5 tipp, hogy túléld a gyerek „Miért?" korszakát

A gyerek „Miért?” kérdései kívülállóként viccesnek tűnhetnek, de szülőként, amikor az aznapi 76. kérdésnél jártok, ez már korántsem olyan felemelő élmény. Bár türelemmel és legjobb tudásunk szerint próbáljuk megválaszolni a néha igazán hajmeresztő és véget nem érő kérdéseket, néha bizony jól jönne egy tuti stratégia, hogy ne veszítsük el a türelmünket. Adunk egy pajzsot a „miért?”-bombázás ellen, egy kis segítséget, hogy könnyebben átvészeld ezeket a napokat, hónapokat, éveket.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a két- és négyéves kor közötti gyerekeknél az ilyen „információkérés jellegű kérdések” hihetetlenül gyakoriak. Megdöbbentő, de az átlagos előfordulási arányuk óránként 76 kérdés.
Emellett a kutatás arra is rámutatott, hogy a legtöbb kérdés, amit ebben a korban a gyerekek feltesznek, valódi információszerzés céljából történik, nem azért, hogy figyelmet kapjanak, felbosszantsák a felnőttet, vagy engedélyt kérjenek.
A gyerekek sokkal nagyobb valószínűséggel ismételték ugyanazt a kérdést újra és újra, ha a válasz nem volt informatív vagy nem segített nekik. A tanulmány összegzése szerint a kisgyerekek szinte soha nem azért tesznek fel „Miért?” és „Hogyan?” kérdéseket, hogy csak fenntartsák a beszélgetést vagy figyelmet kapjanak, hanem valóban őszintén információhoz szeretnének hozzájutni. Ezért, amikor a gyerekek magyarázó válaszokat kapnak, általában elégedettebbnek tűnnek, mintha nem kapnának választ, ami viszont többnyire csak az ismétlődő kérdésekhez vezet.
Emlékeztesd magad rá, hogy nem azért teszi fel a kérdést, hogy az őrületbe kergessen, hanem mert tényleg szeretne valamit megérteni. Nagyobb a valószínűsége, hogy a gyerekek nem tesznek fel további kérdéseket, ha az első kérdésükre tényleges, értelmes választ kapnak.
Ha erre ügyelsz, akkor már eleve úgy fogalmazhatod meg a gyereknek szánt mondandódat, amivel megelőzheted a kérdésáradatot. A legjobb védekezés, ha megpróbálod kivédeni a kérdést, például ne csak azt mond, hogy ma nem veheted fel a papucsot, hanem egyből fűzd hozzá, azt, amit a miért kérdés után mondanál: „Ma nem veheted fel a papucsot, mert túl hideg van kint.” Ezzel bár megszüntetni nem tudod, de lehet, hogy csökkentheted a napi „Miért?” kérdések számát.
Például, amikor megkérdezi, hogy „Miért nem hangoskodhatok, amikor valaki alszik?”, egyszerűen kérdezz vissza: „Te mit gondolsz? Miért nem lehet?”
Ilyenkor vagy megadja a helyes választ, vagy újra és újra felteszi ugyanazt a kérdést. Ilyenkor lehet, hogy talán mégsem értette meg igazán a magyarázatunkat, ebben az esetben próbáld meg másképp elmondani neki.
Például mondhatod neki: „Nem értem, amit mondasz, ha ilyen hangon beszélsz” vagy „Kérlek, normális hangon kérdezd meg, és akkor válaszolok.” Ha szépen megismétli, jöhet is a válasz.
Anyaként néha szükségünk van egy kis szünetre, és hát apa is megérdemli, hogy részesüljön ebben a végtelen tudásszomjban, nem igaz? Végül is a gyereknevelés csapatmunka, így ne legyen bűntudatod amiatt, ha a kérdések felét lepasszolod.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.