Új koreai reality tarolta le a Netflixet: a Jobb később, mint egyedülben az első szerelmükre vadásznak

Tévedés volna azt gondolni, hogy a valóságshow-k kizárólag élelmes marketingesek és üzletemberek keze munkája által jöhetnek létre. Egy-egy reality tükörképe lehet nemcsak egy adott ország, de akár a világot sújtó társadalmi problémáknak is. Ennek egyik eklatáns példája a júliusban induló koreai reality, a Jobb később, mint egyedül a Netflixen, mely disztópikus képet fest az emberiségről.
Azt hinnénk, hogy a randizós valóságshow műfajának legkésőbb a kétezres évek közepén leáldozott, erre a Netflix húz egy merészet és leteszi az asztalra a Jobb később, mint egyedült. Ebben a realityben szingli emberek keresnek párt, szakértők segítségével, kamerák kereszttüzében tartott randikkal. Ez eddig nem tűnik nagy eresztésnek, ám van itt egy extra fűszer.
A résztvevőknek ugyanis még soha nem volt párkapcsolata, örök szinglik, akik az első szerelmet keresik.
A koreai társadalomnak van egy csoportja, akiket az ún. motae-solo terminussal illetnek: ők azok, akik úgy lépték át a felnőttkor küszöbét, hogy sohase volt még párkapcsolatuk. Nagyjából a húszas, harmincas éveikben járnak, és nehezen találnak párt maguknak, a Jobb később, mint egyedül a Netflixen pedig nekik segít szerelemre lelni. 9 napon keresztül szakértői mentorálás, valamint külső átalakulás útján segítik őket a randizás szédítő útvesztőjében.
Ennek a párkapcsolati realitynek az adja a fő varázsát, hogy a részvevők nem holmi vágyfűtött, 15 perc hírnévre vágyó ripacsok, hanem az első szerelmet kereső, tapasztalatlan fiatalok. Ettől jóval átélhetőbb a szereplők sorsa, bizonytalan, mégis őszinte próbálkozásaik, időnkénti bukdácsolásuk miatt sokkal közelebb érezhetjük őket magunkhoz.
Mivel a társadalmi konvenciók értelmében randi szempontból hátrányból indulnak, a szereplőkben végigmenő változás jóval intenzívebb.
Fő ereje ennek a koreai valóságshow-nak, hogy eleinte habkönnyű szórakozást ígér, hogy aztán részről-részre egyre mélyebb témákat boncolgasson, háromdimenziós élménnyé válva, mely görbe tükör a modern társadalomnak. Nem véletlen, hogy épp Dél-Koreában készült ilyen reality: a világ legalacsonyabb születési rátával rendelkező országában a párkeresés a túlélés záloga.
Egy 2024-es felmérés szerint a dél-koreai 20-as, 30-as korosztály mintegy 57,3%-a motae-solo, azaz születése óta nem volt párkapcsolata.
A helyi társadalmi felépítés és munkakultúra miatt a fiataloknak sokszor akkor sincs idejük randizni, ha épp akarnak, sokaknak teljesen a munkahelye körül forog az élete. Mindezek mellett a megélhetés sem egyszerű, sokak épp ezért kifejezetten kerülik is a párkapcsolatokat. Lássuk be, a kapitalizmus nem egy családbarát rendszer, melynek elburjánzása olyan szélsőséges eseteket szül, mint amit Koreában tapasztalhatunk.
Ennél is ijesztőbb, hogy hasonló tendenciák kisebb intenzitással lekövethetők a nyugati társadalmakban is. Talán épp emiatt olyan ütős a Jobb későn, mint egyedül c. párkereső reality, mely 2025. július 8-ától elérhető a streaming platformon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.