtélyesebb klubja, aminek Amy Winehouse is tagja lett

Az egyik legmisztikusabb része a Rock n’ Roll történetének a 27-esek klubja, mely az ebben a korban elhunyt ismert zenészeket takarja. Számos legenda kering a klubról, mely összeesküvés-elméletek garmadáját inspirálta, de a popkultúrában is letette kéznyomát. Amy Winehouse sajnálatos módon 2011. július 13-án, 14 évvel ezelőtt csatlakozott a 27-esek klubjához, ennek apropóján pedig feltárjuk, milyen legendák is keringenek erről a klubról.
Amikor Kurt Cobain 1994-ben önkezével vetett életének, édesanyja így kiáltott fel fájdalmában:
Most elment, és csatlakozott ahhoz a hülye klubhoz.
Az a bizonyos klub nem volt más, mint a hírhedt 27-esek klubja, angolul Club 27, mely ebben a mitikus korban elhunyt fiatal zenészeket takarta. Ekkor kapott széles körű médiaismertséget a rejtélyes jelenség, jóllehet, először 1969-ben említette a média, amikor a Rolling Stones alapító gitárosát, Brian Jonest holtan találták medencéjében. Halála után 1970-ben Jimmy Hendrix, illetve Janis Joplin, 1971-ben pedig Jim Morrison halt meg furcsa körülmények között.
A 27-esek klubjának első tagja viszont akkor hunyt el, amikor a blues még csak szárnyait bontogatta a 19. század végi Amerikában: ő volt Alexandre Levy, brazil zeneszerző.
Utólag került fel a klubtagok listájára olyan zenei legendákkal egyetemben, mint Robert Johnson vagy Rupert Brooke, akik nélkül ma nem létezne rockzene. Jelenleg 65 tagot számlál a klub, mára sportolók, színészek, sőt, uralkodók is felkerültek a listára. Az elhunyt zenészek halála lehetett furcsa baleset, öngyilkosság, túladagolás. Jellemzően mentális problémákkal küzdő, hányattatott sorsú fiatalok voltak, akik nem vetették meg a tudatmódosítókat, egyetlen dolog azonban összekötötte őket: 27 évesen haltak meg.
Amikor a kifejezés széles körű nyilvánosságot kapott, a társadalomban kialakult egy elképzelés, miszerint a zenészek körében szokatlanul magas a 27 évesen elhunytak száma. Statisztikai adatok alapján a zenészek mintegy 1,3%-a távozott ebben az életkorban, mely nem kiugró szám.
Ami igazán figyelemre méltó, hogy műfajokat meghatározó, mai ésszel felfoghatatlan jelentőségű sztárok távoztak ebben a korban.
Az, hogy véletlen egybeesésről vagy összeesküvésről van-e szó, rengeteg vitát generál. A 27-esek klubjával kapcsolatos egyik legismertebb teória, hogy a CIA keze volt a dologban, nagy hatású zenészeket akartak kiiktatni. Egy városi legenda szerint egy rejtélyes fehér öngyújtó hozott balszerencsét az elhunyt zenészekre.
Akármi is legyen az igazság, a tragikusan fiatalon elhunyt zenészek betölthetetlen űrt hagytak maguk után, egyik legfrissebb tagjuk pedig az egyik, ha nem a legsikeresebb brit énekesnő, Amy Winehouse volt.
2011. július 23-án megrázta a világsajtót, amikor Amy Winehouse-t holtan találták otthonában. A legendás énekesnővel alkoholmérgezés végzett, holttestére testőre talált rá. Gyerekkora zaklatott volt, melyben a zene jelentette számára a menedéket, tehetségére igen hamar felfigyeltek, de a zeneipar nem volt vele kíméletes.
Első, 2003-ban kiadott, Frank című albuma után nem volt megállás, hangsebességgel repült világsztárstátuszba.
Rekedtes hangja, egyedi stílusa okán hamar közönségkedvenc lett, bekerült a Rock and Roll Hall of Fame-be, 30 millió lemezt adott el világszerte. A siker és csillogás mögött azonban egy sérült lélek volt, aki nem bírta a rá nehezedő nyomást, mely elől alkoholba és drogokba menekült. Számos interjú és forrás megerősíti, hogy Amy Winehouse akart küzdeni, voltak tervei, de a mentális problémák, nem utolsósorban a környezetében lévő mérgező emberek összetörték, nem hagyva esélyt a gyógyulásra.
Amy Winehouse halála szomorú mementója a showbiznisz kegyelmet nem ismerő természetének. Noha távozott közülünk, zenei öröksége révén a mai napig velünk él.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.